Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Panama ukázala návod k adopcii Bitcoinu a kryptomien – Žiadne donucovanie, no ani žiadne dane!

Článok

Panama
Zdroj: Unsplash.com

Platby bitcoinom v Paname by mohli byť už čoskoro z pohľadu zákona úplne legálne. Panamský zákonodarný zbor totiž včera schválil zákon, ktorý upravuje používanie kryptomien v tejto krajine. Aby sa stal definitívne platný, podpísať ho musí ešte prezident Laurentino Cortizo.

Panamský „kryptozákon“ reguluje obchodovanie a používanie kryptoaktív, vydávanie digitálnej hodnoty, tokenizáciu drahých kovov a iných aktív, platobné systémy a dopĺňa k ním aj ďalšie ustanovenia. Podľa kongresmana Gabriela Silvu, ktorý zákon pripravoval, to pomôže stredoamerickej zemi, v ktorej sa nachádza strategický významný prieplav a je tiež obľúbeným daňovým rajom,  stať sa významným centrom inovácii a technológii v Latinskej Amerike.

Základnou myšlienkou zákona je umožniť obyvateľom Panamy nakupovať každodenný tovar za kryptomeny, ak o to budú mať záujem. ,,Teraz môžu ísť a zaplatiť za niečo obchodníkovi aj v kryptomenách, ak ich predajca akceptuje. Je to povolené. Je to legálne. Dodnes to v Paname neexistovalo,” vysvetlil Silva v rozhovore pre miestne média popri tom ako upozornil, že v Paname stále viac ako 50% ľudí nemá ani len bankový účet. ,,Tento zákon pomôže vytvoriť pracovné miesta a pomôže s finančným začlenením,“ doplnil.

Silva tiež vysvetlil, že v Paname nemajú národnú menu, no už viac než storočie fungujú na dolárovom štandarde. Ak by sa teraz rozhodli zamerať sa len na Bitcoin, bolo by to podľa neho protiústavne. Preto de facto otvárajú trh pre kryptomeny ako také a dávajú ľudom voľnosť v ich používaní.

Žiadne dane z kapitálových výnosov

Dôležitým faktom, ktorý môže prilákať zahraničný kapitál je informácia, že z predaja alebo používania kryptomien nebudú vyplývať žiadne dane z kapitálových výnosov, pretože kryptomeny považujú za „príjem zo zahraničného zdroja“.

Inak povedané ak nakúpite bitcoin lacnejšie, než bude jeho trhová cena, keď ho použijete na platbu (alebo ho vymeníte za iné aktívum), nevznikne vám daňová povinnosť.

,,Našim cieľom je iba rešpektovať tradíciu, ktorú má Panama už mnoho rokov, a teda, že zdaňuje len to, čo sa deje vo vnútri jej hraníc a internet samozrejme nie je definovaný žiadnymi hranicami,“ vysvetlil Felipe Echandi, miestny podnikateľ v oblasti kryptomien, ktorý pomáhal silvovi s prípravou zákona.

Zo zákona vyplýva, že kryptomeny budú vnímané ako platobný prostiredok pre platby „akejkoľvek legálnej občianskej alebo obchodnej operácie“ vrátane platieb daní, rôznych administratívnych poplatkov či ciel vláde. Tá by neskôr mohla špecifikovať zoznam kryptomien, ktoré budú na tieto účely akceptované, no podľa medializovaných správ by malo ísť minimálne o Bitcoin, Ethereum, XRP, Stellar či Litecoin.

Nenútený spôsob

Na rozdiel od El Salvador, ktorý spravil z Bitcoinu v roku 2021 zákonné platidlo (a v tomto týždni už aj Stredoafrická republika) Panama pristupuje ku kryptomenám pro-aktívne, no nie vynucovacím spôsobom, čo sa v prípade El Salvador nepáči mnohým bitcoinerom. Kým El Salvador totiž podľa zákona vyžaduje, aby podniky prijímali platby bitcoinom, v Paname bude trh fungovať na dobrovoľnej úrovni. Inak povedané predajcovia môžu prijímať kryptomeny a ľudia nimi môžu platiť, no ani jedna zo strán do toho nie je nútená.

Zdroj: cointelegraph.com , coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.