Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Nová LUNA vystrelila nad $19, no odvtedy strmo padá. Komunita stále verí v záchranu LUNA Classic

Článok

Raketa
Pixabay.com

Spoločnosť Terraform Labs začiatkom soboty spustila novú verziu blockchainu Terra, ktorá je označovaná aj ako „Terra 2.0“. Ide o nástupcu pôvodného blockchainu Terra (LUNA), ktorý zažil fatálny crash svojej hodnoty, keď k nemu viazaný stablecoin UST stratil schopnosť svojej fixácie k americkému doláru.

Na úvod treba upozorniť, že nový blockchain Terra 2.0 nesie po novom pomenovanie Terra (po pôvodnom blockchaine), kým pôvodný blockchain Terra sa po novom volá Terra Classic. Nové mince nového blockchainu Terra nesú názov LUNA, kým pôvodné mince LUNA sa po novom volajú LUNC. Aby to však bolo ešte o čosi „komplikovanejšie” tak niektoré burzy používajú pre nové tokeny LUNA označenie LUNA2.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

https://twitter.com/stablekwon/status/1530430171064348673

Schválený distribučný model pre nové tokeny LUNA znel:

  • 30% nových tokenov LUNA išlo do komunitného fondu
  • 35% dostanú držitelia pôvodných LUNA pred kolapsom pôvodného chainu Terra
  • 10% dostanú držitelia UST pred kolapsom ekosystému pôvodného chainu Terra
  • 10% dostanú držitelia pôvodných LUNA po kolapse ekosystému pôvodného chainu Terra
  • 15% držitelia UST po kolapse pôvodného chainu Terra

Vysoká volatilita a strmý pád smerom dole

Spustenie nového blockchainu LUNA na základe, ktoré prebehlo na základe návrhu zakladateľa pôvodnej kryptomeny LUNA Do Kwona, so sebou prinieslo aj očakávanú vysokú volatilitu, ktorá však v konečnom dôsledku viedla k veľkému prepadu ceny jej tokenov. LUNA sa totiž najprv po prvom odraze po spustení obchodovania vyšplhala takmer k 20 dolárom, no v súčasnosti podľa dát CoinGecko.com stojí už len necelých 6 dolárov, pričom od svojho sobotňajšieho ATH k dnešnému ránu stratila približne 70% svojej hodnoty. To naznačuje, že o novú Terru zatiaľ na trhu nie je veľký záujem.

Tokeny LUNA boli najprv k dispozícii na obchodovanie na burze ByBit a o hodinu neskôr ich obchodovanie začala podporovať aj burza Kucoin. Neskôr sa dostali aj na burzy Kraken, MEXC, OKK, Bittrue BingX, kým burza Binance zatiaľ tieto tokeny nepodporuje. Žiadna z búrz zároveň zatiaľ neumožnila obchodovanie s jej futures.

TerraClassic chce vstať z mŕtvych

Popri nových tokenoch LUNA a novom blockchaine Terra (Terra 2.0) stále existuje aj pôvodný chain, ktorý si nesie nový názov Terra Classic, pričom určitá časť komunity stále verí, že práve tento blockchain „vstane z mŕtvych”. Zaujímavé je, že za posledných 24 hodín hodnota mincí LUNC stúpla o takmer 50% na približne 0,000125 USD, no vzhľadom na to, že kedysi jeden token tejto kryptomeny stál vyše 120 dolárov ide stále o prakticky 100% stratu voči ATH. Inak povedané tento rast by sa nemal v tomto momente preceňovať, no môže naznačovať, že komunita po prvom dni novej Terra stále verí viac pôvodnej kryptomene než tej novej.

Kým nový blockchain Terra (LUNA) už nezahŕňa žiadný stablecoin, pôvodná Terra (ponovom Terra Classic) stále funguje aj s algoritmickým stablecoinom UST (po novom má označenie TerraClassicUSD), ktorý má však na trhu aktuálne hodnotu len 0,03USD, čo znamená, že absolútne nefunguje jeho fixácia k doláru.

UST chcú zachrániť pálením mincí

Zachrániť existenciu TerraClassic a UST sa snaží komunita, ktorá si 20. mája odhlasovala spálenie 1 miliardy UST, ktoré boli uložené v komunitnom fonde Terra a tiež zostávajúce cross-chain UST, ktoré sú nasadené ako stimuly na Ethereum blockchaine. Návrh verí, že to pomôže znížiť „nevyrovnaný zlý dlh ekonomiky Terra“, čo by mohlo prispieť k teoretickému návratu schopnosti fixácie UST k americkému doláru. Zakladateľ Terra Do Kwon je však ohľadom pálenia mincí UST skepticky a upozornil, že tento proces k ničomu nepovedie a že užívatelia držiaci UST tým prakticky prídu len o ďalšie svoje mince (ktoré však už aj tak nemajú prakticky žiadnu hodnotu).

Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.