Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

PlusToken: Netreba mať obavy, Čína zrejme väčšinu zabavených BTC už predala

Článok

Bitcoin Čína Pozor
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál CryptoSlate cez víkend upozornil, že v súvislosti s čínskou Ponzi schémou Plus Token, v rámci ktorej boli v predošlých rokoch oklamaní predovšetkým čínski kryptomenoví investori, ktorí prišli o viac ako 2 miliardy dolárov, nastal zásadný posun vpred.

Zrejme ste sa už dopočuli, že orgány činne v trestnom konaní dokázali zadržať väčšinu autorov tohto podvodného projektu a popri tom sa im podarilo zabaviť kryptomeny v súčasnej hodnote vyše 4,2 miliardy dolárov.

Čínske úrady sa vďaka tomu dostali ku kontrole 194 775 BTC, 833 083 ETH, 1.4 milióna LTC, 27.6 miliónov EOS, 74,167 DASH, 487 miliónov XRP, 6 miliónov DOGE, 75 581 BCH a 213 724 tokenov stablecoinu USDT. Hodnota týchto kryptomien bola v čase odhalenia podvodu približne 2 miliardy dolárov, no v súčasnosti ide o čiastku v približnej sume 4,2 miliardy USD. Nie je však zatiaľ  jasné, čo s nimi čínske úrady spravili.

Čínsky kryptomenový novinár Wu, ktorý na *witteri vystupuje pod názvom “Wu blockchain (Chinese Crypto Reporter)“ sa domnieva, že podľa všetkého Čína tieto kryptomeny už aj predala. ,,Čínska vláda zadržala 190 000 BTC a 830 00 ETH z Plustoken MLM kauzy, s celkovou hodnotou miliárd dolárov. Oficiálne oznámenie naznačuje, že sa vláda rozhodla tieto kryptomeny predať a financie z predaja vložiť do centrálnej banky,” uviedol na Twitteri.

Vyjadrenie Wooa je v súlade s on-chain dátami, vďaka ktorým je možné tieto kryptomeny sledovať. Podľa nich sa totiž značná časť z oných bitcoinov presunula v úvode tohto roka alebo koncom minulého roka cez burzy ako sú OKEx a Huobi. Naznačuje to teda, že čínska vláda naozaj skrz tieto platformy pristúpila k ich predaju. Nie však všetkých.

Ak sú tieto informácie pravdivé, mohlo by to upokojiť obavy investorov v súvislosti s touto kauzou, ktorá do značnej miery ovplyvnila vývoj ceny Bitcoinu najmä počas minulého leta. Prudký rast ceny k 14 tisíc dolárom a následný azda ešte prudší pokles sa totiž pripisoval práve machináciám s týmito kryptomenami.

Názor Wua zdieľa aj Matthew Graham, známy investor zameraný na čínsky trh, ktorý potvrdil ,že pri čítaní súdnych dokumentov je podľa jeho názoru veľmi pravdepodobné, že zmieňované kryptomeny boli už predané. Je to potvrdenie toho, že obavy z ďalšej manipulácie trhu PlusTokenom už nie sú na mieste.

Či bude Čína zvyšné kryptomeny predávať, alebo nie, zatiaľ nie je jasné. Od jej vlády sa pravdepodobne odpovede na túto otázku nikdy nedočkáme, takže si budeme musieť počkať na to, čo naznačia onchain dáta priamo z BTC blockchainu. Isté nie je ani to, či sa Čína pokúsi vrátiť poškodeným klientom PlusToken aspoň časť ich investícii. Kryptomeny totiž prešli “mixérmi”, pre ktoré bude zrejme nemožné identifikovať komu presne patria.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne