Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Obťažnosť ťažby Bitcoinu dosiahla nové rekordné hodnoty

Článok

Ťažba mining bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dlho očakávaný májový halving bol všeobecne považovaný ako pre Bitcoin mimoriadne pozitívny fundament, no zároveň vyvolával množstvo otáznikov, ktoré sa týkali najmä jeho dopadov na bezpečnosť siete a s ňou súvisiacu aktivitu ťažiarov (minerov).

Zníženie odmeny za vyťaženie jedného bloku z 12.5 BTC na 6.25 BTC pochopiteľne najviac ovplyvnilo ťažiarov, ktorí zrazu pri nezmenenej cene bitcoinu dostali za každý vyťažený blok o polovicu nižšiu odmenu. Po halvingu to viedlo k tomu, že niektorí z nich minimálne dočasne prerušili ťažbu, v dôsledku čoho klesla celková výpočtová sila (hashrate) vynaložená pri ťažbe BTC.

Keď klesá hashrate, Bitcoin je zároveň menej bezpečný, pretože stúpa teoretické riziko takzvaného 51% útoku. Od hashrate sa však popri tom odvodzuje aj takzvaná obťažnosť ťažby (mining difficulty), ktorá sa aktualizuje približne raz za dva týždne (presne každých 2016 blokov). Cieľom tejto aktualizácie je, aby sa aj pri zmene hasharate stále zachoval približný priemer 10 minút na vyťaženie jedného bloku, čiže v súčasnosti 6.25 BTC.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Inak povedané, ak hashrate stúpa, mining difficulty sa taktiež zvyšuje, aby priemerný čas na vyťaženie bloku zostal na priemerných 10 minútach. Nuž a a naopak, keď hashrate klesá a teda aktivita ťažiarov je všeobecne nižšia, aktualizuje sa aj mining diffuculty, ktorý sa zníži. Menej zapojených ťažiarov tak bude opäť potrebovať približne tých 10 minút, aby vyťažili jeden blok (10 minút nie je pravidlo, ide o dlhodobý priemer).

Dobrou správou je, že po májovom halvingu sa ťažiari zjavne “oťukali”. Tí silní prežili, tí slabí vypadli z hry. Nuž a skutočnosť, že mining difficulty teraz dosiahla svoj historický rekord potvrdzuje, že Bitcoin je na tom aktuálne čo sa týka bezpečnosti najlepšie v histórii. To je nepochybne skvelý signál smerom k najbližším mesiacom, nakoľko dôvera ťažiarov v samotnú ťažbu je silným indikátorom toho, že táto významná zložka celého bitocinoveho ekosystému verí v trend jeho rastúcej ceny.

Zdroj: Kryptonovinky, cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne