Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Náklad na vyťaženie jedného bitcoinu (BTC) podľa analýzy JP Morgan výrazne klesol

Článok

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Kombinácia dvoch faktorov viedla k tomu, že náklady na vyťaženie jedného bitcoinu klesli na desaťmesačné minimum. Vyplýva to z novej analýzy, ktorú zverejnil Wall Street gigant JP Morgan Chase.

Analytik špecializujúci sa na kryptomeny od giganta JP Morgan Chase Nikolas Panigirtzoglou zverejnil 13. júna štúdiu, v rámci ktorej informoval, že náklady na vyťaženie jedného bitcoinu (BTC) vďaka efektívnejšiemu ťažobnému hardvéru v kombinácii s o 6,7% nižším mining difficulty (obťažnosťou ťažby) oproti historickým maximám viedla k tomu, že aktuálny náklad na vyťaženie 1 BTC predstavuje približne 13 000 USD. Na začiatku júna to pritom bolo 24 000 USD.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

13 000 USD za 1 BTC z pohľadu nákladov je najnižšia hodnota od septembra 2021, pričom prichádza v čase, kedy obťažnosť ťažby (mining difficulty) klesla z májových ATH 31,25 T za 29,15 T.

Poznámka: Mining difficulty ovplyvňuje hashrate, teda celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC. Ak hashrate stúpa, tak sa mining difficulty upravuje smerom nahor a naopak. Úprava prebieha zhruba raz za 2 týždne a zabezpečuje, že inflácia bitcoinu sa nemení.

Pozitíva a negatíva

Ak sú výpočty analytika JP Morgan správne, pre bitcoinový trh to môže byť v tomto momente pozitívna správa. Znamenalo by to totiž to, že pre ťažiarov je stále ťažba BTC rentabilná, keďže cena 1 BTC je okolo 20 tisíc USD. Inak povedané nemusia byť nútení predávať svoje zásoby, respektíve vypínať stroje na ťažbu, v dôsledku čoho by klesol hasharate.

Analytici JP Morgan však upozorňujú, „že efektívnejšia ťažba vedúca k poklesu výrobných nákladov môže vyť vnímaná aj ako negatívna pre výhľad cien bitcoinu smerom do budúcnosti.“

Výrobné náklady na 1 BTC sú niektorými analytikmi totiž vnímané ako spodná hranica cenového rozpätia bitcoinu na medveďom trhu a ak je pravdou, že vďaka efektívnejšej ťažbe klesajú, znamená to, že klesá aj úroveň zmieňovanej spodnej hranice.

Poznámka: Náklad 13 000 USD za vyťaženie 1 BTC je nutné brať s veľkou rezervou. Prakticky každý jeden ťažiar má tento náklad iný vzhľadom na odlišné obstarávacie ceny hardvéru na ťažbu BTC či odlišné náklady na energiu. Napríklad pre ťažiara v Paraguaji môže byť náklad na vyťaženie 1 BTC ešte výrazne nižší než 13 000 USD, kým pre ťažiara v Prahe nemusí dávať ťažba BTC v tomto momente zmysel.

Klesla aj celová spotreba energie pri ťažbe BTC

Index spotreby energie pri ťažbe BTC podľa Cambridge Univeristy uvádza, že odhadovaná denná spotreba bitcoinovej siete je aktuálne okolo 9,59 gigawattov, čo predstavuje pokles o 33% za posledný mesiac a pokles o 40% oproti maximálnom dopyte vo februári 2022, kedy bola spotreba až na úrovni 16 GW. Hoci tieto dáta sú len orientačné, ukazujú, že spotreba energie pri ťažbe BTC klesá výraznejšie, než samotný hashrate bitcoinu, ktorý síce od maxím na úrovni 231 EH/s klesol na cca 200 EH/s, no nejde o 30 či 40% prepad.

Odôvodniť sa to dá tým, že v posledných mesiacoch značnú časť starého hardvéru na ťažbu BTC nahradili u veľkých ťažiarov efektívnejšie stroje. Podľa Asicminervalue napríklad nový Bitmain Antminer E9, ktorý bol vydaný v tomto mesiaci, je schopný generovať hashovaciu silu rýchlosťou 2,4 GH/s pri spotrebe 1920 wattov.

Ťažiarov BTC teda môže tešiť, že vedia ťažiť bitcoiny efektívnejšie, no fundamentom, okrem klesajúcej ceny BTC, ktorý hrá proti nim, sú neustále rastúce ceny energii a to predovšetkým v rámci „západného sveta“.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.