Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Na Cardano sa spustia devnety, ktoré môžu prilákať Ethereum vývojárov

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoločnosť IOHK, ktorá patri medzi tri hlavné firmy stojace za vývojom kryptomeny Cardano (ADA), oznámila, že sa chystá spustiť dve smart kontrakt prostredia (tzv. “devnets“) určené pre vývojárov, ktorí chcú pracovať v rámci tohto ekosystému. Ich názvy sú KEVM a IELE.

Tieto devnets umožnia vývojárom písať, nasadzovať a testovať inteligentné zmluvy na Cardano. KEVM má podľa portálu CryptoSlate umožňovať nasadenie aplikácii založených na blockchaine Ethereum a IELE umožní vývojárom písať aplikácie pre Cardano v ľubovoľnom programovacom jazyku. Konečným cieľom Cardano je, aby sa dosiahol stav, pri ktorom bude tento blockchain kompatibilný so všetkými programovacími jazykmi.

Nové  funkcie boli odhalené v podobnom čase, ako bola realizovaná aktualizácia funkcii pre fázu Goguen, ktorej kompletné dokončenie (prvý alebo druhý kvartál 2021 pozn.red.) prinesie možnosť prevádzkovať smart kontrakty na hlavnej sieti tejto kryptomeny. V súčasnom stave teda ešte nie je možné väčšinu smart kontraktov prevádzkovať naostro, no vyššie spomínané devnety umožňujú vývojárom začať s nimi pracovať, čo označil šéf IOHK a hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson za významný krok vpred.

IOHK vysvetlila, že devnet KEVM bude využívať verziu virtuálneho stroja Ethereum s názvom EVM. Použitie EVM v tejto podobe a v tejto forme umožní vývojárom intuitívne a modulárne implementovať formálnu sémantiku programovacieho jazyka. Preto môžu vývojári Ethereum písať dApps v programovacom jazyku Solidity a potom ich nasadiť na Cardano, aby využili výhody nižších poplatkov na Cardano a taktiež vyššej rýchlosti tejto siete a jej lepších funkcii (podľa tvrdení Cardano pozn.red.). Z uvedeného vyplýva, že KEVM má slúžiť na to, aby prilákal vývojárov Ethereum tým, že im umožní písať kód tak ako sú na to zvyknutí, no potom s možnosťou prevádzkovať aplikáciu na Cardano.

IELE devnet sa zas zameriava na zabezpečenie kompatibility všetkych programovacích jazykov s Cardano, čo umožní vývojom vytvárať blockchainové riešenia bez ohľadu na zvolený programovací jazyk. Tento devnet predstavuje vôbec prvý beta test takéhoto veľkého rozsahu, ktorý umožňuje vývojárom vytvárať inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie v akomkoľvek jazyku, ktorý nie je špecifický pre blockchain, od Java až po C++, Python a Rust.

Oba devnety majú byť spustené samostatné a v prvej polovici roka 2021 majú byť pripojené ako bočné reťazce k hlavnému Cqrdano mainnetu.

Zdroj: cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne