Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nešlo len o špekulácie. Ministerstvo financií USA chce vynútiť KYC u súkromných krypto peňaženiek

Článok

Bitcoin nariadenie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Po týždňoch špekulácii o tom, že Ministerstvo financií USA na čele s odchádzajúcim šéfom Stevenom Mnuchinom sa snaží obmedziť používanie súkromných krypto peňaženiek sa ukázalo, že nešlo len o fámy.

Kontrolný orgán Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) uverejnil návrh pravidiel, ktoré budú požadovať od bánk a spoločnosti poskytujúcich peňažné služby súvisiace s kryptomenami (inak povedané hlavne od búrz a zmenárni), aby viedli záznamy a overovali totožnosť zákazníkov, ktorí prevádzajú digitálne aktíva na súkromné peňaženky.

Zatiaľ ide len o návrh nových pravidiel, ktoré je možné do 4. januára 2021 komentovať a navrhnúť ich prípadne úpravy (ide však len o formálny krok zo zdvorilosti pozn.red.). Ak by prešiel do platnosti, kryptomeny by boli klasifikované ako digitálne aktíva zákonného platidla a boli by zaradené do kategórie peňažných nástrojov, ktoré by podliehali Zákonu o bankovom tajomstve (Bank Secrecy Act – BSA).

Ak bude návrh schválený, vyplývať z neho bude, že všetky krypotmenové transakcie v hodnote nad 10 000 dolárov za 24 hodín musia byť hlásené FinCen-u a musí byť u nich overená totožnosť zákazníka. V niektorých prípadoch by sa toto pravidlo uplatňovalo už u transakcií v hodnote nad 3 000 USD za 24 hodín.

Ministerstvo financií obhajuje tento krok tým, že chce zamedziť zneužívaniu kryptomien na financovanie terorizmu a iných nelegálnych činnosti ako je pranie špinavých peňazí, obchodovanie s drogami a podobne. Osobitne zdôraznila, že chce mať pod výraznejšou kontrolou to, čo sa deje okolo anonymnej kryptomeny Monero (XMR).

Na možnosť zavedenia tohto nariadenia upozornil už minulý mesiac Brian Armostrong, zakladateľ americkej zmenárne Coinbase, ktorý skonštatoval: ,,Vzhľadom na tieto bariéry uvidíme menej transakcií zo strany finančných inštitúcii, ktoré podnikajú s kryptomenami smerom k privátnym peňaženkám. To efektívne vytvorí uzavretú záhradu pre kryptomenové finančné služby v USA a efektívne nás to odstrihne od inovácii, ktoré prebiehajú vo zvyšku sveta.”

Portál Cointelegraph predbežne zhrnul, že znenie nariadenia nie je také radikálne, ako sa niektorí obávali. Špekulovalo sa totiž aj o možnosti, že používanie privátnych peňaženiek v USA by mohlo byť úplne zakázané, respektíve burzy by museli pýtať KYC o adresátovi transakcie pri akejkoľvek transakcii aj v minimálnych hodnotách.

Viac podrobností o navrhovanom nariadení sa dozvieme v najbližších dňoch a samozrejme o nich budeme informovať na webe Kryptonovinky.sk.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne