Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Môže Polkadot ohroziť dominanciu Ethereum?

Článok

Polkadot Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Medzi potenciálnych hlavných konkurentov Ethereum sa čoraz viac radí kryptomena Polkadot, ktorá patrí z pohľadu rastu svojej hodnoty medzi najväčších víťazov roku 2020. Popularita Polkadot rastie popri tom ako stúpa dopyt po decentralizovanom blockchaine, ktorý má schopnosť pokryť dopyt po vysokokapacitnom rýchlom škálovacom riešení pre smart kontrakty.

Medzi projekty, ktoré by v tomto smere mohli potenciálne konkurovať Ethereum so suverénne najväčšou základňou vývojárov, no s problémami so škálovaním, patria aj Cosmos, Tezos či Cardano, no čoraz väčšia pozornosť sa sústredí práve na Polkadot.

Ako poznamenáva portál Cryptoslate tento projekt má totiž veľmi podobný koncepčný návrh infraštruktúry ako Etheruem 2.0, čiže nová generácia Ethereum, ktorej počiatočná fáza s označením fáza 0 sa spustí pravdepodobne už tento rok (fáza 0 ponúkne možnosť stakingu ETH skrz depozitnú zmluvu, avšak nie smart kontrakty pozn. red.).

Analytik Delphi Digital Ashwath Balakrishnan skonštatoval, že u Ethereum 2.0 a Polkadot existuje mnoho podobnosti práve v súvislosti s extrémne dôležitou témou škálovania, teda rýchlej, instantnej a nízko nákladovej realizácie transakcii. Obe riešenia totiž rozdeľujú svoju blockchain sieť na viacero ďalších častí, aby sa stalo overovanie týchto transakcií efektívnejšie.

V prípade Ethereum 2.0 sa počíta s rozdelením blockchainu na 64 rôznych “kusov“. Tieto kusy sa nazývajú shardy, ktoré budú medzi sebou komunikovať pomocou tzv. Beacon Chainu. Ide o systém nazývaný sharding, ktorý má optimalizovať, ako bude Ethereum spracovávať informácie. Zjednodušene povedané namiesto toho, aby celá komunita spracovávala všetky informácie spoločne, overená komunita alebo overovateľ bude overovať dáta konkrétneho shardu.

Balakrishnan na margo toho poznamenal, že Relay Chain od Polkadot je v tomto smere koncepčne veľmi podobný. ,,Relay Chain od Polkadot je podobný Beacon Chainu, pretože vytvára infraštruktúru pre blockchainy na komponente Substrate pre bezproblémové pripojenie k Polkadot. Tieto nezávisle blockchainy sa volajú parachainy.”

Problémom Polkadotu môže byť podľa neho fakt, že hoci ide o technológiu, ktorá pôsobí veľmi zaujímavo a kvalitne, je v rannej fáze riadenia. Veľkou prekážkou môže byť aj spustenie Ethereum 2.0, ktoré započne pravdepodobne už v decembri, ak sa podarí skrz depozitnú zmluvu uzamknúť na Ethereum 2.0 vklady v hodnote 524 288 ETH a to do 24. novembra.

Ak sa totiž vývojári Ethereum rozhodnú zamknúť svoje ETH skrz tuto depozitnú zmluvu, prakticky sa rozhodnú sa pre dlhodobý pobyt na blockchaine Ethereum. Ak nie, ich potenciálny prechod na Polkadot by mohol byť reálnejší.

,,Dizajn Pokladot je veľmi elegantný a naozaj dobre rieši problem so škálovateľnosťou. Existujú to však nejaké otázníky. Po prvé jeho on-chain government (vláda) je zatiaľ neoverená časom a mladá. Decred a Tezos už nejakú dobu toto riešia a zatiaľ nedosiahli taký úspech, ako si fanúšikovia týchto projektov predstavovali. Za druhé vrstva pre aplikácie je rekreáciou Ethereum. S vylepšením škálovania na Ethereum prostredníctvom L2s a ETH 2.0 bude zaujímavé sledovať, či bude existovať skutočný katalyzátor pre vývojárov, aby úplne migrovali na Polkadot alebo vytvorili zrkadlovú inštanciu svojich protokolov na Polkadot,” vysvetlil svoj názor.

K tomuto konštatovaniu neostáva dodať azda nič iné než len to, že Ethereum napriek svojim problémom so škálovaním a odkladaním spustenia éry Ethereum 2.0 zatiaľ nenašlo na trhu konkurenciu v podobe blockchianu, ktorý by poskytol v decentralizovanom prostredí také možnosti vývojárom, než Ethereum. Polkadot je však rozhodne jedným z kandidátov, ktorý má akú-takú šancu to dosiahnuť.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne