Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Onchain analýza Glassnode: Dno Bitcoinu môže byť blízko, je potrebný čas

Článok

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Onchain analytická platforma Glassnode vo svojom najnovšom týždennom reporte naznačila, že Bitcoin (BTC) by mohol byť blízko svojho dna, no podľa všetkého ešte nejaký čas potrvá, kým sa tak stane, keďže jeho formovanie si v minulosti vyžiadalo dlhší čas.

Platforma Glassnode sa domnieva, že kapitulácia na trhu s BTC prebieha už zhruba mesiac a že niekoľko ďalších dát naznačuje, že sa začalo formovanie spodnej formácie ceny BTC. Najväčšia bolesť na trhu však ešte stále len môže prísť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Aby medvedí trh dosiahol konečné dno, mal by sa podiel mincí držaných so stratou presunúť predovšetkým na tých, ktorí sú najmenej citliví na cenu a sú najviac presvedčení,“ vysvetľuje analýza, ktorá následne pomocou dát ukazuje, že v tomto smere je ešte „priestor na zlepšenie“.

Nerealizované straty musia prejsť na najpresvedčenejších hodlerov

Konkrétne nám to ukáže graf, ktorý porovnáva „držanú stratu“ (bitociny, ktoré boli prevedené na adresu pri vyššej cene než je tá súčasná) dlhodobých a krátkodobých držiteľov BTC. Za krátkodobých (short term holders – STH) sú považovaní tí, ktorí urobili transakciu pred menej než 155 dňami. Dlhodobí sú označovaní ako LTH – long term holders.

Glassnode následne vysvetľuje, že v predošlých prípadoch formovania dna trhu v rokoch 2015 a na prelome 2018/2019 držali krátkodobí držitelia (STH) bitcoiny v strate len medzi 3-5%, kým dlhodobí držitelia (LTH) držali v strate 34-35% BTC. Inak povedané nerealizované straty vtedy takmer výhradne prešli na stranu tých najpresvedčenejších, kým krátkodobí špekulanti prakticky úplne kapitulovali.

Situácia v súčasnosti je v tomto smere odlišná, pretože krátkodobí držitelia BTC stále držia okolo 16% nerealizovaných strát, čo naznačuje, že čerstvá redistribúcia mincí musí ešte nejaký čas dozrieť, aby z trhu zmizli tí, ktorí BTC nedôverujú (predali v strate), respektíve pokračujúcou držbou týchto mincí sa z krátkodobých držiteľov stali dlhodobí (presvedčení hodleri) v momente, keď od ich transakcie uplynie 155 dní.

Zaujímavý je tiež pohľad na graf, ktorý ukazuje mieru kapitulácie dlhodobých držiteľov (LTH). Podľa aktuálneho LTH-SOPR, ktorý vypovedá o tom, či dlhodobí držitelia predávajú bitcoiny v pluse alebo v mínuse (všetko pod 1 je v mínuse) sledujeme, že dlhodobí držitelia, ktorí neustáli svoju pozíciu, v priemere predávajú bitcoiny v 33% strate.

 ,,To naznačuje, že LTH, ktorí nakúpili bitcoiny za výrazne vyššie ceny, sú aktuálnymi primárnymi predávajúcimi, a tí, ktorí držia svoje mince z cyklu medzi rokmi 2017-2020 (alebo skôr) len potichu sedia,“ vysvetľuje Glassnode naznačujúc, že ak ide o dlhodobých držiteľov, tak panikária najmä tí „mladší”, ktorí prišli do trhu v roku 2021 (pretože tí, ktorí kupovali v roku 2020 a skoršie nedokážu realizovať 33% stratu pozn.red.).

Ťažiari kapitulujú, no zatiaľ nie tak dlho

Ďalším dôkazom, ktorý môže naznačovať, že BTC je už blízko dna, no ešte je nejaký čas potrebný na jeho formovanie, je kapitulácia ťažiarov BTC. Tí od konca mája predali 7 900 BTC, čo naznačuje, že sa pre pokles ceny BTC začali dostávať do problémov, no za posledný mesiac tempo ich predajov spomalilo na približne 1350 BTC/mesiac. Behom medvedieho trhu v rokoch 2018-2019 trvali odlivy bitcoinov z adries ťažiarov však dlhšie – približne 4 mesiace, než bolo nájdene dno bearmarketu.

Ťažiari aktuálne držia stále približne 66 900 BTC, čo podľa Glassnode znamená, že „načatý štvrťrok pravdepodobne zostane v riziku ďalšej distribúcie, ak sa ceny BTC významne nezotavia.“

Trh sa podľa Glassnode tvári, že je blízko dna a že mnohé signály naznačujú „neskoršiu fázu medvedieho trhu.“ Investori by však mali byť opatrní, pretože k definitívnemu poklesu ešte len môže pre vyššie uvedené dôjsť.

Bitcoiny z búrz naďalej odchádzajú

Zaujímavým novým fenoménom tohto medvedieho trhu naďalej zostáva skutočnosť, že počet BTC na burzách výrazne klesá. Aktuálne je na burzách už len 2,38 miliónov BTC, čo je najmenej od 25. júla 2018.

Graf: Bilancia BTC na burzách za posledných 5 rokov

Predošlé bullruny aj bearmarkety boli pritom typické posielaním bitcoinov na burzy, no tento trend sa zlomil v marci 2020 po vypuknutí pandémie Covid19 v západnom svete a aktuálne akceleruje pravdepodobne z dôvodu, že čím ďalej tým viac investorov:

  • A) si uvedomuje, že držanie bitcoinov na centralizovaných platformách nie je bezpečné (viď prípady Celsius či Voyager)
  • B) Nechce bitcoiny predávať a „hodlujú“, pričom ich chcú držať na bezpečnejšom mieste

Zdroj: cointelegraph.com, insights.glassnode.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.