Kontext
V úvode týždňa sme vás informovali, že do druhého čítania prešiel návrh zákona Petra Cmoreja (SaS), ktorý chce okrem iného znížiť daňové zaťaženie zo zisku pri predaji kryptomien zo súčasných 33 až 39% (vrátane 14% zdravotných odvodov) na omnoho prijateľnejšie podmienky v podobe 7% dane zo zisku pri držbe kryptomien viac než 1 rok a zrušenia nezmyselných zdravotných odvodov v súvislosti s digitálnymi aktívami. Téme sme sa detailnejšie venovali tu. V tomto článku vám prinášame viac detailov vo forme rozhovoru so samotným Petrom Cmorejom.
Rozhovor s Petrom Cmorejom (SaS)
Peter, ste autorom návrhu zákona, ktorý by výrazne znížil súčasne prehnane vysoké daňové zaťaženie v prípade predaja kryptomien slovenskými rezidentmi. Vo včerajšom hlasovaní ste dostali 111 hlasov „za“, čo naznačuje silnú podporu. V čom sa situácia zmenila oproti predošlému hlasovaniu v novembri 2022, v ktorom návrh neprešiel a „za“ bolo len 45 hlasujúcich?
Tých hlasov ZA bolo nakoniec až 113 , zle som si to zapamätal, keď som točil video. Tentokrát som si poctivo obehol všetky poslanecké kluby a pýtal som sa ich, či to vedia podporiť, prípadne aké majú k návrhu otázky. Niektorí evidentne dostali za svoje minulé hlasovanie od občanov negatívnu spätnú väzbu, preto už boli teraz prístupnejší. Aj vďaka tomu som návrh tentokrát nepodával sám iba s kolegami zo SASKY, ale pod návrh sa podpísali aj poslanci ďalších dvoch strán. Zároveň však musím povedať, že od niektorých poslancov som dostal hlasy iba pod podmienkou, že do druhého čítania pripravíme pozmeňujúci návrh, s ktorým budú súhlasiť.
Pomerne častá otázka bola, prečo by malo byť krypto zdaňované menej ako zisky z iných investícií. Čo ale znamená nepochopenie návrhu, lebo ak sú investície po roku držania oslobodené od dane a krypto sa má zdaňovať 7%, tak je to práve naopak, krypto bude zdanené stále viac. Čaká ma ešte veľa rokovaní a vysvetľovania.
Schyľuje sa však k predčasným voľbám. Júnová parlamentná schôdza môže byť poslednou riadnou, počas ktorej môže váš návrh prejsť. Dajú sa dnes vyhodnotiť šance na úspech a teda schválenie vášho návrhu?
Vidím to 50 na 50. Dôležité je, ako teraz k tomu pristúpi ministerstvo financií, ktoré by malo vzniesť svoje pripomienky a dúfam, že konečne v konštruktívnom móde. Rovnako dúfam, že aj moji poslaneckí kolegovia budú počúvať, čo hovoria občania, ich voliči tak, ako ich počúvame my. Množstvo ľudí nám píše, že doterajší prístup štátu považujú za zderstvo a radšej sa odsťahujú niekam inam, kde majú pre ich životný štýl viac pochopenia. Štát ich dokonca kriminalizuje, lebo súčasný guláš zdaňovacích pravidiel sa ani nedá poriadne dodržať. Platiť daň, keď si kúpim za krypto kávu alebo nevedieť, do ktorého z niekoľkých daňových režimov moje investície spadajú, to nie je štát 21. storočia.
Ak poznajú čitatelia niektorého politika, nech mu vysvetlia, prečo sa musí štát začať ku kryptu správať slušnejšie. Krypto priemysel je 3000 miliardové odvetvie a my z neho nič nemáme. Aký má zmysel odháňať od seba kapitál a tvorivých, šikovných ľudí?
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Nedá mi nespomenúť, že pri zháňaní podpory som na chodbe oslovil aj poslanca Smeru, bývalého ministra financií Kamenického, že aký majú k návrhu postoj. Odvetil mi, že ich voliči krypto nemajú. Žiaľ, na žiadneho oligarchu, naloženého v krypte, ktorý by to Ficovi vysvetlil, telefónne číslo nemám :). To, prosím, berte s humorom. Menej vtipné bolo, keď mi poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska povedal, že ich experti mu napísali, že nechcú podporovať nebezpečné špekulácie. Napokon ako jeden z mála hlasoval proti. Skutočne nerozumiem, čo je na takom postoji progresívne.
Váš návrh ruší nezmyselné zdravotné odvody zo zisku z predaja kryptomien na úrovni 14%. Okrem toho zavádza aj ročný časový limit, ktorý ak bude splnený, investor bude platiť daň zo zisku len na úrovni 7%. Je možné, že pred druhým hlasovaním dôjde v týchto bodoch k úpravám smerom k horšiemu? Sú nejaké limity, od ktorých nie ste ako autor návrhu ochotný ustúpiť?
Nemôžem to vylúčiť. Musím získať 76 hlasov pre nejakú verziu, ktorá zlepšuje súčasný stav. Minimálne musíme docieliť, aby ste daňové priznanie nemuseli podávať, keď si za krypto kúpite kávu, ale aby zdaniteľné plnenie nastalo, až keď krypto premeníte za peniaze alebo stablecoin naviazaný na fiat menu. Rovnako aj to, aby ste daň platili iba zo zisku v danom roku po odpočítaní strát. Dnes máte zdaniť všetok zisk, ale straty si zarátať nemôžete. A, samozrejme, zrušenie tých nešťastných zdravotných odvodov. V druhej časti návrhu, ktorá sa týka klasických investícií chcem určite docieliť, aby sa znížil počet daňových režimov, ktoré sa dnes na investície uplatňujú.
Bolo vašou ambíciou “vyjednať” aj lepšie podmienky, alebo to čo požadujete je z vášho pohľadu dosiahnuteľné maximum, za súčasného zloženia parlamentu? Napríklad v Čechách sa špekuluje o 3-ročnom časovom limite. Inak povedané ak by niekto držal napríklad Bitcoin po dobu 3 rokov a predal ho až neskôr, nevyplývala by mu z tohto predaja žiadna daňová povinnosť.
Snažil som sa navrhnúť taký model, ktorý má šancu prejsť. Viem, že medzi politickými stranami je nechuť podporovať krátkodobé obchodovanie (z ich pohľadu špekulovanie), preto som tam rovno dal časový test. Za silný argument považujem, že dnes má štátny rozpočet z krypta príjem blízky nule a môžeme ho zvýšiť. Preto som nenavrhol úplné oslobodenie od dane, ale daň 7%. Treba hlavne urobiť prvý krok a uznať v legislatíve existenciu krypta ako relevantného nástroja.
Mení váš návrh aj niečo pre traderov, ktorí obchodujú kryptomeny na dennej báze? Bude naďalej povinnosťou platiť daň z predaja kryptomeny za kryptomenu?
Rád by som vyhovel aj traderom, ale nedá sa vyriešiť jedným návrhom všetko. Ako som už spomínal, významnou zmenou bude, ak sa bude zdaňovať už iba skutočný zisk po odpočítaní strát, čomu tak dnes nie je.
Váš návrh sa netýka len kryptomien, ale venuje sa aj iným investičným segmentom. Čo z neho sa oplatí zdôrazniť?
V návrhu komplexne riešime zdaňovanie investícií, v ktorom je dnes úplný chaos. Inak sa zdaňuje zisk zo slovenského podielového fondu, inak zo zahraničného obchodovaného na burze a ešte inak zo zahraničného neobchodovaného na burze. Pritom ide stále o rovnaký nástroj, podielový fond! Slováci, naši občania, majú podľa štatistík najmenej finančného majetku v Európe, ale daňových režimov tu máme pomaličky pre každého človiečika jeden. Navrhujeme ich zjednotiť na ten najvýhodnejší.
Ešte spomeniem, že riešime aj zdaňovanie takzvaných Alternatívnych investičných fondov (AIF) pre sofistikovanejších investorov. Predstavte si, že vlastníte niekoľko bytov, ktoré prenajímate, nejaké krypto, zlato, ale aj akcie či starožitnosti. Darí sa vám a vaša rodina, prípadne kamaráti, chcú investovať s vami. V ideálnom prípade to vložíte do takéhoto AIF, aj s kamarátmi, a v tomto malom fonde (vzniká ohlásením) to spravujete. V Českej republike sú takých fondov desiatky, u nás pár kusov. Donedávna to u nás vôbec nebolo možné, ale SASKE sa podarilo presadiť dve legislatívne zmeny, ktoré to umožnili. Avšak zisk je zdaňovaný 21%, čo chceme zmeniť tiež na 7%. A kamarát by dnes musel vložiť minimálne 100-tisíc eur, čo chceme znížiť aspoň na 50. Chceme jednoducho podmienky, aby aj k nám na Slovensko už konečne prišiel nejaký zahraničný kapitál a zakladal fondy u nás, a nie aby len naši občania utekali do zahraničia za lepšou legislatívou.
Aký je aktuálny setup strany, ktorej ste súčasťou, teda Sloboda a solidarita (SaS), ku kryptomenám? Vnímate ich na tejto úrovni ako niečo, čo môže v budúcnosti ovplyvniť finančný sektor a teda môžu byť aj príležitosťou pre Slovensko? Inšpiráciou by nám mohli byť české firmy SatoshiLabs, Braiins či GeneralByte, ktoré patria medzi mimoriadne dôležité v rámci bitcoinového ekosystému.
Určite sme v SASKE otvorení všetkým inováciám, krypto nevynímajúc. Najviac si ctíme slobodu a nechceme, aby štát hádzal svojim občanom polená pod nohy. S nedôverou sa pozeráme aj na tendenciu obmedzovať platby v hotovosti. Neradi by sme sa dožili stavu, keď má štát absolútnu kontrolu nad financiami ľudí, vrátane takých možností, ako je napríklad uvalenie dane na príliš vysoký zostatok na účte a podobne. Prostriedkom finančnej sebaobrany sú jednoznačne aj kryptomeny a decentralizované financie.
Krypto priemysel má jednoznačne veľký potenciál a na Slovensku máme množstvo šikovných ľudí, ktorí môžu dokázať veľké veci. Veď aj firmy, ktoré spomínaš, spoluzakladali Slováci. Pevne verím, že nielen vďaka našej iniciatíve ich bude čoraz viac zostávať na Slovensku. Držme si palce.
Peter, ďakujem za odpovede a držím palce pri hlasovaní.