Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Obťažnosť ťažby Bitcoinu sa opäť upravila smerom nahor

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Po sérii štyroch negatívnych úprav obťažnosti ťažby Bitcoinu (mininig difficulty) sa udiala druhá v rade v smere pozitívneho trendu. Naznačuje to, že ťažba najznámejšej kryptomeny na trhu sa dostáva opäť do “normálu”.

Mining difficulty, respektíve obťažnosť ťažby, sa automaticky upravuje raz za 2016 vyťažených blokov s cieľom, aby priemerná doba pre vyťaženie jedného bloku trvala 10 minút (vyťažiť 2016 blokov vďaka tomu trvá priemerne 2 týždne). Úprava obťažnosti zohľadňuje aktuálny hashrate, čiže celkovú výpočtovú silu vynaloženú pri ťažbe Bitcoinu. Ak hashrate v danom období rástol, obťažnosť sa zvýši a naopak.

Obťažnosť ťažby najprv dosiahla rekordné maximá v máji, keď sa zvýšila v rámci jednej jedinej úpravy až o 21,53%. Išlo o obdobie, kedy cena Bitcoinu prudko rástla na úrovne historických maxím a úsilie ťažiarov o vyťaženie nových Bitcoinov gradovalo.

Následne však došlo k štyrom negatívnym úpravám v rade v dôsledku prudkého prepadu hashrate (-16%, -5%, -28%, -5%). Ten spôsobili správy o zákaze ťažby Bitcoin v Číne, ktorá mala v tomto segmente dovtedy dominantné postavenie, keďže sa podieľala na vyše 50% celkového BTC hashrate.

K prvej úprave mining difficulty smerom nahor došlo cca pred 2 týždňami – 31. júla, keď sa zvýšila obťažnosť ťažby o 6%. S tou najnovšou úpravou z 13. augusta (+7,31%) ide o nárast obťažnosti o vyše 13% od éry prudkých prepadov hashrate súvisiacich s ukončením ťažby Bitcoinu v Číne. Portál BTC.com zároveň odhaduje, že pri súčasnom tempe ťažby (hashrate) dôjde o zhruba týždeň a pol k ďalšej plusovej úprave, v rámci ktorej sa obťažnosť zvýši o ďalšie 4 percentá.

Pozitívny trend povzbudzuje trh

Mining difficulty a hashrate sú ukazovatele, ktoré v nemalej miere vypovedajú o dôvere ťažiarov v rast ceny Bitcoinu za súčasných trhových podmienok. Prudký prepad hashrate Bitcoinu v máji však nebol spôsobený ochladnutím záujmu o ťažbu BTC, ale legislatívnymi krokmi čínskej vlády.

Súčasný trend opätovného rastu hashrate a následne aj minig difficulty potvrdzuje, že záujem o ťažbu Bitcoinu opäť graduje, čo je dobrý signál pre celý trh. Rast hashrate súvisí s viacerými aspektmi, no najmä s tým, že čínski ťažiari, ktorí opustili svoju “vlasť” už postupne zapájajú svoj ťažobný hardvér v iných krajinách – predovšetkým v Kazachstane, Kanade, USA či Rusku.

Generálny riaditeľ krypto spoločnosti Foundry Mike Coyler, ktorého citoval portál Contelegraph, k tejto téme doplnil, že hashrate Bitcoinu (a následne aj mining difificulty) bude s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej rásť, až sa dočkáme prekonania historických maxím z mája 2021. Nebude to však vďaka návratu čínskych ťažiarov do hry, ale aj vďaka tomu, že nový ťažobný hardvér je efektívnejší na ťažbu a pri rovnakej spotrebe elektriny dokáže vygenerovať vyšší výpočtový výkon.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne