Cointraffic check
Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Odkladá sa spustenie Ethereum 2.0? Buterin hovorí inak ako Drake

Avatar

Článok

zo dňa

Ethereum 2.0

Kým fanúšikovia Ethereum netrpezlivo čakajú na spustenie novej generácie Ethereum 2.0, ktorá so sebou prinesie staking a prechod na proof-of-stake koncept, čiže jednak možnosť množenia mincí ETH a popri tom vyriešenie problému so škálovateľnosťou, vyzerá to tak, že samotní developeri zatiaľ nemajú medzi sebou úplne jasno v tom, kedy sa táto fáza môže reálne spustiť.

Naznačili to sobotňajšie odpovede vývojárov z Ethereum Foundation v rubrike Ask me Anything na Reddite. Zúčastnili sa jej aj popredný vývojár Justin Drake a líder celého projektu Vitalik Buterin. A práve medzi nimi je zjavne rozkol v tom, kedy reálne vidia spustenie Ethereum 2.0.

Keď sa totiž jeden z diskutujúcich spýtal Drakea očakávanú otázku týkajúcu sa dátumu spustenia Ethereum 2.0, ten mu najprv vymenoval niekoľko krokov, ktoré treba absolvovať, kým sa tak stane. Patrí medzi ne:

  1. Spustneie verejnej testovacej siete s viac ako 3 klientmi fungujúca bez problémov minimálne dva až tri mesiace
  2. Stimulovaná “útočná sieť”, ktorá bude v prevádzke 2-3 mesiace (podrobnosti má prezradiť čoskoro)
  3. Bounty program odmeňujúci užívateľov za hľadanie chyb, ktorý bude v prevádzke aspoň 2-3 mesiace

Nenásledne Drake skonštatoval, že najbližší praktický dátum, dokedy by sa to mohlo stihnúť, je 3. január 2021, čiže niekedy okolo osláv 12. výročia vzniku Bitroinu. Následne doplnil, že si vývoj Ethereum 2.0 veľmi skomplikovali a ak by riešili niektoré veci inak, mohli ho mať hotové o dva roky skôr. ,,Bolo to bolestivé, ale bolo to správne. Naša investícia nás vyplatí v dekádach,” doplnil povzbudivo.

Medzitým vstúpil do diskusie Vitalik Buterin, ktorý uviedol svoj odlišný pohľad na vec: ,, Ethereum 1 trvalo 4 mesiace od prvého multiklient testnetu až po samotné spustenie a ja tvrdím, že štvormesačné stopky pre nás začali tikať začiatkom júla po tom ako bola spustená Altona.

Následne skonštatoval, že fáza 0 týkajúca sa Ethereum 2.0 je jednoduchšia a protokol nepoužíva žiadne kritické aplikácie až do fázy 1. Takže možné riziká budú nižšie. ,,Nevidím teda žiadny dôvod aby sme odkladali spustenie fázy 0 u Ethereum 2.0 dlhšie, ako sme to urobili u ETH 1.”

Z diskusie bolo jasné, že medzi developermi neexistuje úplná zhoda v tom, ako a kedy by sa malo Ethereum 2.0 spustiť. Azda najlepšie to okomentoval na Twitteri Anthony Sassano, ktorý je spoluzakladateľom výskumnej platformy EthHub, ktorá sa špecializuje na Ethereum:

,,Naozaj mi nevadí, že Ethereum 2.0 mešká, ale komunikácia medzi dvoma developermi musí byť omnoho lepšia, než je toto. Jednoducho nedávajte nám žiadne dátumy, ak si nie ste úplne presvedčení, že ich dodržíte.”

Zdroj: cryptoslate.com

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ethereum

Ak bude katalyzátorom bullrunu DeFi, nemusí to byť dobré

Avatar

Článok

zo dňa

od

Defi Ethereum

Výkonný riaditeľ firmy Diginex Richard Boyworth si myslí, že sektor DeFi je ešte stále len v začiatkoch. Síce predpokladá, že DeFi bude súčasťou budúcnosti, ale je ešte veľmi skoro robiť konečné závery.

,,Súčasné DeFi je ako pokúsiť sa vyletieť na Mesiac v kartónovej škatuli – myslím, že sa cestou dostanete do problémov a vedtze, že veci sa môžu počas toho začať kaziť, lámať a horieť ako sme to už začali vidieť,” upozornil v rozhovore s Anthonym Pomplianom.

Boyworth priznáva, že by bol len veľmi nerád, keby práve DeFi bolo katalyzátorom bullrunu, ako tomu bolo v roku 2017 v súvislosti s ICO horúčkou u Ethereum. ,,Určite sa obzerám dozadu do roku 2017. Táto DeFi vec pravdepodobne nie je to, čo práve teraz potrebujeme,” priznal.

Omnoho radšej by bol, keby nový bullrun súvisel s tým, čo sa deje okolo Bitcoinu. ,,Máme tu Microstrategy, máme tu Paula Tudora Jonesa, máme tú naozaj vážnych hráčov, ktorí sa začínajú zaujímať o toto odvetvie a ja preto veľmi dúfam, že z DeFi nevznikne ďalšie šialenstvo ako bolo ICO.“

ICO v roku 2017 malo za následok ošiaľ v investovaní do kryptomien, ktorých kapitalizácia výrazne rástla a dominancia Bitocinu na trhu prudko klesla, až dokonca v určitom čase bola pod 40%. Drvivá väčšina projektov, ktoré vznikli v rámci ICO, však stratila takmer celú svoju hodnotu a mnoho investorov prišlo o svoje životné úspory.

Boyworth sa podobne ako ďalší odborníci obáva, aby hlavnou témou nového bullrunu opäť nebola horúčka okolo novinky, ktorá môže viesť k tomu, že sa veľká časť nováčikov pri investovaní do kryptomien popáli. V podobnom duchu sa len nedávno vyjadril aj Ryan Selkis z analytickej firmy Messari, ktorý taktiež vidí medzi DeFi a ICO z roku 2017 mnoho podobnosti.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Výborné správy pre Bitcoin, ktorý si získava čoraz väčší rešpekt tradičných investorov, obrovský boom okolo DeFi či pochybné kroky burzy Binance. Je tu tohtotýždňový prehľad TOP správ zo sveta kryptomien. 

Bitcoin

Top správou tohto týždňa bolo oznámenie šéfa firmy Microstrategy Michaela Saylora, že jeho firma kúpila bitcoiny za ďalších 175 miliónov dolárov. Keď k tomu prirátame investíciu 250 miliónov dolárov z augusta, tak táto firma celkovo nakúpila už bitcoiny v hodnote 425 miliónov dolárov. Ako to opísal samotný Saylor, jeho firma už sa nechcela prizerať tomu, ako strácajú ich doláre na bankovom účte reálnu hodnotu a rozhodli sa preto previesť majetok do Bitcoinu. Tejto mimoriadne zaujímavej správe sme sa venovali v tomto článku, no rozobral ju podrobne aj YouTube kanál Zaujalo ma v tomto videu:

,,Tomu sa hovorí výborná reklama na Bitcoin!,” skonštatoval zakladateľ burzy Tyler Winklevoss po tom, ako sa dopočul o tom, že centrálna banka Veľkej Británie Bank of England nevylučuje zavedenie záporných úrokových sadzieb. Čo to vlastne záporné úrokové sadzby sú a prečo by to bolo pre Bitcoin veľmi pozitívne, sa dočítate tu.

Autor populárneho Stock to Flow modelu (S2F model) PlanB v utorok vyhlásil, že nastal čas, aby Bitcoin urobil prudší cenový pohyb smerom nahor. Odôvodnil to vo tweete, v ktorom ukázal update jeho „S2F modelu verzia 1“. Podobný názor má aj ďalší častokrát citovaný kryptrader Michael van de Poppe. Viac sa dočítate tu.

Bitcoin si čoraz viac získava rešpekt tradičných investorov. Naznačujú to aj vyjadrenia Jima Cramera v relácii Mad Money na CNBC, ktorý naznačil, že zvažuje investovanie jedného percenta svojho majetku do Bitcoinu.

Zakladateľ a šéf Twitteru a firmy Square Jack Dorsey potvrdil, že zostáva verným fanúšikom Bitcoinu a vníma ho ako budúce peniaze internetu na rozdiel od mnohých kryptoprojektov, ktoré naznačujú rovnako ambície. ,,Nevidím, že by sa na tom niečo zmenilo, hoci ľudia budujú iné projekty, ktoré chcú dosiahnuť tento potenciál,” skonštatoval.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu stratilo 14 najväčších bank sveta trhovú kapitalizáciu v hodnote viac ako 635 miliárd dolárov, čo bolo v úvode tohto týždňa viac než trojnásobok celkovej kapitalizácie Bitcoinu a takmer dvojnásobok celej kapitalizácie kryptotrhu.

Tokenizované bitcoiny v DeFi projektoch presiahli hodnotu miliardy dolárov a zároveň rastie trend, v rámci ktorého sa podiel takýchto bitcoinov uzamknutých v DeFi zväčšuje na úkor ostatných kryptomien. Vyplýva to z dát DeFi Pulse. Viac sa dočítate tu.

Altcoiny

Denné transakcie blockchainu Ethereum dosiahli novy rekord, keď v priebehu 17. septembra bolo realizovaných na Ethereum 1 406 000 transakcií. Tomuto významnému novému míľniku Ethereum a jeho dôvodom (ale aj následkom) sme sa venovali v tomto článku.

Novým hitom kryptosektora je investovanie do DeFi projektov, keďže mnohé z nich dosahujú nádherné zisky. Investícia do DeFi je však zároveň mimoriadne riziková a to hneď z niekoľkých dôvodov. Téme toho, ako investovať do decentralizovaného financovania, aby ste sa kompletne “nespálili“, sme sa venovali v tomto článku.

DeFi projekty aktuálne fungujú hlavne na blockchaine Ethereum, no šéf najväčšej kryptoburzy Binance Changpeng Zhao by bol rád, keby vývojári čoraz viac využívali na tento účel aj Binance Smart Chain, ktorý je podľa jeho slov s Erthereum kompatibilný a pre vývojárov prináša raz výhod. Viac sa dočítate tu.

DeFi medzitým vzbudzuje rastúci záujem regulátorov, nakoľko podľa analýzy firmy Cipertrace ide o skvelý nástroj, ako obchádzať regulácie. ,,DeFi sú navrhnuté tak, aby fungovali bez povolení, v ktorejkoľvek krajine a bez akejkoľvek regulácie. Vo výsledku sa z DeFi môže ľahko stať útočisko tých, ktorí perú peniaze,” upozornila.

Kapitalizácia stablecoinu Tether (USDT) prekonala tento týždeň ďalší významný míľnik v podobe prekonania hranice 15 miliárd dolárov. Treba zdôrazniť, že v úvode roka bola kapitalizácia USDT len 4 miliardy dolárov. Viac o tokoch Tetheru mediz peňaženkami užívateľov a burzami a o tom, čomu možno tento nárast kapitalizácie pripísať, sme sa rozpísali v tomto článku.

Stablecoiny BUSD a USDC sa stali podporovanými tokenmi spoločnosti Dapper Labs, ktorá stojí za priekopníckymi hrami postavenými na Flow blockchaine ako sú CryptoKitties a NBA TopShot. Oba stablecoiny tak môžu vývojári integrovať do svojich smart kontraktov a ich hier.

Mali by ste vedieť

  • Indície zo strany FATF (Finančná akčná skupina), ktorá má na starosti boj proti praniu špinavých peňazí, naznačujú, že burza Binance sa viackrát úspešne vyhla regulačným nariadeniam tohto orgánu tým, že od roku 2017 neustále mení svoje oficiálne sídlo. Téme sme sa venovali tu.
  • Bahamy by mohli byť prvou krajinou, ktorá oficiálne spustí svoju kryptomenu pod dohľadom centrálnej banky. Takzvaný Sand Dollar by mohol byť dostupný už v priebehu októbra.
  • Európska únia chce do roku 2024 kompletnú reguláciu kryptomien. Téme sme sa venovali tu.
Čítať ďalej

Ethereum

Denné transakcie blockchainu Ethereum dosiahli nový rekord

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum

Denné transakcie na Ethereum zaznamenali nové historické maximum –  podľa údajov prehliadača tohto blockchainu s názvom EtherScan sa k 17. septembru objem denných transakcií vyšplhal na 1 406 000.

Ide o najvyšší počet denných transakcií v histórii tejto kryptomeny. Predchádzajúci rekord sa datoval k 4. januáru 2018, kedy sa realizovalo v priebehu 24 hodín 1 350 000 transakcií. Išlo o obdobie, kedy Ethereum dosahovalo najväčší mainstreamový boom a do trhu prúdili desiatky tisíc nováčikov. Mnohí v tom období žiaľ nakupovali ETH na príliš vysokých cenách.

Nový rekord v počte denných transakcií možno bez pochyb pripísať ošiaľu, ktorý aktuálne nastáva v súvislosti s decentralizovaným financovaním (DeFi). Väčšina DeFi projektov je totiž postavených práve na blockchaine Ethereum. Hodnota tohto trhu stúpla od úvodu roka 9-násobne z jednej miliardy dolárov na 9 miliárd dolárov, nuž a kým skeptici tvrdia, že ide o bublinu, ktorá čoskoro spľasne, druhá strana uvádza, že ide len o začiatok novej éry „decentralizovaného bankovníctva.”

Saylor vysvetlil, ako Microstrategy nakúpila bitcoiny za 425 miliónov USD

DeFi projekty, ktoré bežia na Ethereum, z jednej strany podporujú rast popularity tohto blockchainu, no na druhú stranu ho nesmierne preťažujú, pretože Ethereum v tejto fáze vývoja má nesmierne problémy so škálovateľnosťou a taktiež privysokými poplatkami za transakcie. Výsledkom je, že poplatky za gas zaznamenali prudký nárast, ktorý vyvrcholil 1. septembra tým, že ťažiari Ethereum zarobili za jedinú hodinu na poplatkoch rekordných 500 000 dolárov.

Primárnym cieľom Ethereum je prejsť na protokol Proof of Stake (PoS), ktorý zmení spôsob, akým sa transakcie overujú. Ethereum sa v budúcnosti už nebude ťažiť (ako Bitcoin), ale overovateľmi transakcií budú držitelia ETH, ktoré budú za odmenu “stakovať”. Tento systém odstráni problém pridrahých a pomalých transakcií. Otázkou však zostáva, kedy sa prechodu na túto novú generáciu s označením Ethereum 2.0 dočkáme. Zdá sa, že ani samotní vývojári v tom nemajú jasno, hoci z ich strany prevládajú tvrdenia, že úvodnej „fázy 0” blockchainu Ethereum 2.0 by sme sa mohli dočkať ešte tento rok.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Láka vás investícia do DeFi? Ak áno, tak aspoň diverzifikujte

Avatar

Článok

zo dňa

od

Defi Ethereum

Odolať investovaniu do DeFi projektov môže byť pri pohľade na percentá, ktoré dokážu aktuálne robiť niektoré projekty zamerané na decentralizované financovanie, naozaj ťažké. Keď sa do toho pridá burza Binance, ktorá si chce DeFi sektor “uloviť pre seba”, či tvrdenie Qiaoa Wanga, ktorý označil DeFi za investičnú príležitosť desaťročia, je nutkanie skúsiť to ešte väčšie. Čo však robiť, aby ste neprišli o všetky vaše peniaze? DeFi je totiž veľmi rizikové a mnohí sú presvedčení, že bublina čoskoro spľasne.

Tejto téme sa venoval aj článok portálu Cointelegraph, ktorý zdôrazňuje, že ak ste sa už rozhodli pre DeFi, mali by ste staviť na diverzifikáciu investičného rizika. Inak povedané, nevložiť celú investíciu do jedného DeFi projektu, ktorý vás zaujal. Väčšinou to totiž môže dopadnúť tak, že doplatíte na FOMO (strach z premárnenej príležitosti) a investujete práve do tokenu, ktorý čaká veľký prepad.

Pri investícii do DeFi projektov treba mať na pamäti, že DeFi je postavené na smart kontraktoch, ktoré častokrát napísal malý tím ľudí. Tieto protokoly majú obmedzené zdroje pre financovanie vývoja a riziko, že sa v nich objaví chyba, je relatívne veľké. Už aj známejšie auditované protokoly boli v minulosti obeťou napadnutia hackermi. Tieto v súčasnosti mimoriadne výnosné protokoly teda môžu zo dňa na deň utrpieť obrovské straty, ak sa odhalí vážna chýba v ich kóde. V končenom dôsledku by na to doplatili hlavne investori.

Príkladom je YAM Finance (YAM), u ktorého používatelia uzamkli kryptomeny v hodnote viac ako 500 miliónov dolárov a to ešte predtým, ako bol zalistovaný na veľkých burzách. Tvorcovia varovali, že Yam finance ešte nemá auditovaný smart kontrakt, no snaha investorov o dosiahnutie krátkodobého zisku spôsobila investičnú tragédiu. YAM najprv dosiahol hodnotu takmer 100 dolárov, no v priebehu dňa za zrútil na jeden dolár. Aktuálne má token hodnotu len 0,02 USD.

Ak ste sa teda rozhodli, že to s DeFi skúsite, nevsaďte všetko na jedného koňa. Zmenšíte tým riziko, že prídete o všetko. Rátajte s tým, že stále ide o mimoriadne rizikovú investíciu. Môžete pri nej zrejme dosiahnuť väčšie zisky než pri investícii do Bitcoinu, no zároveň sa môžete aj omnoho viac popáliť. Nikdy preto do DeFi neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

ERC-20 tokeny predbehli Ethereum v trhovej kapitalizácii

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Ekosystém Ethereum, teda nielen táto kryptomena, ale aj tokeny, ktoré sú na nej postavené, dosahujú rekordné míľniky.

Analytická spoločnosť Santiment upozornila, že trhová kapitalizácia ERC-20 tokenov postavených na Ethereum už prekonala samotnú kapitalizáciu Ethereum a tentokrát je rozdiel medzi touto kapitalizáciou a celkovou hodnotou Etherov v obehu najväčší v histórii. V čase písania článku je totiž trhový strop všetkých ERC-20 tokenov 46,7 miliardy dolárov, kým hodnota všetkých ETH len niečo cez 41 miliárd USD.

Treba poznamenať, že ERC-20 tokeny v minulosti už Ethereum v kapitalizácii predbehli, no nikdy nie takým výrazným rozdielom a zároveň doposiaľ vždy  platilo, že  Ethereum následne v kapitalizácii tokeny ERC-20 predbehlo.

Veľký vplyv na rast kapitalizácie ERC-20 toekenov má stablecoin Tether (USDT), ktorý má približne 60% mincí umiestnených práve na blockchaine Ethereum – v tomto čase ide o takmer 9 miliárd dolárov. Okrem toho rast ERC-20 tokenov má na svedomí aj veľký ošiaľ okolo DeFi projektov, ktoré si taktiež našli svoj domov predovšetkým na blockchaine tejto kryptomeny.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Je DeFi investičnou príležitosťou desaťročia? Wang si myslí, že áno

Avatar

Článok

zo dňa

od

DeFi Ethereum

Bývalý šéf produktového oddelenia analytickej spoločnosti Messari a zároveň známy obchodník špecializujúci sa na kryptomeny Qiao Wang sa domnieva, že rodiaci sa DeFi sektor má obrovský rastový potenciál.

Pravdou je, že DeFi zaznamenal v roku 2020 už v teraz obrovský rast v porovnaní s číslami z roku 2019. Celková hodnota uzamknutých mincí v DeFi projektoch totiž od úvodu roka stúpla z 1 miliardy dolárov na necelých 8 miliárd (v čase písania tohto článku), pričom v určitom čase nedávno už prekonala hranicu deviatich miliárd USD. Ako doplnil Cointelegraph, naprieč všetkými DeFi platformám došlo od úvodu roka k rastu vyše 1000%.

Wang si myslí, že tohtoročný DeFi boom je podobný času, kedy bolo možné investovať do Bitcoinu v roku 2013, respektíve do Ethereum pred rokom 2015. Súčasnú možnosť investovania do DeFi teda označil za “asymetrickú stávku, ktorá sa objaví raz za život.”

,,DeFi pred rokom 2021 je podľa môjho názoru príležitosť, ktorá sa objaví raz za dekádu (ak sa neukáže opak). Ak ste zmeškali prvé dve (Bitcoin a Ethereum), nezmeškajte túto,” uviedol na Twitteri.

Ryan Selkis, ktorý založil firmu Messari, pre ktorú Wang pracoval, má však výrazne odlišný názor. Už dávnejšie vyhlásil, že DeFi je bublina, ktorá čoskoro spľasne. Upozornil taktiež na vysoké poplatky, ktoré sú realitou tohto sektora pre problémy škálovania Ethereum a znižujú príležitosti pre bežných DeFi užívateľov dosiahnuť zaujímavý zisk.

Ak sa DeFi, teda decentralizované financovanie, porovnáva s tradičným bankovým sektorom, v ktorom operujú bilióny dolárov, je jednoznačne, že má veľký priestor pre rast. Dokonca aj v porovnaní so samotným kryptotrhom je DeFi veľmi malou kategóriou s podielom približne len 2% na celkovej trhovej kapitalizácii.

Zaujímavý názor, ktorý bol skeptický najmä voči populárnym altcoinom, uviedol šéf platieb z Google Tyler Reynolds. Ten skonštatoval, že mnohé veľké altcoiny ako sú XRP, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano či Stellar, ktoré nemajú podľa neho žiadnu veľkú budúcnosť, majú omnoho väčšiu kapitalizáciu než Yearn Finance s hodnotou iba niečo 670 miliárd dolárov.

Wang priznal, že niektoré súčasné DeFi projekty naozaj môžu byť v bubline, teda priznáva možnosť ich cenovej korekcie alebo aj výrazného pádu. Taktiež netvrdí, že všetky DeFi projekty sú naozaj kvalitné (čo pochopiteľne možno aplikovať aj na vačšinu z 5000 existujúcich kryptomien).

Aby sme to zhrnuli – DeFi má svojich fanúšikov ale aj mnoho kritikov. V tomto čase ide o veľmi rizikovú investíciu, ktorá má potenciál skončiť na nule, ale aj spraviť obrovské percenta. Ak teda zvažujete investíciu do DeFi, riaďte sa dvojnásobne pravidlom neinvestovať viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum Foundation rozdá granty v hodnote 3,8 milióna dolárov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Nadácia Ethereum Foundation oznámila, že tímom, ktoré pracujú na Ethereum blockchaine prerozdelí granty v hodnote 3,8 milióna dolárov. Tie majú smerovať na podporu komunity a vzdelávania, kryptografie, testu nulových znalostí (ZKP), skúsenosti vývojárov, na vývoj Ethereum 2.0 a druhej vrstvy.

Tieto financie budú prerozdelené medzi 28 spoločnosti a výskumníkov vrátane blockchainovej poradenskej firmy Akomba Labs či firme Beacon Fuzz, ktorá sa špecializovala na hľadanie chýb spôsobujúcich zlyhanie konsenzu na Ethereum 2.0.

Oznámenie o tomto jednorazovom grante prichádza mesiac po tom ako Ethereum Foundation oznámila budovanie bezpečnostného tímu pre Ethereum 2.0, ktorého hlavnou náplňou je študovanie akýchkoľvek potenciálnych problémov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a kryptoekonomiky budúcej generácie kryptomeny Ethereum.

Spustenie Ethereum 2.0 je dlho očakávanou záležitosťou, no informácie o tom, kedy sa dočkáme spustenia jej úvodnej fázy sa rôznia. Kým hlavný líder tejto kryptomeny Vitalik Buterin sa domnieva, že sa to dá stihnúť ešte tento rok, vývojár Justin Drake naznačil, že skôr očakáva jej spustenie až v úvode roka 2021.

Ethereum má aktuálne vážne problémy so škálovateľnosťou vzhľadom na obrovský záujem o DeFi projekty, ktoré zväčša fungujú práve na tomto blockchaine a taktiež kvôli tomu, že na Ethereum funguje väčšina stablecoinov. To všetko vedie to k upchaniu mempoolu a vysokým transakčným poplatkom. Riešenie problému škálovateľnosti existuje skrz druhé vrstvy, no úspešný prechod na Ethereum 2.0 a Proof of Stake konsenzus by tento problém odstránil najrazantnejším spôsobom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

DeFi bublina prvýkrát výraznejšie spľasla. Čo bude ďalej?

Avatar

Článok

zo dňa

od

defi-bublina

Posledných sedem dní bolo pre projekty decentralizovaného financovania (DeFi) katastrofálnych. Polovica z tuctu najväčších DeFi tokenov totiž prišla o polovicu svojej dolárovej hodnoty.

Podľa analytickej firmy Messari, ktorá sa venovala tejto téme, je 32 z 34 DeFi trhov za posledný týždeň v mínuse – iba PowerPool (CVP) a SushiSwap (SUSHI) vykázali na týždňovom grafe rast.

Medzi najviac zasiahnuté trhy patrí Curve s poklesom o vyše 65%, Meta so stratou 58%, AirSwap (-51%) a bZx Network s Wrapper Nexus Mutual so stratou 49%.

Tento pokles vymazal mnoho ziskov, ktoré dosiahli DeFi projekty v priebehu augusta, ktorý sa vyznačoval v tejto kategórii kryptomien rekordnou volatiliou. Väčšina z nich je aj z pohľadu posledných 30 dní aktuálne v mínuse. Najviac Curve (-58%), Bancor (-57%) a Meta (-46%).

Posledný týždeň bol obzvlášť kritický pre tokeny postavené nan blockchaine Ethereum. Messari upozornilo, že len 14 tokenov z celkového počtu 178, ktoré sú postavené na tejto platforme, zaznamenalo zisk respektíve neutrpelo stratu. Až sedem z nich však  tvoria stablecoiny, kde sa môžeme baviť o zisku v rozmedzí maximálne pár desatín percenta. Iba dva tokeny dosiahli dvojciferný zisk – išlo o ZB a Origintrail.

Po zverejnení týchto informácii mnoho doterajších kritkov DeFi poukazuje na to, že DeFi bublina definitívne spľasla a predpovedajú týmto projektom dokonca postupný zánik. Zrejme však ide o unáhlené závery.

Vysoká volatilita a obrovské straty sú dôkazom toho, aký nesmierne malý je trh s DeFi a ako s ním dokáže zatriasť v porovnaní s inými trhmi relatívne malá hodnota. Či však nastal práve dobrý čas na “kúpu dna”, alebo sa ukáže, že mnoho DeFi projektov jednoducho len čerpalo z obrovského tohtoročného hype-u okolo tejto kategórie kryptomien, to zrejme netuší absolútne nikto.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (8.9.): Rast ETH veľrýb, vyhliadky pre Bitcoin či podvedený Čech

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Geniálny plán Schiffa pre Bitcoin? Investuje doňho skrz svojho syna?

Známy propagátor investícii do zlata, no popri tom veľký kritik “digitálneho zlata Bitcoinu, Peter Schiff, priznal, že jeho osemnásťročný syn je veľkým fanúšikom tejto kryptomeny a realizoval do nej ďalšiu investíciu. Peter Schiff sa svojich fanúšikov na Twitteri, ktorých má vyše 292 tisíc, preto spýtal skrz anketu, či robí jeho syn správne. Viac sa dočítate v tomto článku.

Woo si myslí, že trend Bitcoinu je nezmenný. Znepokojuje ho NVT Ratio

Cena Bitcoinu klesla tri dni v rade pod 10 000 dolárov, no zo strednodobého  pohľadu existujú viaceré náznaky, že Bitcoin je stále v dobrej kondícií a potenciálom jeho ďalšieho rastu súčasná korekcia neotriasla. Domnieva sa to minimálne známy kryptotrejder Willy Woo, ktorý poukázal na on-chain data z bitcoinovej siete, ktoré sa nezmenili ani po tom ako Bitcoin klesol v priebehu 5 dní na cene o vyše 12%. Viac sa dočítate v tomto článku.

Po prepade ceny Ethereum narástol počet ETH veľrýb

V čase, kedy sa cena Ethereum prepadla v úvode septembra o 30%, aktivita Ethereum veľrýb naznačila, že pokračujú v akumulácii tejto kryptomeny. Analytik Ali Martinez, ktorý poukázal na dáta analytickej firmy Santiment, upozornil, že počet investorov, ktorí držia medzi 1000 až 10 000 ETH sa od 31. augusta do 2. septembra zvýšil o 68. ,,Feed od Santimentu o hodleroch Ethereum ukázal, že popri tom, ako cena klesala, nastal výrazný nárast portu adries s miliónmi dolárov v ETH, ktoré označujeme ako veľryby. V priebehu posledných 3 dní sa pridalo  68 veľrýb, ktoré držia medzi 1000 až 10 000 ETH,” upozornil Martinez.

VIDEO: Podvodu s kryptomenami naletel ďalší Čech. Stálo ho to cca $10 000

Svet kryptomien je plný nástrah a naivný investor, ktorý chce čím skôr zbohatnúť, sa môže nesmierne ľahko popáliť. Dôkazom toho je aj čerstvý príbeh, ktorý priniesla Facebook skupina fanúšikov krypotmeny Cardano Cardano [ADA] CZ/SK. Jej adminstrátor Lukáš Bárta na nej zverejnil cenzúrovanú konverzáciu s človekom, ktorý naletel zjavnému podvodu, pri ktorom prišiel o vyše 108 tisíc mincí ADA, čo je v prepočte takmer jeden bitcoin či $10 000. Viac sa dozviete z videa YouTube kanálu Zaujalo ma.

Účet Tima Drapera zrejme hackli. Tweetol, že kúpil BCH

Twitter účet miliardára a známeho propagátora Bitcoinu Tima Drapera bol podľa všetkého hacknutý. Na jeho účte sa včera objavila správa, v ktorej chválil kryptomenu Bitcoin Cash. ,,Práve som si zaobstaral nejaké BCH. Je to veľmi jednoduché na nákup a použitie. Choďte na Bitcoin.com. Ďakujem Rogerovi Verovi za túto inováciu #Bitcoin #BitcoinCash,” bolo uvedené v statuse, ktorý na prvý pohľad vyzeral veľmi podozrivo, keďže Draper je veľkým fanúšikom Bitcoinu, no na adresu jeho forku, teda Bitcoin Cash, sa nikdy pozitívne nevyjadroval. Tweet bol následne zmazaný, čo taktiež potvrdzuje, že jeho publikáciu pravdepodobne nerealizoval tento investičný veterán. Crypto Whale má však aj alternatívnu teóriu, podľa ktorej mohol byť Draper za túto propagáciu jednoducho zaplatený: ,,V minulosti bol viackrát využitý ako propagátor (zaplatený) mnohých scamov.“ (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Čítať ďalej

Ethereum

Vitalik Buterín si nemyslí, že 51% útok na Ethereum PoS by bol fatálny

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum 2.0 51% útok

Spoluzakladateľ a hlavná tvár Ethereum Vitalik Buterin si myslí, že prípadný 51% útok na budúcu generáciu Ethereum s označením Ethereum 2.0, ktorá bude bežať na Proof of Stake (PoS) konsenze, by nebol pre tento ekosystém fatálny.

Báterin tak reagoval na poznámku CIO spoločnosti Arcane Assets Erica Walla, ktorý  na Twitteri poznamenal: ,,Došli sme k tomu, že zástupcovia yETH (Yearn.finance) by mohli ťažiť z faktu, že pravdepodobne získajú kontrolu nad dostatočným množstvom ETH, aby mohli urobiť 67% útok na ETH 2.0 PoS”.

Eric Wall pritom poukázal na neuveriteľný rast popularity yETH, ktorý ako poznamenal Cointelegraph získal vo svoj prvý deň pod kontrolu 137 000 ETH. Ak by trend pokračoval, Yearn.finance by mohol mať pod kontrolou dosť ETH na to, aby mohol teoreticky učiniť spomínaný útok.

Vitalik Buterin si však myslí, že takýto scenár by sa mohol stať len raz a bol by vyriešený akýmsi soft-forkom, ktorý by viedol k tomu, že by prípadného útočníka „vytlačil” zo systému: ,,Potrebujeme sa zbaviť mýtu, že by bolo fatálne, keby sa nejaká entita dostala ku príležitosti urobiť 51% útok na PoS. V skutočnosti by to mohli urobiť raz, a potom by boli buď odseknutí alebo by došlo k soft-forku, pri ktorom by prišlo k strate všetkych ich mincí, čiže by to nemohli zopakovať.”

Nie všetkých však vysvetlenie Buterina presvedčilo. Podľa skeptikov by bolo totiž náročné identifikovať, ktorý fork by bol ten správny a medzitým by útočník mal naďalej kontrolu nad hlavným chainom.

Tak či onak, Sebastian Moonava zo spoločnosti Real Vision si myslí, že riziko takéhoto útoku sa bude časom znižovať, nakoľko v sektore DeFi bude čoraz väčšia konkurencia. To bude viesť k tomu, že yETH určite nebude mať kontrolu nad 51% ETH. ,,Konkurencia bude tvrdá. Voľný trh pravdepodobne úplne útlmy pravdepodobnosť existencie takéhoto rizika. Buduje sa čoraz viac projektov. Čím viac prípadov využitia bude existovať, tým bude riziko menšie.”

yETH umožňuje užívateľom uzamknúť ich ETH a protokol sa následne automaticky prepne na stratégiu s najvyšším výnosom alebo úrokovou mierou. Yearn Finance v čase publikácie bola šiestym najpopulárnejším DeFi projektom s uzamknutými ETH v hodnote vyše  870 miliónov dolárov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-