Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Panamský prezident stopol zákon o kryptomenách – nesúhlasí s jeho súčasným znením

Článok

Panama
Zdroj: Pixabay.com

Panamský prezident Laurentino Cortizo čiastočne vetoval zákon, ktorý mal podporiť adopciu kryptomien v tejto stredoamerickej krajine.

Prezident Panamy Laurentino Cortizo naznačil, že tak môže spraviť už minulý mesiac, kedy uviedol, že zákon podľa jeho názoru neobsahuje body, ktoré by zabezpečovali boj proti praniu špinavých peňazí. V rozhovore pre Bloomberg taktiež uviedol, že chce záruky, že zákon bude v súlade s medzinárodnými štandardmi v tejto veci.

Návrh zákona mal umožniť Panamčanom nakupovať každodenný tovar a služby pomocou kryptomien bez toho, aby to bolo v rozpore s legislatívou. Digitálne aktíva ako Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin či Stellar by tak boli v krajine platnou formou peňazí vrátane platenia daní, poplatkov či ciel vláde, no na rozdiel od El Salvador, kde sa stal bitcoin zákonným platidlom, by od predajcov nebolo vynucované, aby vedeli tieto kryptomeny ako platidlo akceptovať.

Zákon taktiež obsahoval klauzulu, z ktorej vyplývalo, že zisky z predaja kryptomien by nepodliehali zdaneniu (dani z kapitálových výnosov), kdeže ide o príjmy „zo zahraničia“ (laicky povedané kryptomeny fungujú „medzinárodné“ a nesídlia v Paname). Takýto výklad je však v Paname platný na základe existujúcej legislatívy zrejme aj dnes.

Gabriel Silva, ktorý pomáhal vypracovať tento zákon, reagoval na rozhodnutie prezidenta so sklamaním: ,,Ide o stratenú príležitosť na vytváranie pracovných miest, prilákanie investícii a začlenenie technológii a inovácii do verejného sektora. Krajina si zaslúži viac príležitosti a tiež výraznejšie finančné začlenenie.“

Osud zákona je zatiaľ nejasný, pretože prezident Laurentino Cortizo nepovedal, že ho nikdy nepodpíše. De facto ho len posiela naspäť na úpravu, aby sa prispôsobil jeho požiadavkám súvisiacim s AML pravidlami.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.