Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nakupuje bitcoiny obrovský reťazec Walmart? Dozvieme sa už čoskoro

Článok

walmart bitcoin
Canva.com, kryptonovinky

V rámci našich článkov sme vás už niekoľkokrát informovali, že on-chain dáta sledujúce pohyby bitcoinov na burzách ako sú Coinbase či Gemini naznačujú, že veľkí hráči kupujú na mimoburzových trhoch (OTC) BTC v hodnotách stoviek miliónov dolárov.

Tieto špekulácie sú však založené zatiaľ len na dátach o presunoch veľkých množstiev BTC z adries búrz na neznáme peňaženky. Napríklad aj v apríli sa udiali už minimálne dva z Coinbase v podobných objemoch po zhruba 12 000 BTC (Coinbase je známa ako burza, kde kupujú skrz OTC bitcoiny veľké inštitúcie).

Zistiť, kto takýmto spôsobom nakupuje, je však väčšinou ťažké. Verejne sa k takémuto kroku musí prihlásiť len firma, ktorá je obchodovaná na burze a teda musí to oznámiť Komisii pre cenné papiere a burzu. V prípade USA je to SEC. Ak však nakupuje spoločnosť, ktorá nie je verejné obchodovaná, nemá povinnosť oznamovať, že bitcoiny nakupovala.

V súčasnosti sa čím viac špekuluje, že za voranými odlivmi BTC z búrz mohol stáť americký gigant Walmart, teda spoločnosť, ktorá je podľa dát AssetDash.com aktuálne sedemnástou najväčšou verejne obchodovanou firmou na svete s odhadovanou kapitalizáciou približne 400 miliárd dolárov.

Tieto špekulácie rozvíril najmä článok, ktorý publikoval portál BitcoinMagazine.com, no napríklad skupovanie BTC touto firmou potvrdil aj Vik Sharma, ktorý je autorom peňaženky CakeWallet.

Vik Sharma 4. apríla na Twitteri napísal: ,,Walmart stackuje Bitcoin. Počuli ste to odomňa ako od prvého.” (v skutočnosti bol však článok BicoinMagazine publikovaný ešte skôr – už 29. marca).

Fámu následne zdieľal napríklad aj ostro sledovaný Twitter účet Scotta Melkera The Wolf of All Streets s viac než 294 tisíc followermi. Napriek tomu je však nutné zdôrazniť, že stále ide len o chýry.

Pravdu sa dozvieme už čoskoro

V prípade Walmartu ako verejne  obchodovanej spoločnosti však platí, že ak naozaj nakupovali bitcoiny, tak sa to dozvieme z ďalšieho kvartálneho podania tejto spoločnosti na SEC – z tzv. „Quarterly earnings report“, ktorý by mal byť podaný okolo 18. mája. Tento dátum uviedol už vyššie zmieňovaný Vik Sharma.

Pokiaľ ide o samotnú fámu, autor článku na BitcoinMagazine Clancy Rodgers je zjavne presvedčený, že Walmart bitociny naozaj skupuje a dokonca odhadol investovanú čiastku na jednu miliardu dolárov, čím by sa priblížil investícii Tesla v hodnote 1,5 miliardy USD.

Rodgers vo svojom článku naznačil, že potvrdenie takejto investície by mohlo byť “gamechangerom“ vo vnímaní Bitcoinu u bežnej americkej pracujúcej triedy a za špekuloval si, že zamestnanci Walmart, z ktorých mnohí pracujú za minimálnu mzdu, by mohli byť platení z časti aj v BTC. V tejto chvíli má Walmart registrovaných viac než 2,2 milióna zamestnancov.

Walmart je spoločnosťou s najvyššími tržbami na svete – v minulom roku presiahli 500 miliárd dolárov. Má zastúpenie v 24 krajinách sveta a svoje produkty predáva vo viac než 100 krajinách. Bitcoin by tak podľa Clancyho mohli využiť aj na zníženie nákladov týkajúcich sa prevodov mien s jej globálnymi dodávateľmi.

Zdroj: bitcoinmagazine.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne