Štěpan Uherík, finančný riaditeľ spoločnosti SatoshiLabs, ktorá stojí za vývojom populárnej hardvérovej kryptomenovej peňaženky Trezor, vyhodnotil riziká súvisiace s reguláciami a možnosťou držať kryptomeny na privátnych peňaženkách.
CFO SatoshiLabs sa k tejto téme vyjadril v období, kedy silnie z radov politikov snaha presadiť prísnejšiu reguláciu kryptomien, ktorá by mohla okrem iného obmedziť možnosti užívateľov vyberať si digitálne aktíva z regulovaných búrz na vlastné peňaženky, u ktorých ich majú pod vlastnou kontrolou.
Uherík na margo toho skonštatoval, že je veľmi nepravdepodobné, že by vlády na celom svete dokázali jedného dňa zakázať používanie non-custodial peňaženiek, čiže privátnych peňaženiek, ktoré vygenerujú privátny kľúč užívateľovi.
Stepan Uherik, CFO of @SatoshiLabs, a company that develops @Trezor hardware wallets, says it is near impossible for governments around the world to ban the use of noncustodial wallets.
"There is no possibility of a complete ban." he added.
Are you worried? #btc #Bitcoin
— CryptoVantage (@crypto_vantage) April 21, 2022
Výhodou takýchto peňaženiek je neschopnosť centralizovanej entity, napríklad štátu, hackera či burzy, zobrať či odcudziť tieto kryptomeny ich majiteľovi. Držanie privátnych kľúčov (bežne ide o kombináciu 12 alebo 24 slov) však zároveň znamená, že ak o ne užívateľ príde (znehodnotia sa, budú ukradnuté, zabudnuté…) neexistuje spôsob, ako sa k týmto kryptomenám vrátiť, čo znamená, že tento spôsob úschovy si vyžaduje dodržiavanie určitých bezpečnostných štandardov zo strany ich majiteľa.
,,Je veľmi nepravdepodobné, že by všetky krajiny zakázali non-custodial peňaženky alebo akýkoľvek iný aspekt peer-to-peer siete Bitcoinu,“ uviedol Uherík v rozhovore pre Cointelehraph. Následne však priznal, že takéto snahy sa pravdepodobne objavia v niektorých krajinách, ktoré v minulosti bojovali napríklad proti používaniu kryptografie alebo torrentov.
,,Prijímanie týchto technológii pokračovalo v nezmenšenej miere. V určitom zmysle sú pokusy vlád zakázať určitú technológiu dobrým marketingom pre túto technológiu,“ poznamenal.
Príklady a problémy v realizácii takýchto obmedzení
Príkladom regulačných a vládnych snáh obmedziť používanie non-custodial peňaženiek je napríklad snaha Európskeho parlamentu schváliť legislatívu, ktorá by obmedzovala možnosti posielania kryptomien z búrz na takéto peňaženky, ak by u nich nebola overená totožnosť ich majiteľa. V Rusku sa zas objavila iniciatíva, ktorá navrhuje kriminalizovať určité typy kryptomenových prevodov na takéto peňaženky.
Uherík preto priznáva, že vlády naozaj majú niekoľko spôsobov, ako obmedziť ich používanie, no neexistuje spôsob, ako by ich úplne zakázali.
Môžu sa napríklad pokúsiť zakázať určité non-custodial peňaženky, ktoré sú dostupné cez obchody s mobilnými aplikáciami (Google Play, App Store a podob.), pretože vedia nariadiť Google či Apple, aby takéto aplikácie odstránili z ponuky. ,,Takýto zákaz by sa dal ľahko uzákoniť, ale týkal by sa iba časti takýchto peňaženiek a pravdepodobne by motivoval používateľov, aby sa pozreli za hranice tychto obchodov (hľadali tieto aplikácie mimo tieto obchody). Hardvérové a desktopové peňaženky by to neovplyvnilo.”
Uherík zároveň predpokladá, že akákoľvek snaha o presadenie takéhoto obmedzenia by viedla k silnému odporu mimovládnych organizácii, ktoré sa špecializujú na ochranu spotrebiteľa, pretože “tento druh cenzúry nemá miesto v civilizovaných krajinách.“
Pokiaľ ide o hardvérové peňaženky s otvoreným kódom (open-source) ako je aj Trezor od SatoshiLabs, tvrdí, že takéto peňaženky sú odolné voči akémukoľvek zákazu, a zároveň poznamenal, že ich výrobcovia sú z hľadiska regulácii v lepšej situácii než väčšina ostatných bitcoinových firiem, pretože neponúkajú žiadne custody služby a ani iné finančné služby (v skutočnosti nemajú pod kontrolou žiadne kryptomeny). ,,Vlády môžu spomaliť prijatie bitcoinu, ale bitcoin nakoniec zvíťazí. Bitcoin je myšlienka, ktorej čas prišiel a nikto s tým nemôže bojovať,“ dodal.
Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
O bezpečnej úschove privátnych kľúčov
Držanie kryptomien na privátnych peňaženkách je najlepším spôsobom ich „úschovy“, pretože dané kryptomeny sú v takom prípade pod absolútnou kontrolou ich majiteľa na rozdiel od ich držania na burze, či inej platforme, ktorá môže byť napríklad hacknutá. História je toho dôkazom.
Pri použití privátnej peňaženky (non-custodial) sa v prvom kroku jej vytvárania vygeneruje tzv. seed, ktorý pozostáva bežne z 12 až 24 slov, ktoré je nutné bezpečným spôsobom zapísať. Tieto slova sú alfou a omegou prístupu k daným kryptomenám. Znamená to, že ak ich daný užívateľ stratí, znehodnotia sa, zabudne ich, alebo mu tieto slová ukradnú, o kryptomeny príde, čo znamená, že správne zapísanie si a úschova tejto kombinácie slov (v správnom poradí) je nesmierne dôležitá.
Hardvérová peňaženka Trezor, konkrétne verzia s označením „Trezor Model T“ prináša pre bezpečnú úschovu zrejme najideálnejšie riešenie vďaka funkcii Shamir Backup. Tá totiž umožňuje rozdeliť daný seed SPRÁVNYM spôsobom napríklad na 5 častí s tým, že na obnovu daného seedu stačí poznať napríklad 3 z 5 časti. To znamená, že ak sa 5 daných častí rozmiestni na 5 rôznych miest, tak znehodnotenie, strata či krádež jednej či dvoch časti stále neznamená stratu daných kryptomien. Rovnako tak zlodej s dvomi časťami nedokáže dané kryptomeny ukradnúť. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v našej recenzii a návode ku kryptopeňaženke Trezor Model T.
Zdroj: cointelegraph.com