Objem stablecoinov držaných na centralizovaných burzách klesol pod 20 miliárd USD, čo je najnižšie od apríla 2021. Vyplýva to z dát Glassnode, analyzovaných spoločnosťou CryptoSlate. Zostatok stablecoinov na burzách vyvrcholil na úrovni viac ako 44 miliárd USD v decembri 2022.
Toto číslo však od začiatku roka neustále klesalo, keďže odvetvie čelilo novej vlne kríz, vrátane zvýšenej regulačnej kontroly a kapitulácie niekoľkých bánk, ktoré sú priateľské ku kryptomenám.

Do metriky boli zahrnuté nasledovné stablecoiny:
- BUSD
- GUSD
- HSUD
- DAI
- USDP
- EURS
- SAI
- sUSD
- USDT
- USDC
Môžu za pokles regulácie?
Pokles stablecoinov na burze môže byť pravdepodobne spojený so zvýšenými regulačnými rizikami spojenými s kryptopriemyslom. Finanční regulátori totiž zvýšili svoju kontrolu nad priestorom po kolapse algoritmického stablecoinu Terra a následných bankrotoch niekoľkých kryptomenových spoločností.
Pokles zostatkov stablecoinov tiež naznačuje minimálny príliv likvidity do kryptoekosystému v tomto roku napriek oživeniu trhu. USDT a devízová likvidita USDC je v súčastosti na tak nízkej úrovni, aká nebola zaznamenaná od začiatku roku 2022.
Najväčšie odlivy pochádzajú z BUSD a USDC
Z dát vyplýva, že väčšina výberov pochádza z Binance USD (BUSD) a USD Coin (USDC). V súvislosti s tým Arkham Intelligence oznámila, že Binance vykonala svoje najvýznamnejšie priame pálenie BUSD od februára na BNB Chaine. Burza spálila 700 miliónov BUSD a 250 miliónov USDC.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Tieto dva stablecoiny čelili značným výzvam, kedy napríklad Paxos ukončil emitáciu BUSD, aby splnil požiadavky newyorských regulátorov. Dôvera investorov v USDC spoločnosti Circle zároveň klesla po tom, čo v marci tento stablecoin na krátko stratil svoju väzbu na americký dolár.
Po týchto udalostiach sa ponuka BUSD zmenšila na 5,5 miliardy USD z maxima viac ako 20 miliárd USD. Zároveň zásoba USDC klesla na 29 miliárd USD z viac ako 40 miliárd USD.
Zdroj: cryptoslate.com