Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Paraguajský zákon o Bitcoine má od toho v El Salvador veľmi ďaleko

Článok

Paraguaj
Pixabay.com

Včera 14. júla mal člen poslaneckej snemovne paraguajského kongresu Carlitos Rejala spoločne so svojim kolegom zo snemovne Silviom Facettim predstaviť návrh zákona, ktorým chce jasne definovať, akým spôsobom sa má regulovať Bitcoin (BTC) a iné kryptomeny v jeho krajine.

Carlitos Rejala si na návrhu svojho zákona postavil celkom slušné PR. Obzvlášť veľkú pozornosť si vypýtal zo strany zahraničných kryptomenových médii, ktoré sa domnievali, že Paraguaj sa vďaka nemu môže strať po El Salvador druhou zemou, ktorá výrazným spôsobom zmení legislatívny pohľad na Bitcoin. Z nových informácii, ktoré vieme o Rejalovom návrhu zákona sa však zdá, že od krokov El Salvador, ktorý šokujúco urobil z Bitcoinu svoje zákonné platidlo, má jeho návrh veľmi ďaleko.

O čom teda tento návrh zákona vlastne je? Samotný poslanec sa s jeho bodmi podelil cez komunikačný kanál WhatsApp s redakciou portálu TheStreet. V tomto článku teda zhrnieme tie najdôležitejšie body:

  • Zákon má regulovať aktivity týkajúce sa vzniku a komercializácie kryptomien
  • Má vzniknúť vládny organ postavený z 3 subjektov, ktorý bude kontrolovať ICO, pranie špinavých peňazí a energetické potreby krajiny spojené s ťažbou kryptomien
  • Subjekty, ktoré budú chcieť ťažiť kryptomeny, budú potrebovať licenciu. Ťažba bez nej bude potrestaná sankciami
  • Ťažba kryptomien získa definíciu nového typu elektroenergetického priemyslu
  • Tokeny dávajú ich majiteľom právo na realizáciu zisku
  • Burzy musia informovať zákazníkov, že kryptomeny nie sú uznané ako zákonné platidlo a nie sú podporované paraguajskou centrálnou bankou

Doterajšie reakcie na návrh zákona sú rozpačité a pôsobí skôr tak, že by mohol klásť subjektom snažiacim sa podnikať s kryptomenami pod nohy viac prekážok, než im uľahčiť ich činnosť. Aj licencia pre  ťažiarov je diskutabilná. Teoreticky je možné, že veľké ťažiarské spoločnosti nájdu v Paraguaji svoje výhodné útočisko, no iným – napríklad už existujúcim – sa môže skôr priťažiť.

,,Návrh zákona o Bitcoine v Paraguaji nepodporuje inovácie a nevytvára príležitosti pre hospodársky rozvoj. Naopak pre niektorých vytvára prekážky,” upozornil Juan Pessolani, paraguajský architekt a kryptonadšenec, ktorého požiadal o názor portál DeCrypt.

Pessolani taktiež upozornil, že návrh je len akousi spleťou predtým neúspešných pokusov, o ktoré sa snažili zákonodarcovia v Kolumbii a Venezuele. V Paraguaji však získava väčšiu nádej na schválenie vďaka tomu, že okrem Rejalu ho podporuje aj Silvio Facetti, ktorý stojí za tzv. Authentic Radical Liberal Party, teda poprednou opozičnou paraguajskou stranou. Kým Rejala so štyrmi poslancami bol len malou “palebnou silou” s podporou Facettiho sa šance na schválenie zákona údajne výrazne zvýšili. Otázne  je, do akej miery a či  vôbec bude pre Bitcoin ako taký tento zákon pozitívny, alebo skôr naopak.

Zdroj: thestreet.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.