Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Negatívny signál? Bitcoin na Grayscale sa už nepredáva za prémiovú cenu

Článok

grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoločnosť Grayscale, ktorá dnes vlastní viac než 600 000 BTC, sa postupne stala v sektore kryptomien mimoriadne dôležitým, možno až najdôležitejším hráčom. U niektorých si dokonca získala prezývku “Kráľ púmp“, pretože práve inštitucionálne nákupy BTC cez jej Grayscale Bitcoin Trust výrazným spôsobom vplývali na rast hodnoty Bitcoinu.

Inštitucionálna možnosť kupovať Bitcoin cez Grayscale existuje už niekoľko rokov a za posledných 5 rokov platilo, že Bitcoin sa vždy obchodoval na tejto platforme za vyššiu, teda prémiovú cenu, v porovnaní s jeho trhovou hodnotou na burzách. Bola to akási daň pre inštitúcie, ktorú ju boli ochotné zaplatiť výmenou za to, že Grayscale im tieto bitcoiny “postráži” a umožní doňho investovať regulovanou formou (Grayscale Bitcoin Trust je regulovaný SEC).

Z Grayscale sa inak povedane stáala akási drahšia alternatíva k neexistujúcemu Bitcoin ETF, na ktoré doposiaľ Americká komisia pre cenné papiere (SEC) nevydala povolenie ani jednému zo žiadateľov.

Bitcoin je teraz pre inštitúcie so zľavou

5-ročná neprerušená séria Bitcoinu s cenovou prémiou na Grayscale sa skončila. Bitcoin sa včera predával na Grayscale so zľavou -0,68%. To je jednak nevýhodné pre samotnú firmu a zároveň to môže byť interpretované aj ako negatívny signál pre celý trh.

Túto skutočnosť si totiž možno vyložiť aj tak, že inštitúcie strácajú záujem kupovať Bitcoin (alebo minimálne cez Grayscale) a okrem toho, ak by trval tento trend dlhšie, Grayscale môže stratiť záujem kupovať ďalšie bitcoiny, aby vedeli pokryť dopyt ďalších inštitúcii. Oba faktory teda môžu mať negatívny vplyv na cenu Bitcoinu.

Nutné je však uviesť, že Grayscale vzniká konkurencia, ktorá môže tlačiť jeho prémiovú cenu nižšie. V Kanade vzniklo Bitcoin ETF (dokonca dve), je tu firma Microstrategy, ktorá sa javí byť taktiež akousi alternatívnou k Bitcoin ETF a špekuluje sa aj o možnosti schválenia Bitcoin ETF v USA. Tieto faktory môžu zohrávať svoju úlohu aj pri strategickom plánovaní inštitúcii, ktoré chcú akumulovať BTC.

Situáciu využil na predikovanie pádu Bitcoinu jeho známy kritik Peter Schiff, ktorý uviedol: ,,Ak bude tento trend pretrvávať, nebude existovať ďalší prílev a teda Grayscale nebude kupovať ďalšie bitcoiny. Z kadiaľ budú prichádzať noví kupujúci, aby podporili rast ceny, keď sa nezapojí najväčší denný kupujúci Grayscale?”

CIO spoločnosti QCP Capital, Darius Sit, povedal, že nie je dôvod na obavy, keď skonštatoval, že aj väčšina ETF produktov sa obchoduje častokrát so zľavou v porovnaní s bežnými trhovými cenami. Okrem toho naznačil, že mnohé inštitúcie v minulosti boli ochotné kupovať BTC aj za prémiu, aby to mohli využiť ako daňovú položku a ušetrené financie následne použiť na ďalší nákup.

Prémiová cena signálom inštitucionálneho záujmu?

Čo sa týka prémiovej ceny, tá bola v predošlom období dlhodobo nad úrovňou bežnej ceny aj na Coinbase. Naznačovalo to, že cez Coinbase nakupujú Bitcoin priamo do vlastnej správy americké inštitúcie a tým zvyšujú obchodovanú cenu BTC na tejto americkej zmenárni. Tento trend sa pred poslednou korekciou ceny zvrátil a na Coinbase sa dokonca jeden okamih obchodoval Bitcoin so zľavou vyše 1000 dolárov. Prémiové ceny na Grayscale a Coinbase tak naozaj môžu naznačovať vyšší dopyt amerických inštitúcii po BTC a naopak.

Nutné je však dodať, že nie každý to vníma rovnako. Napríklad šéf analytickej platformy Glassnode Rafael Schultze-Kraft vníma nižšiu cenu Bitcoinu na Grayscale pozitívne, nakoľko je jednoducho pre inštitúcie aktuálne výhodnejší než v minulosti.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.