Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Objemy transakcií Tetheru neustále rastú. Prekonáva aj Bitcoin

Článok

Bitcoin vs. Tether (USDT)
Bitcoin vs. Tether (USDT)

Objemy transakcií najpoužívanejšieho a najznámejšieho stablecoinu Tether (USDT) dosiahli v priebehu posledných 30 dní nové rekordné čísla. Podľa on-chain analytickej platformy Glassnode dosiahol Tether kumulatívny objem transakcií v rámci tohto časového úseku hodnotu 600 miliárd dolárov, čo je približne 20% nárast oproti predošlému mesiacu.

Nutné je poznamenať, že ide o kumulatívny údaj a nie o denný objem transakcií, ktorý sa podľa údajov Coingecko a Coinmarketcap blíži v prípade Tetheru k 35 miliardám dolárov. Len pre ilustráciu, rovnaké zdroje uvádzajú, že denné objemy transakcií Bitcoinu v dolárovom vyjadrení sú medzi 20 až 25 miliardami dolárov, čo znamená, že Tether má vyššie volume, než najväčšia kryptomena.

Kapitalizácia stablecoinu Tether narástla od úvodu roka, kedy predstavovala 4 miliardy dolárov, už o 300%. Podľa Tether Transparency je toto číslo v súčasnosti už tesne pod úrovňou 16 miliárd dolárov. Väčšina existujúcich Tetherov sú stále ERC-20 tokeny (65%) postavené na blockchaine Ethereum.

Zaujímavým faktom je aj to, akým spôsobom ovplyvnil Tether obchodovanie na burzách v porovnaní s rokom 2017, kedy vrcholil predchádzajúci bullrun. V tej dobe tvoril len zlomok celkových objemov, pričom Bitcoin ako hlavný obchodný pár mal na trhu viac než 50% podiel. V roku 2020 je situácia veľmi odlišná. Až 70% devízových obchodov je denominovaných v pároch s USDT.

Agentúra Bloomberg tento týždeň uviedla, že Tether by mohol do roku 2022 predbehnúť v kapitalizácii dvojku na trhu Ethereum. V súčasnosti tvorí jeho kapitalizácia zhruba 38% celkovej hodnoty ETH.

Popularite Tetheru zdá sa neuškodila ani kritika. Tá najčastejšia súvisí s tým, že firma neumožnila nezávislý audit, ktorý by potvrdil, že všetky USDT v obehu sú reálne kryté americkým dolárom, alebo minimálne iným podkladovým aktívom, ktoré kryje referovanú hodnotu v tokenoch. Technický riaditeľ Paolo Ardoino len pár dní dozadu uviedol, že Tether si získa povesť jedného z najdôveryhodnejších aktív v kryptosektore.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne