Americký štát New York by mohol obmedziť alebo dokonca úplne zakázať ťažbu bitcoinu (BTC). Tento postoj je o to kurióznejší, že nový starosta najväčšieho mesta tohto štátu New York City Eric Adams chce urobiť z metropoly USA hlavné mesto bitcoinu.
Situácia pre ťažiarov Bitcoinu z New Yorku sa zhoršila po tom ako návrh zákona o obmedzení ťažby BTC z dielne Anny Kellesovej prešiel hlasovaním v newyorskom Senáte a do platnosti vôjde, ak ho schváli newyorská guvernérka Kathy Hochulová.
Zlá inerpretácia?
Z návrhu zákona vyplýva, že nové ťazobné operácie v New Yorku budú zakázané a tí, ktorí už BTC v New Yorku ťažia, si budú musieť počas nasledujúceho 2-ročného moratória obnoviť licenciu na svoje podnikanie. Autorka zákona Anna Kellesová však upozorňuje, že táto interpretácia jej zákona nie je úplne šťastná:
,,Je dôležité pochopiť, že to nie je zákaz. Ide o trojstranový zákon. Bolo by úžasné, keby si ho ľudia prečítali, ale často jeho interpretácia je založená len na emóciách,“ odpovedala CNBC, pričom zdôraznila, že cieľom tejto legislatívy je len „obmedziť uhlíkovú stopu spojenú s ťažbou kryptomien“. To sa týka predovšetkým Bitcoinu, kdeže po prechode Ethereum na Proof of Stake (PoS) bude bitcoin jedinou veľkou kryptomenou fungujúcou na tomto energeticky náročnom konsenze Proof of Work (PoW).
Kellesová následne v skratke vysvetlila, že zákon by sa mal dotýkať len ťažiarov BTC, ktorí využívajú energiu získanú z uhoľných baní. Inak povedané ťažba za pomoci energii zo zelených zdrojov by nemala byť v štáte New York obmedzovaná ani po schválení tejto legislatívy.
Legislatíva môže vyhnať ťažiarov z New Yorku
Kritici jej zákona však upozorňujú, že hoci je jeho návrh relatívne úzky, obávajú sa, že aj tak vytlačí existujúcich ťažiarov z New Yorku, ktorí sa presunú do crypto-friendly štátov. ,,Moratórium a obmedzenia týkajúce sa toho, ako získava ťažiarov energiu, pre nich nevytvárajú pohostinné prostredie,” uviedol Fred Thiel z bitcoinovej ťažobnej spoločnosti Marathon Digital. ,,Nakoniec je to odkaz pre ťažiarov BTC, aby sa držali od New Yorku ďalej, pretože sú to len prvé kroky k tomu, čo sa môže premietnuť do všeobecného zákazu ťažby v tomto štáte.“
Thiel upozornil, že newyorskí ťažiari investovali v New Yorku veľké peniaze, ktoré si vyžadujú viac ako 5-ročnú návratnosť a že za takýchto okolnosti si ďalšie firmy výrazne rozmyslia, či prídu do New Yorku, kde im kedykoľvek bude hroziť obmedzenie alebo vyhostenie.
Povedie k podobným zákonom v ďalších štátoch?
Odborníci na Bitcoin a jeho ťažbu tiež varujú, že schválenie tohto zákona by mohlo viesť k ďalším podobným legislatívam aj v iných amerických štátoch, čo by mohlo ohroziť súčasnú dominantnú pozíciu USA ako najväčšieho ťažiara BTC – podľa dát Cambridge University majú ťažiari v USA pod kontrolou vyše 35% celosvetového hashrate BTC.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Autorka zákona Anna Kellesová s názorom Thiela z Maraton Digital Holdings nesúhlasí a myslí si, že ťažiari BTC v New Yorku zostanú – ako príklad uviedla tých, ktorí ťažia BTC pomocou energie z miestnych vodných elektrárni, ktorá je zelená. Takáto vodná elektráreň sa nedá presunúť inam a ťažiari budú chcieť naďalej čerpať výhody z toho, že je zdrojom lacnej a zelenej energie.
Zdroj: www.cnbc.com, cnbc.com