Mnohí odborníci na kryptomeny sa obávajú, aby nový kryptomenový bullrun nebol len v znamení horúčky, ktorá vznikne okolo DeFi sektora. Mohlo by to totiž pripomínať ICO horúčku z roku 2017, ktorá viedla k stratám mnohých investorov.
Tone Vays sa však domnieva, že medzi ICO a DeFi sú veľké rozdiely. ,,Prinajmenšom v ICO bubline z roku 2017 sa vyvinula snaha prísť s myšlienkou napísať bielu knihu/whitepaper (vymyslieť niečo nové). Vo svete yeld farmingu (DeFi) nemusíte robiť ani to. Stačí vytlačiť nejaké peniaze a rozdať ich vkladateľom popri tom ako sa modlíte, aby ich tokeny kúpil niekto skôr, ako táto Ponzi skončí.”
Odlišnosti medzi DeFi a ICO vidí aj Tyler Winklevoss z burzy Gemini, hoci na vec sa pozerá veľmi odlišne, než Tone Vays. ,,DeFi nie je to isté ako ICO v roku 2017. V tom čase sa peniaze zbierali skrz whitepapery, ktoré napísal niekto v kaviarni. DeFi už žije a pracuje v divokej voľnej prírode. Miliardy dolárov pracujú a zarábajú. Toto nie je hypotetický vaporware, toto je reálne.”
My sme už niekoľkokrát upozornili, že investovanie do DeFi prináša potenciál veľkých zárobkov, no popri tom môže dôjsť aj k obrovským stratám, či už v dôsledku zlého výberu projektu, ktorý nemá žiadny potenciál, alebo jednoducho zlyhania smart kontraktu, ktorý môže byť chybne napísaný a celý projekt po odhalení chyby “zbankrotuje” rovnako ako cena jeho tokenu. Ak ste sa už rozhodli, že chcete investovať do DeFi, prinajmenšom svoje riziko diverzifikujte medzi viac projektov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Mimochodom vedeli ste, že pokles bitcoinových hodlerov s aspoň 1 BTC môže súvisieť s tým, že prešli na DeFi? Tejto téme sa venovalo video Zaujalo ma (v čase od [13:08]):
Zdroj: cointelegraph.com