Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Negatívny fundament: Udial sa najväčší prepad Bitcoin mining difficulty za takmer 10 rokov

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hoci sa z pohľadu ceny javí byť Bitcoin aktuálne mimoriadne stabilný, na jeho pozadí sa dejú výrazné zmeny. Hoci pozitívnych fundamentov naďalej pribúda, jeden sa javí negatívne. Ide o hashrate siete a s ním súvisiaca úprava mining difficulty.

Mining difficulty, teda obťažnosť ťažby Bitcoinu, dokonca zaznamenala 3. novembra 2020 najväčší negatívny prepad za takmer 10 rokov. Údaje z BTC.com totiž ukazujú, že mining difficulty v utorok automaticky klesla o 16%.

Obťažnosť ťažby Bitcoinu sa upravuje priebežne zhruba raz za dva týždne podľa toho, aký vysoký bol hashrate v predchádzajúcom období. Hashrate je údaj, ktorý vyjadruje celkovú výpočtovú silu vynaloženú na ťažbu Bitcoinu. Ak je hashrate vyšší než v predchádzajúcom období, obťažnosť ťažby sa zvyšuje a naopak ak hashrate klesne, klesá následne aj obťažnosť ťažby. Tento proces sa deje z toho dôvodu, aby sa zachoval priemerný čas na vyťaženie jedného bloku (teda v súčasnosti 6.25 BTC) na približne 10 minút. Ak by zmena mining difficulty totiž neprebiehala, čím vyššie úsilie by ťažiari vynakladali na ťažbu bitcoinov (generovali by vyššiu výpočtovú silu), tým skôr by ich vedeli všetky vyťažiť – inak povedané stúpala by inflácia Bitcoinu.

Ako funguje ťažba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

Súčasný pokles mining difficulty je najvýraznejší od roku 2011, kedy došlo k prepadu o 18%. Stalo sa tak v podobnom období taktiež na prelome októbra a novembra.

Úprava mining difficulty znamená pre bitcoinovú sieť to, že ťažiari budú musieť vynaložiť menej úsilia na vyťaženie rovnakého množstva bitcoinov v horizonte nasledujúcich 2016 blokov (cca 2 týždne). Zároveň by to malo podľa všetko viesť k tomu, že klesnú transakčné poplatky za predpokladu, že sa výrazne nezvýši celkový počet transakcií.

Mining difficulty sa teda mení podľa hashrate a ten je naozaj dôležitým ukazovateľom. Hashrate totiž v podstate podčiarkuje bezpečnosť siete a čím je vyšší, tým je sieť bezpečnejšia. Zároveň dobre reflektuje záujem ťažiarov o ťaženie Bitocinu. Tí svoje úsilie zvyšujú, keď sa domnievajú, že cena pôjde hore. Prípadný výrazný pokles  hashrate môže naznačovať ich ekonomické problémy respektíve obavy. Nakoľko ťažiari sú po boku búrz hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú stranu ponuky, ich vplyv na Bitcoin je výrazný.

V súhrne teda možno skonštatovať, že pre Bitcoin je z dlhodobého hľadiska dôležité, aby stúpal hashrate a zároveň mining difficulty. Poklesy týchto dvoch ukazovateľov, obzvlášť ak sa dejú dlhšiu dobu, sú negatívnym signálom. Zatiaľ netreba mať prehnané obavy, pretože dlhodobejší priemer hashrate je stále blízko svojich rekordných hodnôt, no jedným dychom treba dodať, že údaje z posledného týždňa a pol naznačujú jeho výrazný pokles.

VIDEO: Pravý bullrun ešte nezačal, o krypto na PayPal je veľký záujem, DCA model nákupu je najlepšu voľbou

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne