Počet adries, na ktorých sa nachádza aspoň 1 BTC, stúpol za posledný týždeň o 13 091 – celkový počet „wholecoinerov“, čiže adries s minimálne takýmto zostatkom, tak vzrástol už na vyše 865 tisíc – informoval o tom Cointelegraph.
Christian Ander, ktorý je zakladateľom švédskej bitcoinovej burzy BT.CX skonštatoval, že takýto fenomén je pozitívny, pretože pre decentralizáciu bitcoinového ekosystému a jeho ekonomiku je podstatné, aby jeho adopcia smerovala „zdola nahor“. Inak povedané čím viac ľudí bude mať bitcoiny pod kontrolou, tým bude férovejšie prerozdelený a bude mať väčšiu šancu na širšiu adopciu.
Bitcoinov nebude nikdy viac ako 21 miliónov, čo znamená, že ak vlastníte 1 BTC, budete s určitosťou patriť medzi 21 miliónov najbohatších bitcoinerov. V skutočnosti to však bude oveľa menej ľudí, pretože značné množstvo bitcoinov je na adresách tzv. „veľrýb“ a odhadom 3-4 milióny BTC sú nenávratne stratené. Vlastniť jeden bitcoin za predpokladu, že bude jeho cena v horizonte rokov stúpať, sa tak môže premietnuť vo vlastnenie významnej hodnoty.
Poznámka: Pre ilustráciu vo svete je vraj okolo 56 miliónov dolárových milionárov – predstavujú zhruba 1,1% celosvetovej populácie.
Kým od 10. mája pribudlo viac ako 14 000 adries, na ktorých je aspoň 1 BTC, medzičasom klesol počet adries na ktorých je viac ako 100 BTC a a to o 136. To možno vysvetliť tak, že títo väčší hráči sa mohli pri poklese ceny BTC zbaviť časti svojich bitcoinov a predať ich.
Giniho koeficient a vyjadrenie majetkovej nerovnosti
Férovosť prerozdelenia bitcoinu sa dá vyjadriť aj takzvaným Giniho koeficientom, ktorý vyvinul štatistik Corrado Gini. Tento koeficient predstavuje príjmovú nerovnosť alebo majetkovú nerovnosť v rámci sociálnej skupiny. V prípade bitcoinu sa dá táto nerovnosť mapovať práve podľa BTC adries a zostatkoch na nich.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Keď Satoshi Nakamoto vyťažil prvé bitcoiny (prvé štyri roky existencie BTC sa ťažilo 50 BTC v každom jednom bloku – čiže raz za cca 10 minút) bola nerovnosť najvyššia – na úrovni 1 – pretože Nakamoto bol jediným vlastníkom vtedy existujúcich hbitcoinov.
Od momentu, ako sa k nemu pridal Hal Finney a začal ťažiť bitcoiny s Nakamotom, sa Giniho koeficient začal znižovať. Pre férové rozdelenie bitcoinov je podstatné, aby sa tento trend zachoval, čo znamená, že ako pozitívny fundament možno vyhodnocovať stúpajúci počet adries, na ktorých sú menšie zostatky BTC, či už ide o adresy s 0.01– 0.1 BTC, s 0.1-1 BTC resp. 1-10 BTC. Na grafoch nižšie môžete vidieť, že vo všetkych prípadoch ich počet dlhodobo rastie.
Graf: Počet adries s bilanciou nad 0.01 BTC (Glassnode)
Graf: Počet adries s bilanciou nad 0.1 BTC (Glassnode)
Graf: Počet adries s bilanciou nad 1 BTC (Glassnode)
Zdroj: cointelegraph.com