Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Odhalili prvú sochu zakladateľa Bitcoinu Satoshiho Nakamota. Stojí vedľa Stevea Jobsa

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Satoshi Nakamoto je nickname záhadného tvorcu Bitcoinu, ktorého totožnosť sa pravdepodobne nikdy ani nedozvieme (dúfajme). To však bitcoinovej komunite nebráni v tom, aby autora prvých úspešných decentralizovaných peňazí ospevovali. Svojej doposiaľ azda najväčšej pocty sa dočkal v Budapešti, kde mu odhalili jeho prvú sochu.

Sochu Satoshiho Nakamota si v deň odhalenia prišli do Budapešti pozrieť stovky, možno až tisíce ľudí,  čo dokumentujú aj priložené fotografie a video. Odhalenie “odhadovanej” podobizne (nikto v skutočnosti nevie, či bol Satoshi muž, žena, alebo dokonca skupina ľudí) zakladateľa Bitcoinu sa uskutočnilo v parku Graphisoft.

Autormi diela sú maďarskí umelci Gergely Réka Tomáš Gilly. Ich cieľom bolo, aby pri pohľade do tváre Satoshiho videl človek sám seba, preto siahli po materiály, ktorý odráža svetlo. Pointou je odkaz, že “Satoshi je každý”, kto verí v Bitcoin a jeho význam. ,,Dôvodom je aj to, že pohlavie, výška, váha a vek Satoshiho Nakamota nie sú známe – takže bolo nemožné pokúsiť sa odhadnúť skutočnú tvár Satoshiho,“ doplnili autori.

Portál Bitcoin Magazine vtipne doplnil, že “Satoshi bez tváre” sa trefne hodí ku kritickému komentáru známej kritičky kryptomien americkej senátorky Elizaberth Warrenovej, ktorá v lete nazvala ľudí okolo Bitcoinu “tajomnými superkódermi bez tváre.”

,,Dôležité je, že Satoshi vytvoril decentralizovaný protokol, ktorý umožňuje komukoľvek prenášať hodnotu v reálnom čase bez potreby mať na to od niekoho povolenie. Tento “superkóder bez tváre” zmenil svet k lepšiemu tým, že ľudom poskytol finančnú nádej a príležitosti, tam kde doposiaľ neboli. Len preto, že niekto chráni svoju identitu online, neznamená to, že má zlé úmysly. To je niečo, čo Warrenová ešte musí pochopiť,” napísal redaktor Bitcoin Magazine Nik Hoffman.

Zaujímavé je aj to, že socha sa nachádza len kúsok od sochy ďalšieho rešpektovaného vizionára zakladateľa spoločnosti Apple Stevea Jobsa, ktorý zomrel v roku 2011.

Zo zadnej strany je pod sochou Satoshiho napísané: ,,Na počesť tvorcu Bitcoinu – prvého peer-to-peer systému elektronických peňazí a blockchain technológie. Všetci sme Satoshi.” Nižšie sa  nachádzajú mená ľudí, ktorí sa spolupodieľali na celom projekte.

Zdroje: Twitter, bitcoinmagazine.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.