Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Návrh zákona požaduje nové pravidlá pre transparentnejšie krytie stablecoinov

Článok

Stablecoiny
Zdroj: Pixabay.com

Americkí zákonodarcovia Trey Hollingsworth v Snemovni reprezentantov (republikán) a senátor Bill Gagerty v hornej komore (republikán) predložili spoločný návrh zákona, ktorý by mal vyriešiť problematiku krytia stablecoinov v Spojených štátoch amerických.

Stablecoiny sú kryptomeny, ktoré kopírujú hodnotu iného aktíva, s tým, že by ňou mali byť kryté. Zväčša ide o doláre, alebo inú fiatovú menu (libry, eura atď) no môže ísť napríklad aj o zlato. Najznámejšími stablecoinami sú USDT a USDC, teda kryptomeny, ktorých hodnota je rovná americkému doláru (1 USDT resp. 1 USDC = 1 dolár).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Problém je v tom, že stablecoiny v súčasnosti fungujú v akejsi šedej zóne a nie je úplne jednoznačné, či sú 100% kryté podkladovým aktívom. Tieto pochybnosti sa objavujú dlhodobo najmä v súvislosti so  stablecoinom USDT, za ktorým stojí spoločnosť Tether. Tá dlho odmietala akékoľvek audity a v posledných mesiacoch jej ich realizuje len málo známa audítorská spoločnosť z Kajmanských ostrovov.

Situácia ohľadom témy krytia týchto stablecoinov by sa teraz mohla zmeniť a byť transparentnejšou, ak nájde zmieňovaný návrh dvoch amerických zákonodarcov širšiu politickú podporu.

Hollingsworth a Gagerty vo štvrtok predstavili „The Stablecoin Transparency Act”, ktorý vyžaduje, aby boli stablecoiny plne kryté kombináciou amerických dolárov a štátnych cenných papierov so splatnosťou kratšou ako 12 mesiacov (tj. dlhopisy). Zákon by taktiež prinútil emitentov takýchto stablecoinov ako sú firmy Tether (USDT) či Circle (USDC) aby pravidelne zverejňovali audity potvrdzujúce ich rezervy.

Hagerty k návrhu zákona uviedol, že stablecoiny sú v súčasnosti v zjavne nejednoznačnej pozícii a preto je nutné, aby ich návrh prešiel schvaľovacím procesom. Poznamenal, že je zodpovednosťou zákonodarcov ochrániť investorov, ktorí vlastnia svoje finančné prostriedky v takomto finančnom nástroji. Na druhú stranu si však uvedomuje, že nie je správne zataviť technologickú inováciu a preto zdôraznil, že táto legislatíva je len o transparentnosti krytia týchto aktív a nezveruje stablecoiny do rúk „nezodpovedných byrokratov, ktorí by mohli inovácie udusiť.“

Či bude mať návrh šancu na schválenie je však v tomto momente otázne. Obe komory Kongresu totiž ovládajú demokrati, medzi ktorými musí získať podporu.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.