Platby bitcoinom v Paname by mohli byť už čoskoro z pohľadu zákona úplne legálne. Panamský zákonodarný zbor totiž včera schválil zákon, ktorý upravuje používanie kryptomien v tejto krajine. Aby sa stal definitívne platný, podpísať ho musí ešte prezident Laurentino Cortizo.
Panamský „kryptozákon“ reguluje obchodovanie a používanie kryptoaktív, vydávanie digitálnej hodnoty, tokenizáciu drahých kovov a iných aktív, platobné systémy a dopĺňa k ním aj ďalšie ustanovenia. Podľa kongresmana Gabriela Silvu, ktorý zákon pripravoval, to pomôže stredoamerickej zemi, v ktorej sa nachádza strategický významný prieplav a je tiež obľúbeným daňovým rajom, stať sa významným centrom inovácii a technológii v Latinskej Amerike.
Aprobada la Ley de Crypto de Panamá! Esto ayudará a que Panamá se vaya consolidando como hub de innovación y tecnología de America Latina!
Crypto Law approved in third debate! This will help Panama become a hub of innovation and technology in Latin America!
— Gabriel Silva (@gabrielsilva8_7) April 28, 2022
Základnou myšlienkou zákona je umožniť obyvateľom Panamy nakupovať každodenný tovar za kryptomeny, ak o to budú mať záujem. ,,Teraz môžu ísť a zaplatiť za niečo obchodníkovi aj v kryptomenách, ak ich predajca akceptuje. Je to povolené. Je to legálne. Dodnes to v Paname neexistovalo,” vysvetlil Silva v rozhovore pre miestne média popri tom ako upozornil, že v Paname stále viac ako 50% ľudí nemá ani len bankový účet. ,,Tento zákon pomôže vytvoriť pracovné miesta a pomôže s finančným začlenením,“ doplnil.
Silva tiež vysvetlil, že v Paname nemajú národnú menu, no už viac než storočie fungujú na dolárovom štandarde. Ak by sa teraz rozhodli zamerať sa len na Bitcoin, bolo by to podľa neho protiústavne. Preto de facto otvárajú trh pre kryptomeny ako také a dávajú ľudom voľnosť v ich používaní.
Žiadne dane z kapitálových výnosov
Dôležitým faktom, ktorý môže prilákať zahraničný kapitál je informácia, že z predaja alebo používania kryptomien nebudú vyplývať žiadne dane z kapitálových výnosov, pretože kryptomeny považujú za „príjem zo zahraničného zdroja“.
Inak povedané ak nakúpite bitcoin lacnejšie, než bude jeho trhová cena, keď ho použijete na platbu (alebo ho vymeníte za iné aktívum), nevznikne vám daňová povinnosť.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
💥BREAKING: Panama just passed a law giving #Bitcoin legal status and zero capital gains tax. 🙌
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) April 28, 2022
,,Našim cieľom je iba rešpektovať tradíciu, ktorú má Panama už mnoho rokov, a teda, že zdaňuje len to, čo sa deje vo vnútri jej hraníc a internet samozrejme nie je definovaný žiadnymi hranicami,“ vysvetlil Felipe Echandi, miestny podnikateľ v oblasti kryptomien, ktorý pomáhal silvovi s prípravou zákona.
Zo zákona vyplýva, že kryptomeny budú vnímané ako platobný prostiredok pre platby „akejkoľvek legálnej občianskej alebo obchodnej operácie“ vrátane platieb daní, rôznych administratívnych poplatkov či ciel vláde. Tá by neskôr mohla špecifikovať zoznam kryptomien, ktoré budú na tieto účely akceptované, no podľa medializovaných správ by malo ísť minimálne o Bitcoin, Ethereum, XRP, Stellar či Litecoin.
Panama moves to adopt #Bitcoin (and cryptocurrencies). The law just needs to be signed by the president. It would give Bitcoin legal status and remove capital gains. Another domino. https://t.co/EpNiq2FlOi
— Samson Mow (@Excellion) April 28, 2022
Nenútený spôsob
Na rozdiel od El Salvador, ktorý spravil z Bitcoinu v roku 2021 zákonné platidlo (a v tomto týždni už aj Stredoafrická republika) Panama pristupuje ku kryptomenám pro-aktívne, no nie vynucovacím spôsobom, čo sa v prípade El Salvador nepáči mnohým bitcoinerom. Kým El Salvador totiž podľa zákona vyžaduje, aby podniky prijímali platby bitcoinom, v Paname bude trh fungovať na dobrovoľnej úrovni. Inak povedané predajcovia môžu prijímať kryptomeny a ľudia nimi môžu platiť, no ani jedna zo strán do toho nie je nútená.
Zdroj: cointelegraph.com , coindesk.com