Twitter kanál Whale Alert, ktorý upozorňuje na veľké alebo inak zvláštne transakcie na blockchainoch najznámejších kryptomien ako sú Bitcoin či Ethereum, upozornil, že neznámy obchodník zaplatil 119 157 dolárov (64 ETH) za poplatok na burze Uniswap za kúpu 13,8 miliardy tokenov meme kryptomeny FOUR za 84 wappovaných Etherov (wETH).
Hodnota týchto meme coinov bola v tom čase len o čosi vyššia než poplatky spojené s ich kúpou – konkrétne 155 tisíc dolárov.
Zdá sa, že trader zvýšil poplatok za nákup týchto tokenov s cieľom urýchliť transakciu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
https://twitter.com/whale_alert/status/1655472148020961285
Twitter kanál FlurETH následne upozornil, že trader, ktorý urobil tento zvláštny obchod, drží v nerealizovaných profitoch meme kryptomeny FOUR takmer 245 tisíc dolárov.
Kým poplatky na bitcoine pre inú meme kryptomenu PEPE, ktorá sa naň dostala vďaka novému štandardu BRC-20, stúpli na niekoľkoročné maximá, podobné je to aj v prípade Ethereum, hoci táto kryptomena už funguje na Proof of Stake konsenze.
Aktuálny priemerný poplatok za transakciu na Ethereum je okolo 23 dolárov, čo je najvyššia hodnota od 12. mája 2022.
Vysokým poplatkom prispievajú aj “sendvičové útoky“
Vysoké poplatky na Ethereum za realizáciu transakcii na prvej vrstve majú byť do značnej miery spôsobene aj MEV botom a útokmi známymi ako “sandwich”, pri ktorých útočník známy pod pseudonymom jaredfromsubway.eth profituje zo zvýšeného používania siete.
K takzvanému sendvičovému útoku prichádza tak, že útočník vloží transakciu “obete” medzi svoje dve transakcie s cieľom manipulovať s cenou a profitovať z používateľa.
Cointelegraph uviedol, že JaredFromSubway pri tejto stratégii napríklad 18. apríla vyťažil z týchto útokov až 950 tisíc dolárov.
Okrem toho, že JaredFromSubway robí tieto útoky, je zároveň aj najväčším platiteľom gasu, teda poplatkov za transakcie na Ethereum. 20. apríla napríklad spotreboval 7% všetkých poplatkov na tejto sieti, čo bolo okolo 455 ETH.
Zdroj: Whalealert, Twitter, Cointelegraph