Sme aj na sociálnych sieťach

Návody

Návod eToro: Ako začať obchodovať s kryptomenami

Článok

zo dňa

Návod ako začať s Etoro

Ak ste sa rozhodli investovať na obchodnej platforme eToro, ktorá je aktuálne najväčšou sociálnou investičnou sieťou na svete, budete chcieť na ňu skôr či neskôr vložiť peniaze, aby sa vaše obchodovanie rozbehlo. V tomto stručnom návode vám vysvetlíme ako na to.

Upozornenie: Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí
Kryptoaktíva sú vysoko volatilné neregulované investičné produkty. Žiadna ochrana investorov v EÚ.

Skúste to najprv bez rizika

Po registrácii na eToro nemusíte okamžite obchodovať s reálnymi peniazmi. Ak ste na forexe začiatočník, odporúčame Vám najprv vyskúšať tzv. “virtual portoflio”, ktoré vám eToro ponúkne hneď po prvom prihlásení do systému.

Obchodovať tak budete len s virtuálnymi bodmi/kreditom, číže neriskujete stratu svojich peňazí. Až keď si otestujete, ako sa obchoduje na eToro, vložte vaše peniaze na účet, prepnite na “REAL” a rozbehnite obchod naostro.

virtuálne portfólio

Ako začať s reálnymi peniazmi

Aby ste mohli začať obchodovať s reálnymi peniazmi, skôr než si vložíte peniaze na účet, musíte prejsť verifikáciou. eToro bude od vás požadovať tieto veci:

–  fotografiu dokladu totožnosti (občianskeho preukazu – prednú aj zadnú stranu),

–  fotografiu/scan jedného dokladu/faktúry, ktorá je uvedená na vaše meno a je na nej vidieť vaša adresa uvedená na občianskom preukaze (napríklad výpis z bankového účtu, platba za elektrinu, plyn …)

potvrdenie vášho telefónneho čísla prostredníctvom SMS správy

Proces verifikácie účtu môže trvať niekoľko dní. Náš účet bol schválený v priebehu 24 hodín, no občas treba rátať aj s dlhšou čakacou dobou.

Verifikácia - potrebné náležitosti

Prvý vklad a obchodovanie

1. Kliknite vľavo dole na DEPOSIT FUNDS

Etoro - vloženie finančných prostriedkov

2. Vložte peniaze na účet prostredníctvom platobnej karty, bankovým prevodom či cez PayPal (platobnou kartou je to najrýchlejšie). Výšku minimálneho vkladu eToro často mení a závisí aj od regiónu. Nám stačilo v dobe našej registrácie vložiť 200 dolárov (v tom čase cca 160 eur).

3. Kliknite na „Watchlist“ – zobrazí sa vám základná ponuka (Ak chcete vidieť len kryptomeny, kliknite vľavo hore na “my watchlist” a následne na „Create new list„. Nový list/záložku pomenujte napríklad „Crypto“. Potom kliknite na „ADD MARKETS“, vyberte „CRYPTO“ a potvrďte. Vytvorí sa vám záložka, v ktorej budete mať len kryptomeny)

Etoro - Watchlist

4. Obchodovať s kryptomenou môžete dvoma spôsobmi:

a) kliknutím na pozíciu SELL (S) – ak zvolíte túto možnosť vsádzate na to, že hodnota tejto kryptomeny bude klesať. Čiže ste v pluse, ak sa jej cena zníži a naopak ak bude rásť, strácate.

Etoro - Sell pozícia

b) kliknutím na pozíciu BUY (B) – ak zvolíte túto možnosť, zarábate vtedy, ak jej hodnota rastie a prerábate, ak klesá.

Etoro - Buy pozícia

Všimnite si, že hodnota BUY pozície je vyššia, než hodnota SELL pozície. Tento rozdiel zvaný tiež „spread“ je v podstate odmenou (zárobkom) pre brokera. Keď volíte BUY pozíciu, počítajte s tým, že po potvrdení obchodu budete na začiatku automaticky o niečo v mínuse, pretože aktuálna hodnota kryptomeny je vždy nižšia, než hodnota uvedená v pozícii BUY.

5. Po kliknutí na jednu z týchto dvoch možností sa vám otvorí tabuľka (pozrite obrázok nižšie), v ktorej si nastavíte:

a) či obchodujete za túto cenu okamžite (TRADE), alebo len objednávate (ORDER)
– ak obchodujete (TRADE), akceptujete aktuálnu hodnotu SELL respektíve BUY pozície
– ak objednávate (ORDER), nastavíte hodnotu, pri ktorej sa má váš obchod uskutočniť

b) hodnotu (AMOUNT), ktorú chcete do tohto obchodu vložiť – pri kryptomenách je to minimálne 200 dolárov (v čase písania návodu).

c) hodnotu, pri ktorej sa má obchod automaticky uzavrieť:

– STOP LOSS – najnižšia hodnota v dolároch, pri ktorej sa má obchod automaticky uzavrieť
– TAKE PROFIT – najvyššia hodnota obchodu v dolároch, pri ktorej sa má obchod automaticky uzavrieť

Keď budete mať všetko nastavené a ste pripravený obchodovať, kliknite na OPEN TRADE resp. SET ORDER (podľa toho, čo ste nastavili v bode 5a)

Etoro - tabuľka pre realizáciu obchodu

Sledovanie aktuálneho stavu

Aktuálny stav vašich obchodov môžete sledovať v dolnej lište, alebo v menu kliknite na PORTFOLIO.

V dolnej lište máte len rýchly súhrn:
AVAILABLE – stav na účte, ktorý ste neinvestovali
TOTAL ALLOCATED – celková suma, ktorá je investovaná
PROFIT – koľko ste aktuálne v pluse (zelená) alebo v mínuse (červená farba)
EQUITY – váš aktuálny stav celkovo (vložené peniaze plus respektíve mínus váš profit alebo strata)

Etoro - aktuálny stav na účte

V sekcii PORTFOLIO nájdete detailnejší prehľad o vašich obchodoch rozdelený do jednotlivých investícií. Nájdete tam informácie o tom koľko jednotiek danej investície vlastníte, za akú hodnotu ste obchod otvorili, aká je aktuálna hodnota daného obchodu či percentuálne vyjadrenie plusu resp. mínusu.

Ako uzavrieť obchod?

Keď príde ten moment, že chcete obchod uzavrieť (veríme, že s parádnym profitom), choďte do sekcie PORTFOLIO, a vpravo vedľa obchodu, ktorý uzatvárate kliknite na „koliečko“, v ktorom vyberte funkciu „CLOSE“ a potvrďte.

Etoro - uzavretie obchodu

Pozor! Ak máte otvorených viac obchodov na rovnakú kryptomenu a chcete uzatvoriť len jeden z nich, nastavte si zobrazenie v PORTFOLIO tak, aby bol každý obchod zobrazený zvlášť. Urobíte tak kliknutím na tlačítko, ktoré je v sekcii PORTFOLIO v pravom dolnom rohu.

Etoro - zmena zobrazenia portfólia

Ako vybrať paniaze?

V ľavom menu kliknite na WITHDRAW FUNDS a zvoľte čiastku, ktorú chcete vybrať.

Etoro - výber peňazí

Dôležité vedieť pred výberom peňazí:

 • minimálna suma, ktorú môžete vybrať, je 50 dolárov
 • vybrať môžete len peniaze, ktoré máte v kolónke ”AVAILABLE”, teda aktuálny zostatok na účte. Sem sa neradí to, s čím aktuálne obchodujete. Čiže ak chcete vybrať aj sumu, s ktorou obchoduje, musíte najprv uzavrieť obchod, až potom vybrať peniaze.
 • Poplatok za výber je až 25 dolárov, čiže odporúčame vyberať peniaze menej často a väčšie čiastky
 • je možné, že eToro vám pošle peniaze na viac častí – čiže napríklad ak vyberáte 500 dolárov môže sa stať, že vám príde najprv 200 dolárov a potom 300.
 • Bežná čakacia doba, kým prídu peniaze, je 5-10 pracovných dní.

Odporúčame Vám prečítať si aj návod ako na Etoro kopírovať obchody skúsených investorov a tiež komplexnú recenziu eToro.

Upozornenie

eToro je platforma, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptomien, ako aj obchodovanie s CFD.

Vezmite prosím na vedomie, že CFD sú komplexné nástroje a sú vystavené vysokému riziku straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní CFD s týmto poskytovateľom stráca 75% účtov retailových investorov peniaze. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť riskovať stratu svojich peňazí.

Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.

Kryptoaktíva sú volatilné nástroje, ktoré sa môžu vo veľmi krátkom časovom rámci značne pohybovať, a preto nie sú vhodné pre všetkých investorov. Okrem kryptomien, ktoré nie sú poskytované prostredníctvom CFD, nie sú kryptomeny regulované, a preto sa na ne nevzťahuje žiadny regulačný rámec EÚ.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bitcoin

VIDEO: 5 veľmi dôležitých rád pre nováčikov investujúcich do kryptomien

Článok

zo dňa

5 rád nováčikovia

Dáta z Google Trends síce naznačujú, že v súčasnosti do trhu s kryptomenami prúdi len minimum nováčikov, no s rastúcou cenou Bitcoinu sa dá očakávať, že podobné šialenstvo, aké sme zažili koncom roka 2017, je len otázkou času. V tom momente bude extrémne dôležité pomôcť nováčikom, aby nespravili investičné chyby, ktoré spravia z ich rozhodnutia kúpiť si kryptomeny obrovskú chybu. YouTube kanál Zaujalo ma z tohto dôvodu pripravil video, v ktorom zhrnul 5 extrémne dôležitých rád pre kryptomenových nováčikov.

Nezabudnite ho zdieľať medzi vašimi známymi, ktorí po kryptomenách aktuálne ešte len poškuľujú, aby sa nepopálili ako mnohí z tých, ktorí pred troma rokmi invstovali do tohto nového typu aktív bez toho, aby si dali dostatočný pozor.

Viac informácii pre nováčikov nájdete aj v našej špecializovanej sekcii SPRIEVODCA PRE NOVÁČIKOV

Čítať ďalej

Bitcoin

Pravidelný nákup bitcoinu – najlepší spôsob, ako byť v pluse

Článok

zo dňa

bitcoin-pravidelny-nakup-kryptomeny

Kedy je ideálny čas na investíciu do kryptomien? To je otázka za milión. Pravdou je, že nájsť dno medvedieho trhu, teda čas, kedy je cena tak nízko, že už nepôjde nižšie, je rovnako nemožné, ako zistiť ideálny čas, kedy je vhodné predávať.

Upozornenie: Nikdy neinvestujte do kryptomien viac, než si dovolíte stratiť. Kryptomeny sú vysoko volatilné aktívum. Tento článok nie je investičnou radou.

Nedávne poučenie je varovaním

Ešte v živej pamäti máme koniec roka 2018 a začiatok roka 2019, kedy sa bitcoin pohyboval tesne nad úrovňou 3000 dolárov. Väčšina analýz naznačovala, že prepad ceny bitcoinu pravdpodobne ešte nie je u konca. Očakávalo sa, že minimálne na krátku dobu uvidíme pokles až pod cenu 2000 USD  a až o niekoľko mesiacov príde otočenie trendu. Realita však bola taká, že Bitcoin pod 3000 dolárov nespadol. Práve naopak predviedol takmer bleskový nárast nad 6000 dolárov a pokračoval ďalej. Išlo o obdobie, v ktorom mali mnohí investori pripravený kapitál na nákup bitcoinu za cenu medzi 2800 až 2000 USD. No čakali márne. Mnohí dokonca nedokázali zareagovať, keď Bitcoin prekročil 4000 dolárov, ani keď bol na 5 tisícoch. Cena išla tak prudko hore, že sa nestíhali čudovať. Očakávaný retracement (korekcia rastu) vôbec neprišla a tak aj na ňu čakali márne. Skvelá príležitosť nakúpiť bitcoin za 3000 dolárov bola preč. Jednoducho premrhali šancu nakupovať za atraktívnu cenu, ktorá tu bola niekoľko mesiacov.

Ak by ste nakupovali pravidelne, kúpili by ste výhodnejšie

Väčšina retailu nakupuje kryptomeny v čase, kedy je to najmenej výhodné. Mnohí tak robili koncom roka 2017 v dôsledku čoho sú pravdepodobne stále v mínuse ak nákupnú cenu “neriedili” počas medvedieho trhu, alebo nebodaj už všetko predali vo veľkých stratách. Mnohí taktiež premrhali šancu kúpiť Bitcoin za len o niečo viac než 3 000 dolárov a nakupovali ho až za 6 či 7 tisíc dolárov. Dnes mohli byť v oveľa výraznejšom pluse.

Jedinou časom overenou stratégiou, ktorá eliminuje tieto riziká, je pravidelný nákup, pri ktorom neberiete v ohľad aktuálnu cenu bitcoinu. Jednoducho nakúpite vždy napríklad v prvý deň mesiaca a vždy za rovnakú čiastku vo fiatovej mene, teda napríklad za 50 eur. Kedy a za koľko je samozrejme na vás, no dôležité je, aby sa tento postup dodržiaval a nekupovali ste pod vplyvom emócii, ale na základe vopred stanoveného plánu.

Tento postup overil čas a je naozaj výhodný. Stačí uviesť niekoľko príkladov, ktoré sú platné k dátumu písania tohto článku (1. marec 2020, cena Bitcoinu cca 8500 USD):

 • Ak by ste kupovali bitcoin za 50 dolárov každý týždeň posledné 3 roky investovali by ste doň 7 850 dolárov a mali ste aktuálne 17 205 dolárov
 • Ak by ste kupovali bitcoin za 100 dolárov raz mesačne posledných 5 rokov, investovali by ste doň 6 000 dolárov a aktuálne by ste mali 67 846 dolárov
 • Ak by ste kupovali bitcoin za 100 dolárov raz mesačne posledný rok, investovali by ste doňho 1200 dolárov a mali by ste 1 613 dolárov

Tieto výpočty si môžete urobiť aj vy sami. Stačí navštíviť stránku dcabtc.com.

Graf: Vývoj vašej investície, ak by ste kupovali bitcoin raz mesačne za 100 dolárov posledných 5 rokov. Investovali by ste 6 000 dolárov a hodnota vašej investície by bola v čase písania článku 67 846 dolárov (platí k dátumu písania článku 1. marec 2020)

graf

Kde nakupovať pravidelne a automaticky? 

Mnohé zmenárne na skutočnosť, že pravidelný nákup je najlepšou investičnou stratégiou, upozorňujú už dlhšie. Ak ste sa rozhodli, že budete bitcoin, alebo inú kryptomenu, nakupovať takýmto pravidelným spôsobom aj vy, môžete využiť ich služby pre automatizáciu tohto procesu.

Možnosť pravidelného nákupu ponúkajú napríklad americká zmenáreň Coinbase, rakúska BitPanda, ale aj slovenský KryptoTop.

Na Coinbase po prihlásení kliknite na záložku „Tools“ a následne „Recurring Transactions“. Potom kliknite na „New Recurring Transaction“ a nastavte podmienky pravidelného nákupu.

coinbase-tools

coinbase-reccuring

Na zmenárni BitPanda po prihlásení kliknite na v tabuľke „Savings“ na „Add new plan„. Túto tabuľku nájdete po prihlásení vľavo dole.

bitpanda-savings

Na slovenskej zmenárni KryptoTop po prihlásení kliknite v ľavom menu na „pravidelný nákup“ a postupujte podľa inštrukcii. Ak máte problém s angličtinou, cez KryptoTop zvládnete tento proces najjednoduchšie.

kryptotop-pravidelny-nakup

Upozorňujeme, aby ste kryptomeny vo vyššej hodnote nedržali na týchto zmenárňach ale následne si ich presunuli na peňaženku, ku ktorej vlastníte privátne kľúče (seed). Iba kryptomeny, ktoré si chránite týmto spôsobom, sú naozaj vaše.

Odporúčame tiež:

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Upozornenie: Nikdy neinvestujte do kryptomien viac, než si dovolíte stratiť. Kryptomeny sú vysoko volatilné aktívum. Tento článok nie je investičnou radou.

Čítať ďalej

Kryptomeny

Akcia Revolut: Ako získať 10 eur „zadarmo“ (a možno aj viac)?

Článok

zo dňa

revoult-10eur-300kc

Revolut sem, Revolut tam. Na aktuálnu akciu digitálnej banky Revolut, vďaka ktorej si môžete prísť “zadarmo” k 10 eurám/300 KČ (alebo aj k vyššej sume), ste už pravdepodobne narazili. Na tejto akcii totiž nezarábate len vy, ale aj ostatní, ktorí ju propagujú.

Na kryptonovinkách sme sa rozhodli po vyskúšaní Revolutu pristúpiť k rovnakému kroku, pretože tento produkt vyzerá naozaj zaujímavo. V nižšej časti textu vám popíšeme, čo všetkoRevolut prináša a prečo ho odporúčame, no najprv zhrnieme podmienky, za akých môžete prísť k takpovediac peniazom „zadarmo”. To je totiž hlavný dôvod, prečo ste si tento článok vôbec otvorili.

Ako dostať “zadarmo” 10 eur/300 KČ (alebo aj viac)

Dôležitá informácia na úvod – musíte pre to pochopiteľne niečo spraviť. Skôr než uvedieme presnú postupnosť krokov, napíšeme to najpodstatnejšie – musíte si stiahnuť aplikáciu, poslať na váš novovytvorený účet aspoň 10 eur/300KČ, overiť vašu totožnosť, požiadať o zaslanie platobnej karty a keď vám príde, urobiť ňou platbu.

Konkrétnejší postup:

 1. Stiahnite si aplikáciu Revolut cez tento link (po kliknutí na odkaz zadajte vaše telefónne číslo, SMS-kou vám príde adresa pre stiahnutie aplikácie) a nainštalujte ju
 2. Vyplňte údaje, ktoré bude od vás aplikácia vyžadovať
 3. Pošlite si na aplikáciu aspoň 10 eur/300 KČ – urobiť tak môžete platobnou kartou, čo je proces, ktorý vám zaberie len pár minút, alebo bankovým prevodom
 4. Overte svoju totožnosť – vyplňte vaše osobne údaje a naskenujte doklad totožnosti, napríklad občiansky preukaz
 5. Objednajte si cez aplikáciu fyzickú kartu Revolut, ktorá vám príde do niekoľkých dní na vami uvedenú adresu. Čakacia doba závisí od toho, aký typ karty si objednáte a aký spôsob doručenia zvolíte, no samozrejmosťou je aj možnosť s nulovým poplatkom
 6. Keď vám príde fyzická platobná karta, urobte ňou prvú platbu najneskôr do termínu, ktorý vám ukáže aplikácia hneď po jej otvorení.
 7. Keď realizujete prvú platbu kartou (ak ste ju urobili včas), Revolut vám pripíše 10 eur/300 KČ

Ako získať viac než 10 eur/300KČ?

,,Dajte priateľom 10 eur a dostante 10 eur – tak opisuje túto možnosť samotný Revolut. Je to v podstate veľmi jednoduché. Aj vy môžete vyzvať vašich priateľov, aby urobili to isté. Stačí, keď ich požiadate, aby na to použili VÁŠ PROMO LINK, ktorý nájdete v aplikácii. Keď priateľ splní všetky stanovené kroky, pripíše sa vám 10 EUR/300 KČ rovnako ako jemu. Upozorňujeme, že táto akcia nebude trvať večne, preto treba sledovať aktuálne informácie v aplikácii.  V čase písania textu nám píše, že na využitie tejto akcie máme 14 dní. Taktiež upozorňujeme, že najprv vy musíte vložiť peniaze a požiadať o fyzickú kartu, nejde to žiaľ naopak.

Čo potom? Môžete urobiť dve veci:

 1. Vybrať si zostatok, čiže 10 eur/300 KČ, ktoré vám Revolut pripísal a zvyšok z peňazí, ktoré vám ostali po prvej platbe
 2. Pokračovať v používaní Revolutu. O dôvodoch prečo by ste nemali túto možnosť zamietnuť, píšeme v pokračovaní tohto článku.

Čo je Revolut

Revolut je digitálna banka, ktorá vznikla v lete 2015 a jej trhová kapitalizácia dosahuje takmer 3 miliardy dolárov. Nemá žiadne kamenné pobočky, funguje teda výhradne v online priestore. Revolut umožňuje skrz svoju aplikáciu investovať taktiež do akcii a popri tom meniť meny za údajne najvýhodnejší výmenný kurz. V ponuke má aj 5 kryptomien, ku ktorým však nemáte privátne kľúče, čiže ich nemôžete zRevolutu vybrať a poslať si ich na kryptopeňaženku, ku ktorej máte privátny kľúč.

Platobná karta a typy účtov

Vybrať si môžete z troch typov účtov – STANDARD, PREMIUM alebo METAL.

Účet STANDARD je zadarmo a dostanete k nemu platobnú kartu zdarma, možnosť meniť 30 fiatových mien (s mesačným limitom do 6 000 eur) a možnosť platiť kartou vo vyše 150 krajinách.

Účet PREMIUM so striebornou kartou vám poskytne prístup aj ku kryptomenám, bezlimitné výmeny fiatových mien či vyšší limit pre nulové poplatky výberov z bankomatu. Túto službu môžete využiť za necelých 8 eur mesačne.

METAL je nadštandardná služba za poplatok takmer 14 eur mesačne. Okrem možností, ktoré prinášajú účty STANDARD a PREMIUM dostanete v rámci služby METAL exkluzívnu platobnú kartu a veľkou zaujímavosťou je možnosť využívania služby Cashback. Ak ju aktivujete, Revolut vám vráti 0.1% zo sumy, ktorú zaplatíte METAL kartou v rámci Európy a až 1% zo sumy, ktorú ňou uhradíte v ostatných regiónoch. Zákazníci využívajúci službu METAL môžu tiež skrz Revolut obchodovať akcie už od jedného eura,  no my predpokladáme, že túto možnosť čoskoro sprístupní aj pre službu PREMIUM a možno aj STANDARD.

Toto je samozrejme len stručný základný popis jednotlivých typov účtov. Vo vašej aplikácii Revolut nájdete podrobnosti.

Čítať ďalej

Bitcoin

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Článok

zo dňa

bitcoin-zaciatocnik

Zorientovať sa v kryptomenách nie je pre nováčika vôbec jednoduchá úloha. Ak ste sa už definitívne rozhodli, že chcete do kryptomien investovať, alebo ich dokonca aktívne používať, pripravili sme pre vás článok o dôležitých krokoch, ktoré by ste mali dodržať, kým vstúpite do nového sveta financií.

1. Neinvestujte viac, než si môžeš dovoliť stratiť

Táto veta je nesmierne dôležitá a je absolútnym základom, ak uvažujete o investovaní, či už ide o kryptomeny, alebo iné aktíva. Jej nerešpektovaním vážne hazardujete so svojim životom a štastím nielen vás, ale aj vašej rodiny. Na nedodržanie tejto zásady doplatilo už množstvo ľudí. Nie je prekvapujúce, že brokeri musia uvádzať percentuálny počet účtov, ktoré sú v strate a u každého z nich je to väčšina. 

Ak sa rozhodnete investovať do kryptomien, použite na to peniaze, ktorých prípadná strata váš život negatívne neovplyvní. V žiadnom prípade neinvestujte peniaze, ktoré ste si požičali, na to PROSÍM okamžite zabudnite.

pozor

2. Pozerajte sa na trh triezvymi očami

Kedy sa rozhodne do kryptomien investovať väčšina nováčikov? Keď cena kryptomien padá a dá sa ich nakúpiť lacno, alebo keď výrazne rastie a sú stredobodom pozornosti masmédií? Samozrejme je to vtedy, keď cena prudko rastie nahor a ľudia naskakujú na vlak s obavami, aby im neušla investičná príležitosť. Ak to platí v čase, kedy čítate tento článok aj o vás, nechceme vám tým povedať, že na investíciu do kryptomien zabudnite. Nikto z nás nevie, či trend rastu ceny bude pokračovať ešte týždeň, mesiac, alebo desať rokov. Odporúčame vám ale, aby ste sa nezbláznili a neinvestovali v jednom momente všetky financie, ktoré máte na tento druh investície vyhradené. Naopak skúste si ich rozdeliť napríklad na 10 časti a ideálne nakupujte vždy v rovnaký deň raz do týždňa alebo raz do mesiaca. História ukazuje, že táto stratégia dlhodobého pravidelného nakupovania kryptomien je doposiaľ jednoznačne najefektívnejším spôsobom dosiahnuť zisk. 

mysel

3. Ignorujte podvodníkov

Koncom roka 2017, ale aj v úvode roka 2018, kedy vrcholil doposiaľ najväčší kryptomenový “boom”, bolo absolútne bežné, že podvodníci lákali neskúsených investorov na investíciu do rôznych podvodných Ponzi schém. BitConnect, OneCoin či PlusToken boli len tie najväčšie z nich, pri ktorých prišli ľudia o miliardy dolárov. V žiadnom prípade sa nenechajte presvedčiť niekým, kto vás osloví na facebooku, alebo mailom, do investície akejkoľvek kryptomeny. Takto to nefungujea ak vás niekto presviedča, aby ste investovali, robí to s jediným úmyslom zarobiť na vás. V drvivej väčšine ide o podvod! Zapamätajte si  – ak niečo pôsobí príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nebude

podvod

4. Rozhodnite sa pre formu investície

Už ste rozmýšľali nad tým, akou formou chcete do kryptomien investovať a čo od nich vlastne očakávate? Je totiž rozdiel, či je vaša investícia motivovaná prostým dôvodom, že chcete zarobiť eurá vďaka rastu ceny bitcoinu, alebo chcete držať reálné bitcoiny či iné kryptomeny, aby ste s nimi mohli v budúcnosti platiť a mali ich naozaj pod kontrolou (na rozdiel od eur či korún, ktoré v skutočnosti kontroluje vaša banka).

Ak patríte do prvej kategórie a chcete na cenu kryptomien len špekulovať – čiže zarobiť eurá či české koruny, vôbec si nemusíte kupovať kryptomeny. Stačí, aby ste s nimi obchodovali u brokerovU brokerov nemusíte riešiť bezpečnosť týkajúcu sa úschovy kryptomien a špekulujete len na cenu v eurách či dolároch. Nevýhodou sú o čosi vyššie nákupne a predajné ceny.

Ak chcete zvoliť obchodovanie s kryptomenami u brokerov odporúčame vám najväčšiu sociálnu sieť eToro s mnohými skvelými vychytávkami, alebo XTB, ktoré má dominantné postavenie na československom trhu a má support v našom jazyku. Obe platformy sú regulované, majú skvelé uživateľské prostredie a ponúkajú dostatok kryptomien na obchodovanie.

V prípade, že patríte do druhej skupiny a kryptomeny chcete naozaj vlastniť, musíte si ich kúpiť na burze alebo zmenárni. Tomu sa venujeme v ďalších bodoch.

moznosti-broker-zmenaren

5. Prvý nákup kryptomien

Ak ste sa rozhodli pre skutočný nákup kryptomien, môžete tak urobiť buď online formou prostredníctvom kryptomenových zmenárni, alebo návštevou najbližšieho bitcoinoveho automatu. 

Pri zmenárňach sa pripravte na to, že pri nákupe kryptomien vo väčšich obnosoch budete musieť absolvovať proces overenia vašej  totožnosti. 

Zo zmenárni vám odporúčame nasledujúce:

Coinbase – najväčšia americká zmenáreň s najprehľadnejším užívateľským prostredím a mobilnými aplikáciami pre Android aj iOS. Pre začiatočníka ideálna voľba na začiatok. Pri prvom nákupe nad 100 eur dostanete bonus 10 eur (v danej kryptomene). Máte možnosť nákupu platobnou kartou alebo SEPA prevodom. Na Coinbase môžete kryptomeny aj držať, hoci nemáte privátne kľúče. 

Coinbase - top zmenáreň na kúpu a predaj Bitcoinu

Coinbase – top zmenáreň na kúpu a predaj Bitcoinu

SimpleCoin – rokmi overená česká zmenáreň. Ak prevediete peniaze na účet v ČSOB, kryptomeny nakúpite v pracovných dňoch už v priebehu pár hodín. Potrebujete však mať vytvorenú peňaženku, kde vám SimpleCoin zašle nakúpené kryptomeny.

SimpleCoin - spoľahlivý československý predajca kryptomien

KryptoTop – slovenská zmenáreň, ktorá zaujala svojimi užitočnými službami (napríklad funkcia pre pravidelný nákup kryptomien) a naozaj širokou ponukou kryptomien na kúpu. 

KryptoTop banner

BitPandaveľmi perspektívna rakúska zmenáreň, ktorá funguje v prísne regulovanom prostredí a je čoraz populárnejšia. Má širokú ponuku a môžete na nej taktiež držať svoje kryptomeny, hoci nevlastníte privátne kľúče. Ak z nejakého dôvodu nepreferujete Coinbase, BitPanda je určite dobrou voľbou. 

6. Vytvorenie prvej kryptomenovej peňaženky

Zmenárne Coinbase či BitPanda vám po nákupe prenesú vaše kryptomeny do online peńaženiek priamo na ich platforme. SimpleCoin si naopak vyžiada už pri platbe adresu peňaženky, kde vám má zakúpenú kryptomenu odoslať.

Nákup cez Coinbas či BitPanda preto pôsobí na prvý pohľad užívateľský omnoho jednoduchšie, než cez SimpleCoin. Háčik je však v tom, že k týmto kryptomenám nebudete vlastiť privátne kľúče, čo znamená, že reálne ich pod kontrolou bude mať stále daná služba. Riešením je odoslať ich z týchto platforiem na vašu vlastnú kryptomenovú peňaženku. 

Kryptomenové peňaženky delíme na:

 • hot wallets (horúce peňaženky) – ide o peňaženky, ktoré používame na bežné aktívne používanie kryptomien, čiže napríklad na platby za kávu, potraviny, prevody medzi peňaženkou a kryptoburzou a podobne. Odporúčame na nich držať menšie obnosy, pretože fungujú v online svete a sú preto menej bezpečné (váš PC, mobil môže napadnúť škodlivý softvér). Prirovnať ich môžeme k vašej bežnej peňaženke, s ktorou idete na nákup
 • cold wallets (studené peňaženky) – ide o peňaženky, kde by ste mali mať odložené peniaze, ktoré chcete držať ako dlhodobú investíciu – názov cold je odvodený od toho, že sú mimo internet. Možno nejde o ideálne prirovnanie, ale cold wallets si skúste predstaviť ako bezpečnostnú schránku vo vašej banke

Nováčikom odporúčame nasledujúci postup: 

 1. ak ste zatiaľ neinvestovali veľa a chcete sa s kryptomenami oboznámiť, nestane sa nič katastrofálne, keď na začiatok budete držať zakúpené kryptomeny na zmenárni Coinbase (hoci nebudete mať privátny kľúč). Coinbase pôsobí dostatočne dôveryhodne a spĺňa prísne požiadavky amerického regulovaného trhu
 2. Oboznámte sa s kryptomenami a vyskúšajte si vytvoriť prvé peňaženky s privátnym kľúčami – na mobile odporúčame peňaženku Coinomi, na desktope (PC) Electrum. Otestujte si ich (urobte menšie prevody) a následne si na ne posuňte vaše kryptomeny z Coinbase.
 3. Pri peňaženkách Coinomi a Electrum síce vlastníte privátne kľúče, no stále sú to hot wallets, pretože sú online. Ak je hodnota vašich kryptomien vyššia, neváhajte a  zainvestujte do takzvaných cold wallets vo forme hardvérových peňaženiek. Najlepším riešením je český Trezor od SatoshiLabs, alebo francúzsky Ledger.
 4. Na hot wallets si nechajte kryptomeny, ktoré potrebujete držať teraz a na cold wallets (Trezor, Ledger alebo iná forma) majte kryptomeny, ktoré držíte na dlhú dobu a teraz ich nepotrebujete na denné použitie

Odporúčame:

Trezor - hardvérová peňaženka

7. Ochrana privátnych kľúčov a bezpečnosť 

Čím dlhšie budete “v kryptomenách”, tým častejšie sa stretnete s tvrdením, že kryptomeny nevlastníte, kým nedisponujete privátnymi kľúčami. Vlastniť privátne kľúče je však zároveň veľká, doslova obrovská zodpovednosť. Ak privátny kľúč respektíve seed phrase, ktorý pozostáva z 12 alebo 24 slov, stratíte, prídete o všetko, čo ste na danej peňaženke mali. Nikto vám s tým nepomôže (nie že by nechcel, ale je to nemožné), prosto neexistuje žiadna centrálna entita, ktorá by s tým dokázala niečo urobiť. V histórii bitcoinu sa údaje takýmto spôsobom nenávratne stratil prístup k viac než trom miliónom bitcoinov, čo sú miliardy dolárov. Keby sa k nim bolo možno dostať, už by to dávno niekto spravil.

Privátny kľúč kryptomeny

Z toho vyplýva, že bezpečná úschova privátneho kľúču resp. seed phrase, je alfou a omegou. 

Zopár rád, ktoré zohľadnite pri ochrane vášho privátneho kľúču: 

 • V žiadnom prípade si seed phrase neukladajte do počítača, alebo do mobilu. Netlačte ho na tlačiarni. NIKDY ho nezapisujte pomocou elektronického zariadenia s prístupom na internet. 
 • Môžete ho zapísať perom na papier, ktorý odložte na bezpečné miesto. Tento papier nefoťte a nezalohujte žiadnou digitálnou formou. Taktiež berte na vedomie, že papier môže zhorieť. Existujú však nehorľavé púzdra, ktoré sa dajú kúpiť pomerne lacno a toto riziko znižujú 
 • Nesnažte sa rozdeliť privátny kľúč na viacero časti, ak vás náhodou napadlo, že tretinu si necháte doma, tretinu odložite u rodičov a tretinu zapokete na záhrade. Stačí, aby ste prišli o jednu tretinu a zvyšné dve sú zbytočné. Riziko straty sa tým len zväčšuje
 • Nikomu nevravte, kde máte odložené vaše privátne kľúče. Teoreticky môže niekto raz mať záujem ukradnúť vám ich. Preto odporúčame neprezrádzať nikomu, koľko kryptomien vlastníte. Kým dnes to môže byť hodnota 1000 dolárov, jedného dňa možno pôjde o milióny. 
 • Možnosťou je odložiť seed phrase v banke do bezpečnostnej schránky (ak dôverujete banke). Alebo prípadne aj do viacerých bánk…
 • diverzifikujte – ak máte v kryptomenách väčší obnos reálnej hodnoty, rozdeľte ju na viac peňaženiek a teda viac privátnych kľúčov. Ak by sa stalo aj to najhoršie, že o daný privátny kľúč prídete, nestratíte absolútne všetko. 
 • zvážte investíciu do Bunkeroidu alebo CryptoSteel – seed phrase budete mať touto formou “zapísané” na oceli, ktorá by mala zvládnuť aj väčší požiar a je celkovo omnoho odolnejšia než papier. 
 • nesnažte sa zapamätať si privátny kľúč naspamäť – možno vaša pamäť funguje dnes bezchybne, no čo bude o rok-dva? 

Páčil sa vám tento článok? Máte vlastné  rady pre nováčikov? Dajte nám like, alebo sa podelte o váš názor a odporúčania do komentára. Pomôžte nováčikom vyhnúť sa chybám!

Upozornenie: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% – 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

Čítať ďalej

Kryptomeny

VIDEO: Predstavenie harmonických patternov: Gartley pattern

Článok

zo dňa

harmonicke-patterny-gartley

Včera sme vás prostredníctvom článku Obchodovanie pomocou hamornických patternov: Predstavenie a ochutnávka Gartley uviedli to problematiky obchodovania pomocou harmonických patternov.

V dnešnom pokračovaní vám odborník na túto tému Michal Majzlík ukáže harmonické patterny a ich problematiku formou videa.

Taktiež upozorňujeme, že v piatok sa môžete tešiť  na súťaž o kurz harmonických patternov od Crypto Kingdom.

Obchodovanie pomocou hamornických patternov: Predstavenie a ochutnávka Gartley

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Obchodovanie pomocou hamornických patternov: Predstavenie a ochutnávka Gartley

Článok

zo dňa

harmonicke-patterny

Ten to týždeň sa budeme na kryptonovinkách venovať technike obchodovania pomocou harmonických patternov. Oslovili sme preto odborníka na túto tému a autora kvalitného kurzu o harmonických patternoch Michala Majzlíka z Crypto Kingdom, aby našich čitateľov do tejto problematiky zasvätil. 

Harmonické obchodování

Jmenuji se Michal Majzlík a jsem zakladatel první československé komunity, kterou byste poznali pod názvem Mike Crypto Group. Před několika měsíci jsme provedli fúzi s největší krypto-komunitou u nás, konkrétně s Crypto Kingdom. Jsem přesvedčen, že Crypto Kingdom je v současné chvíli nejaktivnější a nejkvalitnější krypto-skupina na CZ/SK scéně. Harmonické patterny studuji několik let, prošel jsem řadou kurzů, přečetl všechny knihy od zakladatele harmonických patternů a pomáhám si touto technikou k úspěšnému obchodování. Vzhledem k tomu, že jsem jeden z hlavních traderů v Crypto Kingdom, tak aktivně informuji komunitu a posílám signální příkazy do naší aplikace, díky kterým komunita profituje. Spolupracuji s Honzou Čurajem a dalšími tradery, kteří nám pomáhají v Crypto Kingdom, abychom mohli nabídnout komunitě maximální servis, co se traderské činnosti týče.

Obchodování Harmonických Patternů je poměrně neznámou technikou na finančních trzích. Co bych na začátku rád zmínil je, že jsem za svou kariéru, jakožto „Harmonic Trader“, potkal spoustu lidí, kteří sice znali tuto techniku a snažili se ji aplikovat do svých obchodních strategií, ale nebyli ziskoví a tak odsoudili Harmonické patterny jako nefunkční strategii. A to z prostého důvodu – neznali celou teorii, ale pouze část z ní, která ovšem k ziskovému Harmonickému obchodování nestačí. Moje osobní zkušenosti s těmito technikami jsou až neuvěřitelné. Jsem díky nim schopný, v určitých situacích, se na trhu orientovat, i když je Price action velmi matoucí. A to platí samozřejmě pro jakýkoliv časový rámec od minutového až po roční.

Co jsou to Harmonické patterny?

Harmonické obchodování má svá specifika a přesná pravidla, která jsou poměrně jednoduchá v porovnání s jinými složitějšími strategiemi a tyto pravidla se vždy musí dodržovat. Konkrétněji se jedná o cenové formace, které se skládají až z šesti (nejčastěji z pěti) cenových pohybů (swingů), které mají tvary písmen „M“ a „W“ a harmonické se nazývají proto, že se zde pracuje se specifickými Fibonacciho hodnotami, které, jak historie potvrzuje, mezi sebou mají vzájemný vztah. Na základě 2-4 kalkulací Fibonacciho hladin ze zmíněných X swingů, jsme schopni definovat zónu, která může s velkou pravděpodobností (pokud tedy budou dodržena všechny pravidla) otočit trend – tzv. potenciální reverzní zóna. Někteří tradeři HP přirovnávají k matematickému obchodování právě kvůli zmíněným kalkulacím, které mohou působit až moc jednoduše. Na co však nesmí nikdo zapomenout je, že všechny patterny vychází z Price action, kterou matematicky definovat nelze, protože je zde X proměnných faktorů (psychologie, manipulace s cenou,…) a nejsme schopni sestavit přesný vzorec, který by vždy fungoval.

Kouzlo Harmonického Obchodování

Kouzlo těchto formací je v jejich naprosté přesnosti a v tom, že jsme schopni předem identifikovat velmi silnou support/resistance zónu, aniž bychom znali Price action před počátečním swingem formace. Potenciální reverzní zóna v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou objemy a pohybový indikátor mohou otočit trend, i když to zrovna většina traderů nečeká. Pokud máte nyní špatné zkušenosti s obchodováním HP a chcete se v tomto obchodním stylu zdokonalit, je potřeba vynechat veškerou skepsi vůči nim a pořídit si kvalitní studijní materiál. Proto jsme připravili jedinečný kurz harmonických patternů, který na CZ/SK scéně nenajdete.

Příklad složitějšího HP a praxe

Harmonický pattern Gartley

Na obrázku výše můžete vidět klasický, velmi známý harmonický bullish Gartley pattern.

Ukázka harmonického Patternu

Graf XBTUSD (BitMEX) 15.11.2018-11.4.2019

Na grafu můžete vidět bullish Gartley pattern v praxi na Bitcoinu. Potenciální reverzní zónu zde tvoří 3 cenové kalkulace a nachází se mezi 3364 a 3456 USD. Zaznačené kalkulace, které dokončily tento pattern a otočily trend naprosto precizně, jsou retracement cenového pohybu XA na 78.6 %, druhou kalkulací je projekce 127 % cenového pohybu BC a třetí kalkulací je zde AB=CD pattern, který se vyskytuje téměř v každém Harmonickém patternu a vychází z předpokladu, že cena vytvoří dva stejně dlouhé legy, mezi kterými je korekce v opačném směru trendu a jakmile se dokončí druhý leg, nastane zvrat. Jak jsem již zmínil a jak můžete vidět na grafu, zóna mezi těmito kalkulacemi fungovala velmi precizně jako support a cena následně vystřelila velmi rychle vzhůru.

Historie Harmonických Patternů

Prvním Harmonickým Patternem byl „Gartley 222“, který byl pojmenován po jeho objeviteli H.M.Gartleyem, který tento pattern popisoval v jeho vlastní knize, která byla vydaná roku 1935, straně 222.

O autorovi kurzu

Michal MajzlíkCryptoKingdom50-50
Jmenuji se Michal Majzlík a mám na starosti signály Crypto Kingdom, které vycházejí právě z mého harmonického obchodování. Díky skvělým transparentním výsledkům byl obrovský zájem o vytvoření kurzu mých strategií. Pokud bys rád věděl, co obchodujeme v signálech, tak kurz je určen právě pro tebe.

Čítať ďalej

Analýzy

VIDEO: Elliott Wave Teória – základné zhrnutie formou videa

Článok

zo dňa

ELLIOT-WAVE-VIDEO

Marek Vaňha z trejderskej skupiny Golden Pocket, ktorá sa špecializuje na obchodovanie pomocou Elliott Wave, vypracoval exkluzívne pre náš portál článok, v rámci ktorého čitateľov kryptonoviniek zasvätil do kúzla tejto teórie. Dnes k nemu ako doplňujúci materiál prináša video, v ktorom zhrnie Elliott Wave Teoriu aj touto formou. 

Obchodovanie na základe Elliott Wave teórie: Všetko, čo by mal nováčik vedieť

Kde nás najdete?

WEB: https://goldenpocket.cz/
TELEGRAMFACEBOOK
BITCOIN TRADING CZ/SK (Free skupina pro crypto nadšence)

Autor videa

Marek Vaňha

Ing. Marek VaňhaGolden Pocket
Jmenuji se Marek Vaňha a živím se jako day trader obchodováním kryptoměn, komodit a klasických akciových trhů na základě Teorie Elliott Wave. Jsem majitelem největšího webového portálu na predikce dle EW Teorie v CZ/SR s názvem Golden Pocket. Zde denně sdílíme naše analýzy, vstupy, otevřené obchody, set upy na day / swing trading a pořádáme pravidelné live streamy.

Čítať ďalej

Analýzy

Obchodovanie na základe Elliott Wave teórie: Všetko, čo by mal nováčik vedieť

Článok

zo dňa

Trading Elliott Wave

Obchodovať na burzách, či už ide o kryptomeny, alebo iné druhý aktív, je možné aj pomocou veľmi zaujímavej Elliot Wave Teórie. Požiadali sme preto odborníkov na túto tému – trejderskú skupinu Golden Pocket, aby pripravili pre čitateľov kryptonoviniek článok, ktorým ich zasvätia do tejto mimoriadne zaujímavej témy. 

Elliott Wave Teória

Jmenuji se Marek Vaňha z firmy Golden Pocket a vítám vás u článku zaměřujícího se na obchodování na základě Elliott Wave Teorie. Spolu s kolegy Janem Bartošem a Tomášem Popovičem se živíme obchodováním a sdílením predikcí na kryptoměny i klasické akciové trhy právě dle této teorie, jejíž základy položil Ralph Nelson Elliott před více než 90-ti lety.

R.N. Elliott vycházel pro svoji teorii ze základů Dow teorie. V této teorii Charles Dow identifikoval určitou repetitivnost marketu, kdy se cena vyvíjí podle určitých pravidel (fraktálů) a nejedná se pouze o tzv. „unášený balónek větrem“. Elliott vzal tyto základy a navázal na ně dalším množstvím podmínek, které pomalinku začal utvářet jeho vlastní teorii. Dow teorie byla hodně obecná, kdežto Elliott Wave teorie velmi detailní a přesná. V roce 1934 napsal R.N.Elliott do Financial World magazínu, že by rád sdílel svůj nový analytický nástroj, který má podle něj obrovský potenciál. Ke své žádosti přiložil i analýzy pro Dow Index, že aktuální silný downtrend se blíží ke konci a indexy i akciové trhy zaznamenají v dalších letech neuvěřitelný boom. Jeho predikce se postupně vyplňovaly jedna přesněji než druhá a dostal šanci sdílet své analýzy ve formě tehdejšího newsletteru. Různých „zázračných“ analytických nástrojů v té době bylo stovky, ale málokteré obstály s posunem času tak, jako právě Elliott Wave Teorie. Na jeho práci poté v roce 1978 navázali R. Prechter a A.J. Frost, kteří ji dali podobu, kterou ve svých analýzách používáme i my dnes.

Prechter se proslavil tím, že na soutěži traderů svůj kapitál zhodnotil na základě Elliott Wave teorie o 400% během 4 měsíců a stal se tak naprostým vítězem celého utkání.

S Frostem se potkali na konferenci, kde oba přednášeli a zjistili, že jejich názory a pohledy se velmi shodují. I přes to, že mezi Prechterem a Frostem byl téměř dvougenerační rozdíl, jejich spolupráce nesla ovoce a dala vzniknout té nejlepší publikaci na toto téma – Elliott Wave Principle.

Naším cílem je navázat tam, kde tito pánové skončili a ukázat aplikaci a použitelnost EW Teorie pro každodenní obchodování a analyzování trhů. Funguje to pro FX trhy už téměř 90 let a ano, funguje to výborně i pro Crypto trhy.

Do dnešní doby se jedná o jeden z nejlepších a nejpřesnějších analytických nástrojů vůbec.

V čem tedy spočívá kouzlo této teorie?

Elliott totiž dokázal něco absolutně výjimečného – identifikoval souvislost mezi lidskou davovou psychologií a jejím dopadem na graf. V době, kdy přišel s tímto nástrojem, byla samozřejmě drtivá většina zastáncem toho, že market se nedá predikovat na základě aktuálních nebo minulých dat a vše je podmíněno fundamentálními aspekty a davovou nepředvídatelností. Jenže… opak je pravdou.

„The news is already on the chart, both of Yesterday and Tommorow“

Jakýkoliv graf je samozřejmě z části tvořen algoritmy a automaticky obchodujícími roboty, ale z drtivé části je tvořen lidmi a jejich emocionálními reakcemi. Graf je totiž ten nejlepší ukazatel globálního sentimentu v daném okamžiku. Vždy je to o tom, zda jdeme nahoru, dolů nebo do strany. Jenže EW technika vám dá vždy nejpravděpodobnější scénáře, které můžete na základě aktuální struktury očekávat. Nejedná se pouze o nástroj na predikce, ale o celkový popis, jakým se market chová. Lidé, kteří se spoléhají na fundament a čistou spekulaci, tak budou neustále o krok za vámi.

Elliott tedy definoval dva druhy základních pohybů:

Impulzní pohyb – AKCE: skládá se z 5-ti vln a posouvá trend k novým maximům, či novým minimům (bull market, bear market)

Korekční pohyb – REAKCE: skládá se pouze ze 3 vln a zajistí, že trend vychladne natolik, aby mohl ve svém hlavním směru pokračovat (bull market = růst, bear market = pokles)

Impulzní pohyb se skládá z 5-ti vln, z nichž tři jsou tzv. motivní (vlny 1-3-5) a dvě tzv. korekční (vlny 2-4). Každá akce má totiž svoji reakci a právě reakce (korekční vlna) určuje, jak silný market aktuálně je. V jakémkoliv čase se nacházíme v určité fázi impulzní vlny, kdy po dokončení 5-ti vln vznikne jedna vlna vyššího stupně.

elliot-wave-1

Proč tedy zrovna kombinace 5 a 3 vlny? Autor příliš nezkoumal, proč tomu tak je, nýbrž suše konstatoval, že toto jsou nálezy, které díky svým analýzám zjistil. Dá se to ale obhájit tím, že market musí zachovávat přirozený a udržitelný vývoj. Pokud by byl systém 3 a 3, pak bychom se nikam nepohnuli a hýbali bychom se v cyklických sinusoidních pohybech, což se neděje. Nejjednodušší vysvětlení je 3 kroky vpřed 2 kroky vzad. Tímto zajistíme, že se market neustále posouvá v hlavním směru a zároveň dostatečně vychladne pro nabrání sil.

Proč myslíte, že si američtí prezidenti k sobě brali finanční rádce s rozsáhlými znalostmi právě v teorii Elliott Waves?

Technická analýza vs. fundament

Každá vlna má své specifické vlastnosti, pravidla a charakter, na které jsou poté navázány další aspekty jako třeba – fundament, novinky, zprávy.

elliot-wave-2

Už v třicátých letech minulého století Elliott identifikoval, jaký druh zpráv při jaké vlně můžeme očekávat. Jakmile jsme blízko „dna“ vychází samé špatné zprávy a zdá se, jakoby základní fundament celého aktiva měl více problémů, než kdy dřív. Jakmile jsme blízko „topu“, převládají samé pozitivní zprávy. Najednou má fundament neskutečné využití a je zázrak, že je za tak „levnou“ cenu. To jsou právě jedny z mnoha momentů, kdy jsou Elliott Wave tradeři napřed a vidí, jak to celé do sebe krásně zapadá. Warren Buffet to shrnul trochu jednodušeji:

Buďte chamtiví, když jsou ostatní vystrašení a buďte vystrašení, když jsou ostatní chamtiví.“

EWT vychází samozřejmě z klasických analytických technik, jako jsou patterny, volume, indikátory, svíčkové formace, Fibonacci a spoustu dalších, ale povyšuje je o level výš. Elliott po svých rozsáhlých analýzách identifikoval, že se jakýkoliv graf skládá vždy pouze z 13-ti typů různých formací (channel, triangl, wedge, …) Tyto formace poté vytváří na vyšších stupních větší verze sebe sama. To by nebylo samo o sobě tak přelomové. Přelomové je však to, že dokázal nastavit pravidla posloupnosti, kdy se jaká formace může vyskytnout a co po ní přesně následuje. Získáte tedy nejen perfektní analytický nástroj, ale spolu s její technikou i to nejcennější – disciplínu.

Máme tady základní vlny a patterny, ale kam až může jaká vlna dojít? Pokud někam dojde, kam až může spadnout? Jak zjistit ten nejpravděpodobnější target? Kde vstoupit do obchodu? Kde vystoupit? Kdy je vhodná doba zůstat mimo trh?

Zde přichází na scénu Fibonacciho sekvence, z níž celá EW teorie vychází.

Fibonacciho sekvence

Fibonacci byl geniální matematik 13. století, kterému vděčíme za matematický systém, jak jej známe dnes. Fibonacciho sekvence je totiž výběr matematických čísel a kombinací, které dávají dohromady důležité milníky. Jedná se v jednoduchosti o tato čísla – 1, 3, 5, 8, 13. 21, 34, 55, atd., kdy vždy suma dvou předchozích čísel dává číslo následující. Vychází to z teorie množení králíků „Rabbit Family Tree“, ale nebudeme zacházet příliš do detailu. Jde o to, co tato čísla znamenají pro nás jako tradery. Z různých kombinací a poměru těchto čísel totiž vychází to nejdůležitější pro celou EW teorii – tzv. Golden Ratio a Golden Spiral = .618 (0.618 nebo 1.618).

Každá přímka se dá totiž rozdělit na dva díly, kdy poměr mezi kratší a delší částí, je stejný jako poměr delší části vůči celku = .618, neboli phi.

elliot-wave-3

a/b = (a+b)/a = 1.6180339887498948420

Naše tělesné proporce jsou dokonalým důkazem tohoto poměru, kdy se náš pas nachází přesně v 61,8% celkové výšky. Jedná se o hodnotu, která se vyskytuje při vytváření galaxií, naší DNA, stavbě pyramid, dispozici našeho těla, tvaru lastur, uspořádání semínek na slunečnici, odvalování mořských vln, tvaru hurikánů, vírů, atd.

Kdo zná film „Stopařův průvodce po galaxii“, pamatuje si, že se zde řešila otázka čísla, které je základem vesmíru života a vůbec. Ve filmu bylo toto číslo 42, ale v reálném světě by se mělo jednat o .618, které je základem úplně všeho kolem nás.

Pokud se tedy tento poměr 61,8% (.618) vyskytuje všude kolem nás a jsme z něj stvoření, jednáme na jeho základě, aniž bychom si to uvědomovali. Proto lze predikovat trh, protože nejsme jedineční. Naše pocity a chování jsou dané přírodními zákony, které rozbijeme pouze pomocí nástroje, který je eliminuje a vyloučí naše přirozené pudy (emoce) z rozhodování = ELLIOTT WAVE TEORIE.

Jedná se přesně o ten pocit, kdy si říkáte, „Jo, jdu nakoupit, protože teď je ta vhodná chvíle, než do toho naskáčou ostatní, cítím to!“ No a ono to jde ještě x % proti vám a nechápete proč.

elliot-wave-4

Jde o to, že ten „pocit“ má bohužel většina lidí stejný, ale graf ještě není připravený na to, abychom změnili směr. Díky Fibonaccimu dokážeme určit vhodné vstupy, výstupy a strategie pro naše obchodování. Je to základní kámen, na kterém je celá EW teorie postavená a její aplikaci v praxi si ukážeme v dalším pokračování.

Pokud se tedy chcete naučit její praktické použití, rádi vás naučíme vše, co umíme. S obrovskou skromností si stojíme za tvrzením, že lepší zdroj informací o EWT aktuálně v CZ/SK nenajdete. Naše analýzy jsou denně k dispozici zde.

Pokud jste dočetli až sem, moc děkujeme a praktické využití si ukážeme ve středeční video analýze.

Nechť vás síla provází a přejeme příjemný start do nového týdne!

Pro všechny zájemce o naše služby nabízíme 30ti denní garanci vrácení peněz. Naším cílem je vytvořit komunitu podobně uvažujících traderů a nevidíme důvod, proč byste měli platit za zajíce v pytli. Takže přijďte, vyzkoušejte a když nebudete spokojeni, vrátíme Vám peníze za členství.

golden-pocket-banner

Autor článku

Marek Vaňha

Ing. Marek VaňhaGolden Pocket
Jmenuji se Marek Vaňha a živím se jako day trader obchodováním kryptoměn, komodit a klasických akciových trhů na základě Teorie Elliott Wave. Jsem majitelem největšího webového portálu na predikce dle EW Teorie v CZ/SR s názvem Golden Pocket. Zde denně sdílíme naše analýzy, vstupy, otevřené obchody, set upy na day / swing trading a pořádáme pravidelné live streamy.

Čítať ďalej

Kryptomeny

VIDEO: Úvod do money managementu (2. diel)

Článok

zo dňa

money-management-video

V nadväznosti na článok o money managemente, ktorý pre krypotonovinky pripravil trejder Jakub Kraľovanský z Nexaltic Capital, vám prinášame aj sprievodné video, v ktorom zhrnul základy tejto kľúčovej oblasti tradingu.

Vďaka zvládnutiu Money managementu dokážete vykľučkovať aj z tých najhorších situácii. Ide o kľúčovú oblasť tradingu, ktorá úzko súvisí s psychológiou obchodníka. Možno si to mnohí začiatočníci neuvedomujú, ale práve táto oblasť tradingu rozhoduje v najväčšej miere o víťazoch a porazených. Viac sa dozviete z videa vyššie, alebo tohto článku

Jakub Kraľovanský venuje problematike money managementu v kurze Trader 2.0 viac než 8-hodinový priestor.

Trading kryptomien: Úvod do money managementu

Autor videa

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
Trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Trading kryptomien: Úvod do money managementu

Článok

zo dňa

MONEY-MANAGEMENT

Čo je základným poslaním money managementu? Zjednodušene sa dá povedať, že ide o kombináciu troch základných úloh: Zabezpečenia nízkych strát, zabezpečenia stabilných ziskov a zabezpečenia samotného prežitia na trhu.

Vďaka zvládnutiu Money managementu dokážete vykľučkovať aj z tých najhorších situácii. Ide o kľúčovú oblasť tradingu, ktorá súvisí aj s psychológiou obchodníka. Možno si to mnohí začiatočníci neuvedomujú, ale práve táto oblasť tradingu rozhoduje v najväčšej miere o víťazoch a porazených. Nakoľko ide o veľmi dôležitú tému, požiadali sme Ing. Jakuba Kraľovanského z Nexaltic Capital, ktorý vo svojom kurze Trader 2.0 venuje Money managementu viac než 8-hodinový priestor, aby našich čitateľov do tejto témy aspoň trochu uviedol.

Pri money managmente najčastejšie používame 3 základné stratégie:

 1. RRR
 2. Škálovanie
 3. manažovanie pozície

Kvôli rozsiahlosti danej problematiky si v tomto článku zhrnieme predovšetkým základy RRR a tiež sa čiastočne pozrieme na manažovanie pozície.

RRR 

Nakoľko ide len o úvod do money managementu, pre potreby tohto článku spomenieme len pár dôležitých a kľúčových bodov. Pôjde predovšetkým o vysvetlenie toho, ako používať RRR (pomer rizika a odmeny) a manažovanie pozície.

ZLATÉ PRAVIDLO pre začiatočníkov je:
10% kapitálu do jedného obchodu.
Stoploss v jednom obchode max 10%.

Pri stratovom obchode vám pri dodržiavaní týchto pravidiel hrozí maximálne 1% strata z celého kapitálu. Týmto štýlom dokážete prežiť aj sériu niekoľkých strát po sebe. Ja osobne dodržujem pravidlo maximálne 10% kapitálu do jedného obchodu. Keďže môj Money management je založený na manažovaní pozície, tak moja maximálna angažovanosť je 50%. Zvyšných 50% kapitálu mám vždy určené na dokupovanie.

Risk to reward ratio -> Pomer rizika a odmeny
Majte pravdepodobnosť na svojej strane!

Absolútny základ, ktorý musíte vedieť používať aj o polnoci. V opačnom prípade nemáte na trhu žiadnu šancu. RRR je pomer rizika a odmeny. Táto stratégia je založená na pevne založených stoplossoch a targetoch. Nájdete si svoj obchod či už podľa supportov a rezistencií, pivotov, patternov, alebo iných stratégií. Nájdete si svoj set-up, nastavíte stoploss a target a necháte graf ísť. Buď vám chytí jedno, alebo druhé. Nedokupujete do pozície, nepriemerujete ani nešpekulujete. Jednoducho nastavíte dva príkazy a čakáte. Akonáhle sa jeden z nich vyplní, tak si obchod zapíšete do tabuľky a idete ďalej.

Uveďme si konkrétne príklady.

Príklad 1: Do obchodu vložím 100€. Riskujem 10%, čiže o 10€ môžem prísť  a získať môžem tiež 10€. V takomto prípade je moje RRR 1:1. Riskujem toľko, čo môžem stratiť.

Príklad 2: Do obchodu vložím 100€ a riskujem 10%, čiže 10€, ale získať môžem 20€, čiže 20%. V takomto prípade je RRR 2:1.

Teraz už vieme zhruba o čo ide. RRR sa vždy kombinuje s úspešnosťou obchodu.

Ak budem mať pri RRR 1:1 úspešnosť 50%, to znamená z 10 obchodov budem mať úspešných 5 a stratových 5, tak som na nule. Na 5 ziskových obchodoch som získal 50€, ale následne som na 5 stratových obchodoch o 50€ prišiel.

Absolútnym základom Money managementu je kombinovať RRR a úspešnosť svojich obchodov. Aby ste túto stratégiu mohli dodržiavať, tak si musíte zapisovať svoje obchody, aby ste ich vedeli vyhodnotiť. Ideálne je písať si vlastný trejderský denník, kde si napíšete aj dôvody, prečo ste do obchodov vstupovali, ako ste sa pri nich cítili a v akom psychickom rozpoložení ste počas nich boli. Váš denník vám potom krásne nastaví zrkadlo a po čase budete vedieť kedy a v čom ste robili chyby. Je to náročné, ale aj takáto ,,maličkosť“ oddeľuje priemer od špičky.

RRR a pivoty

Na grafe nižšie využívame RRR s indikátorom Pivot-y. Jednoducho si len nastavím vstup na P, stoploss tesne pod support a target tesne pod rezistenciu. Vďaka funkcii RRR mi vyskočí RRR v našom prípade 1,4:1. Nastavím príkazy a už len čakám.

RRR a supporty a rezistencie

Ďalším príkladom je využívať RRR v kombinácii so supportom a rezistenciou. Vstup na supporte a výstup pod rezistenciou. Viď príklad.

RRR v kombinácii s patternami (triangle, wedge, channeli atď.)

Aká by mala byť minimálna úspešnosť obchodov pri danom RRR pri danej úspešnosti? Toto je moje osobné odporúčanie:

RRR 1:1 Minimálna úspešnosť 65 – 70%

RRR 2:1 Minimálna úspešnosť  45 – 50%

RRR 3:1 Minimálna úspešnosť 40 – 45%

RRR 4:1 Minimálna úspešnosť 30 – 35%

RRR 5:1 Minimálna úspešnosť 25 – 30%

Toto sú moje hodnoty, ktoré by som vám odporúčal dodržiavať. To aké RRR si stanovíte, je už na vás. Sú obchodníci, ktorí idú radšej na istotu a po menšom RRR. Naopak sú aj traderi, ktorí majú nižšiu úspešnosť, ale vysoké RRR. Nastavenie RRR úzko súvisí s vašou psychológiou a nastavením hlavy.  Ja osobne najčastejšie používam RRR 2:1 a 3:1. Takéto nastavenie mi vyhovuje a moja úspešnosť sa hýbe medzi 60 – 65%, takže dokážem byť ziskový. V prípade, že mám sériu zlých obchodov a potrebujem sa dať viac ,,do pohody“ a zdvihnúť si sebavedomie, tak si zobchodujem pár obchodov s RRR 1:1, kde je moja úspešnosť takmer 80%.

Mať RRR 5:1 je síce veľmi pekné, ale treba si uvedomiť, že stratové obchody vás môžu poriadne deprimovať. A v prípade ak máte úspešný len každý piaty obchod, môže to byť rana pre vašu psychiku.

Manažovanie pozície

Stratégiu manažovania pozície používam v poslednom období stále častejšie, pretože mi viac vyhovuje. RRR stratégia je založená na pevne daných stoplossoch a targetoch. Tam idete ako stroj. Nájdete si pattern, alebo support a rezistenciu, nastavíte vstup, stoploss a target a už len čakáte. Trh s kryptomenami je však vysoko volatilný a preto sa vám pri tejto stratégii môže stať, že váš obchod skončí na stoplosse. Ak chcete dávať širšie stoplossy, tak bude naopak trpieť vaše RRR.

Ukážka situácia, ktorá je na krypto bežná a je proti vám:

Takéto knoty, ktoré sú okamžite vyťahované, vám vedia pokaziť pár obchodov. Manažovanie pozície je založené na pohyblivých stoplossoch a targetoch. Pozície teda nemáte pevne stanovené, ale manažujete ich počas daného obchodu. Tejto stratégii sa venujem v kurze Trader 2.0 takmer dve hodiny.

Manažovanie stoplossu

V takomto prípade si nastavím zóny na dokupovanie. Nemáme teda jeden vstup, ale vstupov mám viac. Ak mám na 1 obchod vyčlenených 100€ a mám 3 vstupy do obchodu, tak môžem vstupovať:

 1. Konštantne – do každého vstupu 33€
 2. Progresívne – Čím nižší vstup, tým vyšší vklad. Napríklad 20€, 30€ a 50€

Na nižšie uvedenom grafe EOS mám vyznačené 2 zóny, kde môžem vstupovať.

Ak graf prepadne pod moju prvú zónu, stále máme kapitál na dokupovanie. Ak by som však ostal len pri dokupoch, tak to nie je metóda manažovania pozície, ale škálovacia metóda. Ak sa obchod vyvíja proti mne, tak dané pozície riadim oddelene vďaka fibo retracementu. Štatisticky vzato až v 95% prípadoch ide graf minimálne na 0.236 retracement.

Autor článku

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
Trading bol najskôr môj koníček, potom sa to zmenilo na vášeň a dnes je z toho môj denný chlieb. Som majiteľom unikátneho projektu Trader 2.0, ktorého cieľom je vychovať nových traderov a spoločne budovať traderskú komunitu na Slovensku. Ak si chceš privyrábať tradingom, alebo sa ním dokonca živiť, tak na mojej stránke nájdeš ďalšie informácie.

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk / com © 2021