Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Obrovský rast Polkadot je poháňaný zaujímavými správami

Článok

polkadot
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Medzi najpotenciálnejšie altcoiny v roku 2021 mnohí analytici označujú kryptomenu Polkadot (DOT), okolo ktorej vznikol výrazný ošiaľ už v priebehu minulého roka. Strmý rast jej hodnoty za posledných 24 hodín ju dokonca vyhnal medzi v súčasnosti 5 najhodnotnejších kryptomien na trhu so šancou čoskoro preskočiť aj štvrté XRP.

Polkadot (DOT) v čase písania tohto článku predviedol za posledných 24 hodín rast o viac než 35%, pričom aktuálne sa obchoduje za viac než 11 dolárov. Z týždenného pohľadu napriek veľkému prepadu celého trhu v úvode tohto týždňa je v pluse vyše 10%.

Ako bolo naznačené už v úvode, Pokladot je na trhu s kryptomenami relatívnym nováčikom. Stoja za nimi rešpektovaní vývojári Gavin WoodJutta Steinerová z Parity Technologies, ktorí sa kedysi spolupodieľali na tvorbe Ethereum, no časom sa rozhodli pristupovať k riešeniu problematiky blockchainov odlišným spôsobom.

Tvorcovia Polkadot tvrdia, že táto kryptomena nie je priamou konkurenciou Ethereum. Skôr o nej radi hovoria ako o nástroji, ktorý umožní spoluprácu medzi mnohými blockchainami a tým zvýši interoperabilitu celého novovznikajúceho ekosystému.

Základným kameňom Polkadot je tzv. Relay Chain, ktorý zabezpečuje stabilitu a bezpečnosť siete. DOT token je označovaný ako governance token, teda slúži na decentralizované hlasovanie o operáciách, medzi ktoré patrí aj rozhodovanie o vytváraní takzvaných “parachainov”. Ide o blockchainy, ktoré sa budú pripájať k jadru ekosystému, teda k spomínanému Relay Chainu, no všetky budú medzi sebou interoperabilné. Parachainy sa teda budú zaoberať konkrétnymi riešeniami, napríklad smart kontraktmi, DeFi a podobne.

Plasm Network prvým parachainom na testnete Polkadot

Medzi čerstvé správy, ktoré podľa všetkého mali na rast ceny Polkadot v posledných hodinách najzásadnejší vplyv, patrí informácia, že projekt Plasm Network sa stal vôbec prvým parachainom na Polkadot parachain testnete s názvom Rococo V1. Plasm Network oznámil túto novinku v stredu 13. januára.

Plasm Network je multi-virtuálna smart kontrakt platforma, ktorá umožňuje implementáciu riešení na druhých vrstvách ako zú ZK Rollups a Optimistic Rollups. Je postavená na Polkadot SDK s názvom Parity Substrate. Svoj mainnet rozbehla v druhom kvartáli 2020.

,,Stali sem sa prvým parachainom na Rococo V1, respektíve prvým polkadotovým testovacím parachainom. Jedná sa o hlavný krok pre vývoj Plasm Network v snahe stať sa oficiálnym Polkadot parachainom v neskoršej fáze tohto roka. Je to pre nás veľké víťazstvo,” komentoval túto novinku zakladateľ spoločnosti Sota Watanabe.

Rococo V1 je testnet hlavnej Polkadot siete. Ako uviedol portál Crypto Ekonomy, uvedený bol do prevádzky 22. decembra. Roccoco V1 nasleduje skoršiu verziu Rococo V0, ktorá bola spustená minulý rok. Ako sme uvádzali už aj vyššie, parachainy sú nezávislé blockchainy, ktoré budú zapojené do centrálneho Relay Chainu, aby poskytli Polkadot ekosystému rôzne funkcie využitia.

Parachain sloty na Polkadot sieti sú obmedzené (očakáva sa, že Parachainov bude v budúcnosti okolo 100), čiže parachainy sú vyberané skrz aukcie. Plasm Network uspel a stal sa vôbec prvým parachainom na testnete.

MoonBeam vytvoril most s Ethereum

V podobnom čase upozornil Twitter účet ChainSafe Systems, že tím Moonbeam Network, ktorý je ďalším kandidátom na vytvorenie Polkadot parachainu, úspešne implementoval funkcionalitu ChainBridge. Ide o spôsob, ktorý má v budúcnosti umožniť ľahkú interoperabilitu medzi Ethereum a Polkadot blockchainami.

,,Moonbeam je navrhnutý tak, aby umožnil (na Polkadot ekosystéme) čo najpodobnejšie využitie Ethereum bez toho, aby boli obetované niektoré cenné funkcie, ktoré Polakdot ponúka,” opísala tento projekt ešte v októbri 2020 pre portál Decrypt marketingová riaditeľa MoonBeam Katie Butlerova. ,,Znamená to, že vývojári môžu spúšťať svoje kontrakty skrz programovací jazyk Ethereum Solidity priamo na Polkadot s len niekoľkými potrebnými zmenami. Majú popri tom prístup k funkciám, ktoré sú špecifické pre Polkadot, ako sú on-chain rozhodovacie procesy a interoperabilita naprieč reťazcami.”

Zdroj: crypto-economy.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne