Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nariadenie Mnuchina čelí kritike. Stihne ho presadiť do odchodu?

Článok

mnuchin-bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jednou z najdôležitejších tém posledných týždňov v sektore kryptomien je pripravovaný návrh odchádzajúceho amerického Ministra financií Stevena Mnuchina, ktorý chce prinútiť kryptomenové zmenárne a burzy, aby mali povinnosť identifikovať totožnosť súkromných peňaženiek, na ktoré sa realizujú transakcie.

Existovali len dva spôsoby, ako mohol Mnuchin tento zákon zaviesť do praxe ešte pred odchodom z úradu. Ten konvenčnejší by bol “len tak tak” na chlp. V jeho prípade by totiž musel návrh zákona zverejniť už minulý týždeň, aby prebehla 30 dňová povinná lehota pre jeho vypočutie a následne schválenie a to ešte predtým, ako opustí 20. januára svoj post a prenechá žezlo novému Ministrovi financií.

Druhou alternatívou, ktorá by tento proces urýchlila, bolo uplatnenie výnimky z tzv. “dobrého dôvodu”. Mnuchin by však musel mať naozaj pádny dôvod, aby dokázal túto výnimku presadiť. Muselo by ísť o niečo, čo je neodkladne a je to vo verejnom záujme.

,,Takúto výnimku je možné použiť napríklad pri snahe zabrániť šíreniu pandémie koronavírusu. Ministerstvo financií by teda muselo formulovať, prečo je tento zákon “pre dobrú vec”. Napríklad môže ukázať, že rýchla implementácia zamedzí mimoriadnemu množstvu trestných činnosti. Je to veľmi nepravdepodobné, ale ktovie,” okomentoval tento spôsob ešte 17. decembra právnik Jason Cavilleri.

Reálnejšie teda pôsobil prvý, teda konvenčnejší spôsob s 30-dňovou lehotou, v prípade ktorého by bolo otázne, či sa všetko napokon stihne aj realizovať. Do platnosti však predsa len napokon prešla rýchlejšia 15-dňová lehota, v rámci ktorej je možné zákon presadiť ešte pred Mnuchinovým odchodom.

Matt Odell, ktorý sa špecializuje na Bitocin a blockchain technológie, priznal, že samotný návrh zákona nie je taký hrozný, ako sa pôvodne špekulovalo. ,,(Oni) vlastne len vyžadujú, aby sa hlásili výbery bitcoinov v hodnote viac ako 10 000 USD. Ja som si vlastne myslel, že niečo také už aj existuje. Zdalo sa mi, že obavy, o ktorých hovorili Armstrong a Davidson, boli omnoho horšie. Možno konečný návrh ovplyvnila verejná mienka. Ak je to pravda, je to veľmi býčie (pre Bitcoin),” uviedol.

Odell tým naznačoval, že prvotné fámy hovorili o možnosti nutnej identifikácie akejkoľvek adresy, na ktorú sa prevádzajú kryptomeny v akejkoľvek hodnote. Návrh však takéto KYC vyžaduje len u transakcií nad 3000 USD za deň, pričom zmenárne a burzy by museli FinCENU hlásiť len prevody v hodnote nad 10 000 USD.

S návrhom Mnuchina pochopiteľne mnohí nesúhlasia. Kathryn Haun z firmy a16z sa nepáči najmä to, že všetko má prebehnúť v zrýchlenom konaní. Napriek tomu chcú do 4. januára, kedy je deadline na pripomienkovanie, dodať sériu argumentov, prečo je tento návrh zlý.

Súhlasí s tým aj Cynthia Lummisová, ktorá sa stane novou senátorkou štátu Wyoming. Tá na Twitteri skonštatovala, že takýto zákon by USA výrazne uškodil v konkurenčnom boji v oblasti Fintech s Ruskom a Čínou. Ak sa presadí, podľa jej názoru pôde o zbytočné míňanie vládnych zdrojov a takpovediac gól do vlastnej brány. Súhlasia s ňou aj iní americkí politici vrátane členov kongresu Warrena Davidsona, Toma Emmera, Teda Budda či Scotta Perryho, nuž a obdobný názor má aj členka americkej komisie pre cenné papiere a burzu Hester Peirceová.

Zdroj: cointelegraph.comcryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne