Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nový trend: Ťažiari prestali s predajom bitcoinov, zdá sa, že ich akumulujú

Článok

Ťažba BTC
Kryptonovinky, Canva.com

On-chain dáta analytických platforiem naznačujú dlhodobý trend úbytku bitcoinov z búrz a v poslednej dobe taktiež zmenu správania sa dlhodobých hodlerov, ktorí postupne prestali predávať svoje dávnejšie naakumulované BTC, čo naznačuje, že aj tí očakávajú ďalší rast ceny (respektíve minimálne vyčkávajú na ďalší signál trhu).

Novým fenoménom on-chain dát je však obnovenie akumulácie bitcoinov zo strany BTC ťažiarov. Dokonca sa objavujú správy, ktoré naznačujú že ich nielenže nepredávajú, ale dokonca aj skupujú (hoci ide o špekuláciu).

Po halvingu v máji 2020 sa zmenila denná odmena pre ťažiarov na 900 BTC denne (jeden blok sa ťaží v priemere 10 minút a odmenou je 6.25 BTC). To znamená, že aj keby ťažiari nepredali ani jeden z vyťažených BTC, ich celková spoločná bilancia sa môže zvýšiť za deň o maximálne 900 BTC. V skutočnosti však v posledných dňoch počet BTC, ktoré majú pod kontrolou, stúpa ešte výraznejšie.

Na tento nový trend upozornil na Twitteri analytik Lex Moskovski, ktorý včera publikoval graf Glassnode naznačujúci zjavnú zmenu stratégie ťažiarov. Počet BTC na ich adresách sa zvýšil za piatok o 4380 BTC a štvrtok o 4494 BTC.

Na grafe je zároveň vidieť, že obzvlášť v januári patrili k najväčším predajcom. Ťažiarov pritom nemožno obviňovať, že by rozhodnutím predávať bitcoiny tejto kryptomene prestali dôverovať. Sú totiž entitou, ktorá musí svoju podnikateľskú činnosť financovať práve ich predajom – musia totiž platiť náklady spojené s ťažbou, platiť svojich zamestnancov a tiež investovať do budovania infraštruktúry – a to všetko v drvivej väčšine vo fiatových menách (dolároch a podob.) čo znamená, že bitcoiny jednoducho predávať do určitej miery musia.

Skutočnosť, že teraz konajú opačne a akumulujú bitcoiny teda naznačuje, že sú na tom finančne tak dobre, že si môžu dovoliť stať sa “hodlermi“. Tento predpoklad podporujú ich marcové zárobky, ktoré boli najvyššie v histórii. Podľa dát Glassnode si denne prišli v priemere na viac než 52 miliónov v dolárovom vyjadrení. Ide o odhad pri súčte vyťažených BTC a zaplatených transakčných poplatkov pri predpoklade, že by všetky nadobudnuté BTC v danom čase predali za doláre.

Robiť finálne závery, čo tento trend znamená, by bolo asi predčasné. Pri kombinácii s on-chain dátami, podľa ktorých tempo predaja BTC výrazne spomalili aj dlhodobí hodleri a s dlhodobým trendom výberov BTC z búrz na súkromne peňaženky sa však zdá, že ťažiari sa zaradili do kategórie entít, ktoré očakávajú ďalší výraznejší rast hodnoty BTC.

Zdroj: twitter.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne