Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

Názor tradera (12.5.): Bitcoin teraz určite nechcete shortovať

Článok

kralovansky-bitcoin-12-5-2019
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský, autor projektu Trader 2.0.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Ahojte traderi, prajem vám pekné zelené nedeľné ráno. Svoj článok som mal pridať už včera, ale radšej som to odložil až na dnes z jedného jediného dôvodu. Ako som už viac krát spomínal, tak Bitcoin som mal rozanalyzovaný až do svojho targetu 6400 dolárov. Potom sa však mohlo stať už čokoľvek. Nie som trader, ktorý rád háda, alebo tipuje. Rád sa opieram o tvrdú analýzu a fakty. Z tohto dôvodu som chcel chvíľu počkať, aby som vedel, ako sa situácia vykryštalizuje.

Dnes vám poskytnem trochu iný pohľad na vec. Zameriam sa skôr na „psychológiu grafu”, pretože si myslím, že práve na veci nižšie uvedené by bolo dobré vás v tejto situácii upozorniť.

Bitcoin

Bitcoin prekonal absolútne všetko, čo mu stálo v ceste. Momentálne si dovolím povedať, že sa nachádzame už v exponenciále, čo nemôže trvať večne a musí prísť dump. Rovnako som však už v  predchádzajúcich článkoch hovoril, že je extrémne nebezpečné teraz Bitcoinom shortovať. Proste takýto rast a pumpu nechce shortovať nikto. Aj napriek mesačne konsolidácii zo strany altcoinov a Bitcoinu by mal ísť trader stále v smere trendu a ten je momentálne UP. Kde sa môžeme zastaviť? Priznám sa, že presnú hodnotu vám nepoviem, ale poviem vám niečo iné. Nič nerastie večne a trh začne padať práve vtedy, keď si ľudia začnú myslieť, že padať nemôže. Momentálne vládne na trhu obrovská eufória a niet pochýb o tom, že za daným rastom je aj retail. Z celej histórie grafov a obchodovania som nikdy nevidel graf, kde by sa len a len rástlo a kde by po exponenciále neprišiel tvrdší pád a vytriezvenie. Momentálne by som odporúčal pomaly uzatvárať zisky. Ale určite neshortovať. Shortovanie je prípustné až v momente, keď uvidíme prvé tvrdé zamietnutie ceny. Tak ako sa neobchoduje ,,padajúci nôž“, keď altcoiny letia dole, tak by som neshortoval práve túto situáciu. Zatiaľ.

Pri takto extrémnej situácii, ktorú teraz zažívame mám zapnutý len FRIEDRICHs indikátor a ten mi stále ukazuje long. Takže kým bude ukazovať long, tak budem v longu. Indikátory aj všetky hodnoty sú prepálené, ale to už boli aj na hodnote 6400 dolárov a aj tak sme ešte rástli. Zaujimave je aj to, že ešte pár dní dozadu bola cena na Bitmexe a iných burzách o 400 dolárov nižšia ako na Bitfinexe a momentálne je už dokonca o 80 dolárov vyššie. Takže dnes už môžeme definitívne zamietnuť, že by za celým rastom stál Bitfinex a to, že ľudia z Tetheru išli do Bitcoinu.

Longy vs Shorty

Písal som o tom aj v minulom článku. Pomer longov vs. shortov bol jeden zo základných dôvodov, prečo bolo extrémne neubezpečené shortovať. Už na hranici 6400 dolárov za Bitcoin sme mali stále extrémny nepomer. Longov bolo niečo cez 18 000 a shortov takmer dvojnásobne viac. Väčšina ľudí, čo shortuje, by dala logicky svoj stoploss nad aktuálne HIGH, čiže niekde na 6400 a to poskytovalo práve veľkú špekuláciu veľrybám, ktorým stačilo jemne pumpnúť cenu smerom UP a shorty by sa začali likvidovať. To sa nakoniec aj stalo a shortové pozície klesli o 20%.

Fear and greed index

Bitcoinovú dominanciu a celkovú kapitalizáciu si nechám do svojej analýzy na stredu, ale dnes by som chcel upozorniť na možno ešte dôležitejšiu vec. Fear and greed index, po slovensky index strachu a chamtivosti je na svojom ATH od doby, čo existuje. Včera sme dosiahli hodnotu extrémnej chamtivosti. Keby ste si urobili menší prieskum a pozreli hodnoty na danom grafe, tak zistíte, že vždy, keď sme boli extrémne chamtiví, tak prišlo potrestanie a graf bitcoinu reagoval poklesom. Na druhej strane, keď na trhu vládol extrémny strach, tak sme väčšinou boli na lokálnom dne a odrazili sme sa smerom UP. A toto je presne to jadro celej veci. Bitcoin začne klesať práve vtedy, keď si celý trh začne byť istý, že ideme hore a medvedí trh skončil a ušiel nám vlak a nám sa nemá čo stať, pretože ideme „To the moon“.

Link na Fear and Greed Index (kliknite)

Zhrnutie

Dnes to nebolo až tak o tej technickej analýze, ale chcel som skôr upozorniť na psychológiu grafu. Keď by som mal situáciu zhrnúť, tak užívajte si jazdu, postupne konzervujte zisky a nebuďte chamtiví. Zatiaľ určite neshortujte, pretože nechcete shortovať takýto rast. Až keď príde prvé rázne zamietnutie, tak nad tým môžeme uvažovať.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0

Ing. Jakub Kraľovanský
Moje meno je Jakub Kraľovansky, trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.