Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Odloží sa Ethereum 2.0? Buterin odpovedal komunite, sľubuje veľký pokrok

Článok

Vitalik Buterin
Vitalik Buterin

V čase písania tohto článku je naplnený plán, v rámci ktorého je nutné uzamknúť pred spustením novej generácie Ethereum 2.0 s označením “fáza 0” aspoň 524 288 ETH sotva z 20%. Hlavný predstaviteľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin však upokojuje komunitu a hovorí o úžasnej budúcnosti tohto projektu.

Pôvodný plán pre spustenie „Ethereum 2.0 fáza nula“ a s ním súvisiaceho stakingu bol nastavený tak, aby sa do 24. novembra uzamklo skrz depozitnú zmluvu minimálne 524 288 ETH a zapojilo sa aspoň 16 384 validátorov (do stakingu je možné zapojiť sa ak máte aspoň 32 ETH). Ak by sa podarilo tento cieľ naplniť, 1. decembra by sa spustila „fáza 0“ a teda staking. Teraz, keď je už takmer iste, že sa tento cieľ včas naplniť nepodarí je pravdepodobnosť odloženia na neskoršie mesiace obrovská, čo vyvoláva mnohé otázniky.

Prečo cieľ zlyháva?

Dôvody, prečo hodleri ETH zatiaľ nepristúpili k uzamknutiu svojich Etherov sú rôzne. Niektorí možno len čakajú na “deadline” a medzitým svoje Ethery aktívne používajú. Iní ich možno uzamknúť ani neplánujú, pretože chcú byť kedykoľvek pripravení s nimi manipulovať (na platby, predaj, v DeFi sektore…). Nuž a niektorí jednoducho možno len neveria vývojárom natoľko, aby toto “riziko” podstúpili. Všetky tieto dôvody majú základ v jednej dôležitej veci – uzamknutím mincí cez depozitný kontrakt strácajú majitelia týchto ETH možnosť s nimi manipulovať, až kým sa nedokončia ďalšie fázy Ethereum 2.0. A to je otázka nie mesiacov, ale rokov. Medzitým sa im síce budú uzamknuté Ethery vďaka stakingu “úročiť“, no fakt, že es nimi nemôžu narábať, je do značnej miery odradzujúci.

Buterin naznačil riešenie

Vitalik Buterin počas AMA na Reddite (rubrika, v rámci ktorej sú kladené respondentovi komunitné otázky) naznačil, že požadovaný limit uzamknutých Etherov a počtu validátorov môže byť pri počiatočnej fáze 0 napokon v prípade potreby aj znížený. Líder Ethereum, ktorý sám uzamkol 3 000 ETH, zároveň odpovedal na hypotetickú otázku, čo by sa s týmito kryptomenami stalo, ak by sa náhodou nová generácia Ethereum 2.0 nikdy nedokončila. V tom prípade by podľa neho došlo k hardforku, ktorý by ich uvoľnil a vrátil ich pôvodným majiteľom.

Vitalik zároveň komunitu ubezpečil, že ich práce na novom ekosystéme pokračujú rýchlym tempom. Prisľúbil, že nebude trvať dlho, kým si Ethereum bude užívať transakcie v rýchlosti 100 000 TPS, čiže 100 000 transakcii za sekundu. Pomalé transakcie sú jedným z najväčších problémov súčasného blockchainu Ethereum prvej generácie, ktorý je domovom pre väčšinu decentralizovaných projektov, no zlé škálovanie spôsobuje, že tieto projekty majú obmedzené možnosti rozvoja a adopcie pre pomalé a nákladne transakcie.

Zdroj: fxstreet.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne