Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Novinky ohľadom digitálneho eura – akú môže mať podobu a kedy by mohlo prísť?

Článok

Európska centrálna banka
Zdroj: Unsplash.com

Európska centrálna banka (ECB) sa dostala do zhruba polovice svojho dvojročného projektu, v rámci ktorého sa snaží posúdiť potenciálne prínosy digitálneho eura – čiže CBDC. Zo správy, ktorú uverejnila 29. septembra, vyplýva niekoľko zaujímavých faktov.

ECB najprv skonštatovala, že najväčší prínos digitálneho eura vidí v jeho využití vo fyzických obchodoch a v online shopoch, pretože tieto obchodné platformy sú v súčasnosti závislé na digitálnych platobných riešeniach nie európskeho pôvodu. Digitálne euro by tak mohlo harmonizovať platobné riešenia a posilniť európsku strategickú autonómiu v súlade s politickými cieľmi členských krajín.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Digitálne euro by zachovalo úlohu verejných peňazí ako kotvy platobného systému v digitálnom veku. Zabezpečilo by bezproblémovú koexistenciu, konvertibilitu a komplementárnosť rôznych foriem, ktoré peniaze nadobúdajú,” konštatuje správa.

Zo dokumentu ďalej vyplýva, že digitálne euro nebude môcť byť úplne anonymné, pretože takáto jeho verzia by nebola v súlade so zákonmi týkajúcimi sa boja proti praniu špinavých peňazí (AML). V správe sa však uvádza, že by malo mať ustanovenia týkajúce sa ochrany súkromia na podobnej úrovni ako u súčasných digitálnych platieb, pričom pri nižších platbách (transakciách s nižšou hodnotou) by mohla byť úroveň súkromia ešte vyššia.

Víziou ECB je zatiaľ používať digitálne euro skôr na menšie účely, s tým, že CBDC eura by sa nemohlo používať ako investičný nástroj z dôvodu finančnej stability. Rada guvernérov predostrela plán, v rámci ktorého by fungoval akýsi “vodopádový mechanizmus” pri ktorom by sa digitálne eura (CBDC), ktoré by boli nad určitý limit, prevádzali na účty v komerčnej banke.

Skôr než v roku 2026 zrejme nebude

Pokiaľ ide o časový harmonogram, ECB navrhne zavedenie digitálneho eura v Q1 2023. Rada guvernérov následne v októbri 2023 rozhodne, či pristúpi k jeho vývoju a testovaniu. Táto fáza môže trvať približne tri roky, čo znamená, že digitálne euro pravdepodobne nepríde skôr, než v roku 2026.

Všetko vyššie spomenuté by sa malo týkať predovšetkým digitálneho eura pre retail, teda pre bežných ľudí. Výkonný člen rady ECB Fabio Panetta nedávno navrhol, aby sa ECB zaoberala aj CBDC pre inštitúcie, ktoré by fungovalo vo vzťahu medzi bankami a firmami.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.