Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Návrh zákona o regulácii kryptomien v USA je von! Menšie transakcie by mohli byť oslobodené od dane

Článok

senat USA
Zdroj: Pixabay.com

Cynthia Lummisová a Kristen Gillbrandová predstavili v utorok v Senáte Spojených štátov amerických dlho očakávaný „Zákon o zodpovednej finančnej inovácii“, ktorý zahŕňa regulačný rámec pre kryptomeny. Americké zákonodarkyne zároveň zverejnili oficiálny text tohto 69-stranového dokumentu.

O zákone z dielne dvoch amerických političiek, ktoré zastupujú stranu republikánov (Lummisová) aj vládnucich demokratov (Gillbrandová) sa hovorí v kryptomenovej komunite už dlhšiu dobu a to najmä zo strany Cynthie Lummisovovej,  známej podporovateľky bitcoinu, ktorá ho viackrát zmienila počas prejavov na akciách, kde sa diskutovalo o regulácii kryptomien. Tým, že ho teraz predstavuje v spolupráci so zástupkyňou demokratov mu vlieva väčšiu nádej na schválenie.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Kryptomeny by mala mať na starosti CFTC, Gensler nemusí súhlasiť

Prvým podstatným bodom návrhu zákona z  pohľadu kryptomien je požiadavka, aby ich reguláciu v USA zastrešovala najmä Americká komisia pre komoditné futures (CFTC) a nie Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorá v súčasnosti rada zasahuje do tohto sektora.

,,Vzhľadom na to, že väčšina digitálnych mien je viac podobná komoditám ako cenným papierom, zákon (návrh zákona  pozn.red.) dáva CFTC jasnú právomoc nad príslušnými spotovými trhmi digitálnych aktív. Zákon rieši jurisdikciu CFTC a SEC, reguláciu stablecoinov, bankovníctvo, daňové zaobchádzanie s digitálnymi aktívami a koordináciu medzi agentúrami,“ uviedli autorky vo svojom vyhlásení.

Pokiaľ ide o prerozdelenie zodpovednosti medzi CFTC a SEC, Lummisová pokračovala: ,,Snažíme sa začleniť svet digitálnych aktív do nášho súčasného regulačného rámca. Strávili sme veľa času definíciou moderného Howeyho testu.“ Následne doplnila, že ona a aj Kristen Gillbrandová mali v tejto veci osobné stretnutie aj so šéfom SEC Garym Genslerom. ,,Budeme pokračovať v spolupráci so SEC aj CFTC, aby sme sa uistili, že sme našli správnu kombináciu použitia Howeyho testu, aby sme zistili, ktorá z týchto agentúr môže kryptomeny najlepšie regulovať. Myslíme si, že keď použijeme Howeyho test, dopadne to dobre,“ doplnili.

Poznámka: Howey Test odkazuje na prípad Najvyššieho súdu USA na určenie, či transakcia spĺňa podmienky ako „investičná zmluva“ resp. „cenný papier“, a preto by mala byť považovaná za cenný papier a podliehať požiadavkám na zverejnenie a registráciu podľa zákona o cenných papieroch z roku 1933 a zákona o burze cenných papierov z roku 1934. 

Názor šéfa SEC Garyho Gensela včera nezaznel, no v minulosti sa vyjadroval v tom zmysle, že väčšinu kryptomien – azda len s výnimkou Bitcoinu – považuje za cenné papiere, čo naznačuje, že s výkladom Lummisovej a Gillbrandovej nemusí súhlasiť.

Transakcie pod 200 dolárov oslobodené od dane?

Druhou dôležitou súčasťou návrhu zákona je oslobodenie kryptomenových transakcií v sume do 200 dolárov od povinnosti platenia dane z príjmov. Inak povedané, ak niekto zaplatí za službu alebo tovar napríklad 150 dolárov v bitcoinoch, nemusí riešiť za akú cenu v minulosti dané bitcoiny kúpil, aby si vypočítal, akú má zaplatiť daň zo zisku (za predpokladu, že cena BTC, keď ho kupoval, bola vyššia ako v čase, keď ho použil ako platidlo). Ak by tento návrh prešiel schvaľovacím procesom, mohlo by ísť o dôležitý základ uznania bitcoinu a kryptomien ako platidla.

Ďalšie témy a pravdepodobnosť schválenia

Návrh zákona rieší aj celý rad iných problémov súvisiacich s kryptomenami. Napríklad objednáva vypracovanie štúdie o vplyve digitálnych aktív na životné prostredie či nariaďuje vypracovanie smerníc pre kybernetickú bezpečnosť.

Jeho schválenie je však v súčasnosti otázne. Najprv musí prejsť procesom schvaľovania vo Výbore pre bankovníctvo, poľnohospodárstvo, spravodajstvo a finančné služby v Senáte, aby sa dostal do finálneho procesu, pričom na základe prvotných ohlasov je zrejmé, že väčšiu šancu na schválenie bude mať pravdepodobne až v roku 2023, kedy sa po tohtoročných novembrových voľbách zvolí 469 nových zákonodarcov v Kongrese  – 34 v Senáte a 435 v Snemovni reprezentantov. Dá sa preto predpokladať, že volebné kampane mnohých kandidátov do Senátu či Snemovne reprezentantov budú ovplyvnené aj témou kryptomien.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.