Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Môže to kvôli inštitúciam napokon dopadnúť pre Bitcoin zle?

Článok

bitcoin
Pixabay.com, Canva.com

Fanúšikovia Bitcoinu radi tvrdia, že sa z neho stáva zabezpečenie voči inflácii. Vzhľadom na to, že Bitcoin má obmedzené množstvo a nemá ho pod kontrolou žiadna centralizovaná inštitúcia, táto téza má svoje pádne argumenty. Na druhú stranu je tu však samotný trh, ktorý tvoria investori. Nuž a v súčasnosti sú hlavnými investormi a čoraz väčšími “BTC veľrybami” inštitúcie, ktoré v čase krízy nemusí zaujímať čaro Bitcoinu v jeho decentralizácii či obmedzenom množstve. Zaujímať ich bude len to, či práve prerábajú alebo zarábajú.

Na túto skutočnosť poukázal riaditeľ smart chain platformy Komodo Jason Brown. Ten pripomenul, že Bitcoin v marci 2020, kedy vypukla pandémia koronavírusu, svoju povesť bezpečného prístavu nepotvrdil. Padol totiž najvýraznejšie zo všetkých aktív. Viac ako akcie a omnoho výraznejšie než zlato. Možno treba pripomenúť, že Bitcoin bolo v marci po prepade o 50% (!!!) možné kúpiť aj pod cenu 4000 dolárov.

Existuje teda možnosť, že inštitúcie v čase paniky na trhu pristúpia k masovému predaju Bitcoinov, čo by mohlo mimoriadne negatívne ovplyvniť jeho cenu? ,,Myslím si, že takýto scenár je vzhľadom na súčasný vzostup inštitucionálneho prijatia (bitcoinu) nepravdepodobný. Na druhú stranu sme nemohli predvídať, že COVID spôsobí taký náhly prepad a krátkodobý medvedí trh, po ktorom bude nasledovať obrovský býčí trh, ktorý začal v lete 2020.”

Jason Brown si myslí, že inštitúcie majú s Bitcoinom naozaj dlhodobé plány. Neverí tomu, že by aktuálne len špekulovali na jeho cenu a plánovali ho vopred predať. Vnímajú ho minimálne ako dlhodobú investíciu. Diverzifikačný prvok v ich portfóliu. Na druhú stranu ich plány sa môžu zmeniť. Ak by napríklad firmám, ktoré nakúpili bitcoiny hrozil bankrot, budú musieť pristúpiť aj k predajom bitcoinov.

Na rozdiel od retailu, ktorý vlastní bitcoiny v malom množstve, a teda predaj jednotlivca, ktorý je vo finančných ťažkostiach nemá zásadný vplyv na cenu tohto aktíva, ak budú v obrovských problémoch veľké firmy, ktoré BTC predtým nakúpili, dôsledky ich krokov budú omnoho väčšie. Toto riziko si treba uvedomovať.

Výkonny riaditeľ Komodo tiež upozornil, že výraznejší pokles ceny BTC by mohol spôsobiť aj inštitucionálnu lavínu predajov. Načrtol situáciu, pri ktorej sa inštitúciám nedarí podľa predstáv a popri tom klesá aj cena Bitcoinu. Firmy by boli v tom prípade pritlačené k rohu. Neboli by v dobrej kondícii a klesala by aj hodnota ich hedžu – teda bitcoinu. Je ťažko predstaviteľné, že v onom okamihu by sa riadili “HODL“ stratégiou.

,,Aj keď je to veľmi teoretické a nepravdepodobné, mohlo by to spôsobiť kaskádový efekt v opačnom smere a poslat nás to naspäť do medvedieho trhu. Hovorili sme o tom, ako veľryby pohybujú s cenou na trhu. Teraz je celková ponuka top kryptomien ešte centralizovanejšia (čoraz viac BTC je v rukách niekoľkých inštitúcii). V budúcnosti môže stačiť jeden skutočne veľký výpredaj od jednej významnej inštitúcie, ktorý bude mať vplyv na celý trh a to spustí väčší medvedí trh, než v roku 2018.“

Upozorňujeme, že aj samotný Jason Brown hovorí o tejto možnosti ako o teoretickej. Je však dobré byť pripravený na akýkoľvek scenár a je preto dôležité uvedomovať si nielen zaujímavú investičnú príležitosť, ktorú Bitcoin prináša, ale aj jej možné riziká. Preto častokrát opakujeme, aby ste neinvestovali do kryptomien viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne