Analytická platforma Dune upozornila, že poplatky za mintovanie (vytvaranie) NFT Ordinals na Bitcoine stúpli medzimesačne o 700%. Takéto percento platí pri porovnaní transakčných poplatkov zaplatených za vytváranie bitcoinových nezameniteľných tokenov (NFT) známych ako Ordinals medzi 20. aprílom a 20. májom.
Podľa Dune Analytics tvorcovia týchto “NFTs” zaplatili za ich vytvorenie v poplatkoch (fees) doposiaľ už celkovo 1 456 BTC, čo je v prepočte takmer 40 miliónov dolárov.
Bitcoinové Ordinals sú, ako vysvetľuje BitKeep, “systém číslovania, ktorý priraďuje jedinečné číslo každému jednému SAT (najmenšia jednotka BTC), čo umožňuje sledovanie tejto jednotky a jej prenosu. V kombinácii s procesom zápisu, ktorý pridáva ďalšiu vrstvu údajov ku každému satoshi (sat), je možné používateľom raziť jedinečné digitálne aktíva na blockchaine BTC.”
BTC Ordinals sa od tradičných NFT známych z Ethereum či Solana odlišujú aj v tom, že na rozdiel od smart kontraktov, ktoré sú hosťované na riešeniach ako sú InterPlanetary FileSystem, Ordinals sú výlučne na bitcoinovom blockchaine a nevyžadujú bočný reťazec alebo samostatný token.
Po príchode Bitcoin Ordinals, ktoré začali rásť na popularite od úvodu roka, sa objavili aj tzv. BRC-20 tokeny, štandard, ktorý umožňuje na bitcoine vytvárať nielen nezameniteľné “NFT-čka”, ale aj zameniteľné tokeny, ktoré trochu pripomínajú ERC-20 tokeny na Ethereum.
Trhovú kapitalizáciu BRC-20 tokenov možno sledovať na webe brc-20.io a aktuálne predstavuje čiastku 468 miliónov dolárov. Najcennejším BRC-20 tokenom je aktuálne Ordi, za ktorým nasleduje token B20. Ich kapitalizácia je 197 respektíve 73 miliónov dolárov.
Ordi je už dokonca tokenom, ktorý je obchodovaný aj na burze OKX, ktorá ho zalistovala na ponuky 20. mája.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V prípade Ordinals aj BRC-20 tokenov musíme upozorniť, že ide o mimoriadne rizikové investičné aktíva, ktoré neriešia žiadny ekonomický či technologický problém. Ich pohyby cien sú ovplyvňované výhradne špekulatívnymi dôvodmi.
Zdroj: cointelegraph.com, dune.com