Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Na Beacoin chain Ethereum došlo k reorganizácii 7 blokov – čo sa stalo?

Článok

Ethereum
Zdroj: Pixabay.com

Pred blížiacim sa zlúčením Ethereum na Proof of Work (PoW) s Ethereum na Proof of Stake (PoS) tzn. s Beacon chainom, došlo včera k nečakanej reorganizácii (reorg) siedmich blokov tohto reťazca, čo vynára otázky, či sa avizovaný cieľ merge (zlúčenia oboch chainov)  podarí v auguste realizovať.

Podľa údajov Beacon Scan sa 25. mája medzi [8:55] a [08:56] UTC vyradilo z Beacon Chain sedem blokov od čísel 3 887 075 do 3 887 081.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Poznámka: Beacon Chain je zjednodušene povedané časť Ethereum fungujúca separátne na Proof of Stake konsenze. Cez beacon chain je možné už teraz stakovať mince Ethereum (ETH), avšak pod tou podmienkou, že musíte mať k dispozícii aspoň 32 ETH a tieto ETH si nemôžete vybrať z tohto chainu až do momentu zlúčenia súčasného Ethereum s beacon chainom, čiže do momentu finálneho prechodu Ethereum na Proof of Stake konsenzus.

Termín reorganizácia (reorg) odkazuje na udalosť, pri ktorej bol blok, ktorý bol súčasťou kanonického reťazca (chainu), v tomto prípade Beacon Chain, vyradený z reťazca kvôli konkurenčnému bloku, ktorý ho porazil. Takáto udalosť vždy vynára pochybnosti o tom, čo sa stalo a teda či išlo o potenciálny cielený útok na sieť, technickú príčinu, alebo len náhodu. Pre ilustráciu k reorganizácii blokov môže dôjsť napríklad aj v prípade cieleného útoku ťažiara s vysokými zdrojmi.

V prípade situácie, ktorá nastala včera, sa Ethereum vývojári zatiaľ domnievajú, že s najväčšou pravdepodobnosťou nešlo o žiadny útok a ani o vážnu bezpečnostnú chybu.

Core developer Ethereum Preston Van Loon sa domnieva, že k reorganizácii prišlo z dôvodu „netriviálnej segmentácie” nového a starého softwaru klientskych uzlov a nemuselo sa jednať o nič škodlivé. Vitalik Buterin, hlavná tvár Ethereum, označil jeho teóriu za “dobrú hypotézu”.

Martin Köppelmann, ktorý je spoluzakladateľom Gnois, chainu kompatibilného s Ethereum Virtual Machine (EVM), bol jedným z prvých, ktorý začal upozorňovať na toto výnimočné dianie na Beacon chaine skrz Twitter, keď upozornil, že „súčasná atestačná stratégia uzlov v beacon chaine by mala byť prehodnotená, aby dúfajme, vyústila v stabilnejší reťazec (návrhy už existujú).”

Van Loon neskôr uviedol, že problému sa intenzívne venujú a “všetky podrobnosti budú zverejnené hneď po tom, ako budú mať vysokú dôveru v to, čo spôsobilo túto reorganizáciu”, aby následne prisľúbil, že vývojári pristúpia k dôkladnej “pitve” toho, čo sa udialo.

Aj z pohľadu “laického diváka“ je zrejmé, že tento probl0m sa nesmie podceniť a preto vyvoláva ďalšie otázniky týkajúce sa dlhoočakovaného merge Ethereum (ETH), čiže jeho prechodu na Proof of Stake konsenzus. Van Loon sám pred pár dňami avizoval, že ak sa nestane nič výnimočné, mohlo by k nemu dôjsť už v auguste. Reorganizácia 7 blokov beacon chain avšak takou výnimočnou udalosťou byť môže.

ZdroJ: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.