Legendárny investor Paul Tudor Jones prezradil v rozhovore pre CNBC, že v prípade, že sa bavíme o akciách, je nastavený medvedie, no pri zlate a Bitcoine (BTC) je býkom. Ako dva hlavné dôvody uvádza možnosť eskalácie konfliktu medzi Izraelom a Hamasom a nevyhovujúce fiškálne podmienky v Spojených štátoch amerických.
Geopolitické napätie
Jones v rozhovore pre spravodajskú CNBC spomenul faktory, ktoré sleduje v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom. Jeho všeobecná téza znie, že ak sa situácia bude ďalej vyhrocovať, na finančných trhoch by mohol prevládnuť rizikový sentiment, hoci v súčasnosti jeho prítomnosť ešte citiť nie je.
V najbližšom období hrozí potenciálna eskalácia geopolitického napätia. Napriek tomu zaznamenali všetky hlavné americké indexy vrátane S&P500 počas prvých dvoch obchodných dní tohto týždňa zisky. Ak má Jones pravdu, táto rally bude pravdepodobne krátkodobá.

Jedným z najväčších indikátorov recesie bola v minulosti výnosová krivka. Každej recesii od roku 1955 predchádzala inverzia krivky medzi výnosmi 2-ročných a 10-ročných štátnych dlhopisov. Ak by k nej tentokrát nedošlo, išlo by o obrovskú výnimku. Napriek tomu mnohí veria, že sa to tentokrát podarí. Napríklad šéf Fedu v Atlante Raphael Bostic tento týždeň vyhlásil, že recesiu nepredpokladá.
Čo indikuje výnosová krivka?
V júli dosiahla výnosová krivka 2s/10s pre americké štátne dlhopisy najnižšiu hodnotu 109,5 bázického bodu (BPS). Táto úroveň nebola zaznamenaná od roku 1981. Aj keď sa strmosť tejto inverzie odvtedy zväčšila, z pohľadu štátnych dlhopisov s kratším trvaním to stále nevyzerá dobre.
Výnosy 1 a 3-mesačných amerických pokladničných poukážok sa v súčasnosti blížia k 5,5%. Výnosy 2-ročných dlhopisov sa zatiaľ pohybujú na úrovni 4,96%. Výnos 10-ročných dlhopisov je 4,65%, čo znamená, že krivka 2s/10s je obrátená o 31 BPS.
Menej výrazná výnosová krivka znižuje marže bánk. Obmedzuje totiž ich schopnosť požičiavať si hotovosť za nižšie sadzby a zároveň poskytovať úvery za vyššie sadzby. To môže viesť k obmedzeniu úverovej aktivity a následnému spomaleniu hospodárskeho rastu. Znamená to tiež, že investori sú menej optimistickí, pokiaľ ide o najbližšiu budúcnosť hospodárstva. Predávajú dlh s kratšou dobou splatnosti, čo spôsobuje rast výnosov.
Zvýšenie úrokových sadzieb
Svoju úlohu zohrala aj snaha Federálneho rezervného systému (Fed) bojovať proti inflácii zvyšovaním sadzieb najrýchlejším tempom v modernej histórii. Vyššie sadzby vytvárajú ďalší tlak na bankový systém. Len v tomto roku došlo k 3 zo 4 najväčších kolapsov v histórii USA, keď skrachovali Signature Bank, First Republic Bank a Silicon Valley Bank.
Niektorí účastníci trhu špekulujú, že Fed bude musieť začať znižovať sadzby už začiatkom roka 2024 aby zabránil ďalšiemu hospodárskemu prepadu. Aj napriek tomu, že inflácia neklesla na požadovanú úroveň Fedu.
Uľahčenie menovej politiky a jej zodpovedajúce zvýšenie likvidity býva pre trhy s kryptomenami priaznivé. Ak sadzby skutočne klesnú a prejdú do halvingového cyklu BTC v roku 2024, mohla by sa vytvoriť scéna pre výrazné pohyby na trhu.

Bitcoin a zlato odolávajú
Uprostred tohto chaosu zostali zlato a BTC odolne. Zlato dokonca posilnilo, keď palestínsky Hamas zaútočil na Izrael a ten spustil odvetu.
Paul Tudor Jones zhrnul svoj postoj k zlatu a BTC slovami:
„Nemôžem milovať akcie, ale milujem BTC a zlato.“
Miliardár sa vyjadril, že v BTC má uložených 5%. Zlato a BTC považuje za bezpečnú úschovu v neistých časoch. Tudor prvýkrát oznámil, že uskutočnil 1% alokáciu do BTC už v máji 2020.
Zdroj: cointelegraph.com