Sme aj na sociálnych sieťach
do workshopu o ťažbe kryptomien

Ethereum

Môže Polkadot ohroziť dominanciu Ethereum?

Avatar

Článok

zo dňa

Polkadot Ethereum

Medzi potenciálnych hlavných konkurentov Ethereum sa čoraz viac radí kryptomena Polkadot, ktorá patrí z pohľadu rastu svojej hodnoty medzi najväčších víťazov roku 2020. Popularita Polkadot rastie popri tom ako stúpa dopyt po decentralizovanom blockchaine, ktorý má schopnosť pokryť dopyt po vysokokapacitnom rýchlom škálovacom riešení pre smart kontrakty.

Medzi projekty, ktoré by v tomto smere mohli potenciálne konkurovať Ethereum so suverénne najväčšou základňou vývojárov, no s problémami so škálovaním, patria aj Cosmos, Tezos či Cardano, no čoraz väčšia pozornosť sa sústredí práve na Polkadot.

Ako poznamenáva portál Cryptoslate tento projekt má totiž veľmi podobný koncepčný návrh infraštruktúry ako Etheruem 2.0, čiže nová generácia Ethereum, ktorej počiatočná fáza s označením fáza 0 sa spustí pravdepodobne už tento rok (fáza 0 ponúkne možnosť stakingu ETH skrz depozitnú zmluvu, avšak nie smart kontrakty pozn. red.).

Analytik Delphi Digital Ashwath Balakrishnan skonštatoval, že u Ethereum 2.0 a Polkadot existuje mnoho podobnosti práve v súvislosti s extrémne dôležitou témou škálovania, teda rýchlej, instantnej a nízko nákladovej realizácie transakcii. Obe riešenia totiž rozdeľujú svoju blockchain sieť na viacero ďalších častí, aby sa stalo overovanie týchto transakcií efektívnejšie.

V prípade Ethereum 2.0 sa počíta s rozdelením blockchainu na 64 rôznych “kusov“. Tieto kusy sa nazývajú shardy, ktoré budú medzi sebou komunikovať pomocou tzv. Beacon Chainu. Ide o systém nazývaný sharding, ktorý má optimalizovať, ako bude Ethereum spracovávať informácie. Zjednodušene povedané namiesto toho, aby celá komunita spracovávala všetky informácie spoločne, overená komunita alebo overovateľ bude overovať dáta konkrétneho shardu.

Balakrishnan na margo toho poznamenal, že Relay Chain od Polkadot je v tomto smere koncepčne veľmi podobný. ,,Relay Chain od Polkadot je podobný Beacon Chainu, pretože vytvára infraštruktúru pre blockchainy na komponente Substrate pre bezproblémové pripojenie k Polkadot. Tieto nezávisle blockchainy sa volajú parachainy.”

Problémom Polkadotu môže byť podľa neho fakt, že hoci ide o technológiu, ktorá pôsobí veľmi zaujímavo a kvalitne, je v rannej fáze riadenia. Veľkou prekážkou môže byť aj spustenie Ethereum 2.0, ktoré započne pravdepodobne už v decembri, ak sa podarí skrz depozitnú zmluvu uzamknúť na Ethereum 2.0 vklady v hodnote 524 288 ETH a to do 24. novembra.

Ak sa totiž vývojári Ethereum rozhodnú zamknúť svoje ETH skrz tuto depozitnú zmluvu, prakticky sa rozhodnú sa pre dlhodobý pobyt na blockchaine Ethereum. Ak nie, ich potenciálny prechod na Polkadot by mohol byť reálnejší.

,,Dizajn Pokladot je veľmi elegantný a naozaj dobre rieši problem so škálovateľnosťou. Existujú to však nejaké otázníky. Po prvé jeho on-chain government (vláda) je zatiaľ neoverená časom a mladá. Decred a Tezos už nejakú dobu toto riešia a zatiaľ nedosiahli taký úspech, ako si fanúšikovia týchto projektov predstavovali. Za druhé vrstva pre aplikácie je rekreáciou Ethereum. S vylepšením škálovania na Ethereum prostredníctvom L2s a ETH 2.0 bude zaujímavé sledovať, či bude existovať skutočný katalyzátor pre vývojárov, aby úplne migrovali na Polkadot alebo vytvorili zrkadlovú inštanciu svojich protokolov na Polkadot,” vysvetlil svoj názor.

K tomuto konštatovaniu neostáva dodať azda nič iné než len to, že Ethereum napriek svojim problémom so škálovaním a odkladaním spustenia éry Ethereum 2.0 zatiaľ nenašlo na trhu konkurenciu v podobe blockchianu, ktorý by poskytol v decentralizovanom prostredí také možnosti vývojárom, než Ethereum. Polkadot je však rozhodne jedným z kandidátov, ktorý má akú-takú šancu to dosiahnuť.

Zdroj: cryptoslate.com

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

VIDEO: Bitcoin ošiaľ už začína! PayPal kupuje 70% BTC a Ethereum oslavuje

Avatar

Článok

zo dňa

od

Začína FOMO?

Tradičný utorňajší diel YouTube kanálu Zaujalo ma pojednáva v čase, kedy urobil Bitcoin opäť ďalší krôčik k vytvoreniu svojho historického maxima, o mnohých zaujímavých témach, o ktorých sme vás  informovali v posledných dňoch v rámci našich článkov. Okrem iného sa dozviete, ako je to s retailovým ošiaľom okolo BTC či nákupmi  firmy PayPal, ale taktiež zistíte novinky v súvislosti s XRP, Ethereum 2.0 či anoynmnou kryptomenou Monero.

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum 2.0 sa spustí 1. decembra! Limit sa podarilo napliť

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum

Obavy napokon neboli na mieste. Komunite Ethereum sa na poslednú chvíľu, 9 hodín pred deadline, podarilo splniť vyžadovaný limit pre spustenie odpočtu do začiatku novej éry tejto kryptomeny s označením Ethereum 2.0.

Ako sme vás na webe Kryptonovinky informovali už niekoľkokrát, spustenie “fázy nula Ethereum 2.0”  v prvý decembrový deň roku 2020 bolo podmienené tým, aby sa skrz depozitnú zmluvu uzamklo 524 288 Etherov najneskôr do 24. novembra, teda sedem dní pred plánovaným spustením novej generácie tejto kryptomenu. Dlhú dobu to však vyzeralo tak, že sa tento limit zďaleka nepodarí naplniť. V posledný deň pred vypršaním limitu sa však napokon všetko stihlo a podmienky minimum 16 384 validátorov a uzamknutie 524 288 Etherov sa do bodky naplnili.

Pre ľudí, ktorí takto skrz depozitnú zmluvu uzamkli svoje Ethery to znamená, že ich kryptomeny budú zapojené už od 1. decembra do stakingu. Zatiaľ však nevedia na ako dlho sa zbavili možnosti s nimi manipulovať. Predpokladá sa, že to tak bude minimálne do spustenia „fázy Ethereum 2.0 s označením 1.5“, ktorá prepojí súčasný Ethereum mainnet s Ethereum 2.0 Beacon Chainom, čo je proces, ktorý môže trvať aj vyše dvoch rokov. Medzitým sa však tieto Ethery budú úročiť stakingom, čo bolo pre ich držiteľov zjavne dostatočne veľkým lákadlom, aby sa do tohto procesu pustili.

Naplniť vyžadovaný limit sa podarilo v posledný deň pred “deadline”, kedy sa skrz depozitnú zmluvu uzamklo viac ako 200 00 ETH. Nie je známe, ktoré subjekty tak spravili, no s veľkou pravdepodobnosťou šlo o tzv. veľryby, ktoré disponovali veľkým množstvom Etherov. Tie si pravdepodobne odkladali na poslednú chvíľu, pretože pred tým s nimi aktívne nakladali.

Portál Cointelegraph uviedol, že mnoho držiteľov kryptomeny Ethereum očakáva služby, ktoré umožnia zapojiť sa do stakingu aj spôsobom, pri ktorom budú môcť vybrať svoje ETH skôr, než sa spustí “fáza 1.5“. Článok však upozorňuje, že tieto služby budú v rukách tretích strán a preto u nich hrozí riziko potenciálneho podvodu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoinov môže byť čoskoro nedostatok. Prispieva k tomu ich tokenizácia

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

V priebehu roka 2020 sa stala populárnym trendom takzvaná tokenizácia Bitcoinu. Rast popularity tohto spôsobu, akým je možné previesť hodnotu držaného Bitcoinu na Ethereum blockchain (alebo iné blockchainy), však môže viesť až k situácii, kedy sa výrazne zníži ponuka bitcoinov, ktoré budú na predaj.

Najznámejším typom tokenizovaného Bitcoinu je Wrapped Bitcoin (WBTC) na blockchaine Ethereum. Jeden WBTC sa rovná jednému BTC. WBTC je možné nadobudnúť uzamknutím svojho BTC pomocou smart kontraktu. Inak povedané, ak máte bitcoiny, môžete za ne týmto spôsobom dostáť token, ktorý má rovnako hodnotu, no beží na blockchaine Ethereum. Prečo by to však niekto robil? Nuž hlavne z dôvodu, že s takýmto “bitcoinom” sa dajú využívať príležitosti, ktoré ponuka Ethereum ekosystém. Najväčšiu popularitu má v rámci DeFi projektov ako sú Aave či UniSwap.

Podľa portálu CoinMarketCap existuje už 124 766 Wrapped BTC, čo znamená, že sa celkovo takto uzamklo už 124 766 BTC. Nejde však o jediný typ tokenizovaného Bitcoinu. Existuje ich viac, pričom veľký potenciál sa prisadzuje najmä novému BTCB – čo je tokenziovaný Bitcoin na Binance Smart Chaine. Burza Binance podobne ako v prípade iných trendov cíti, že chce zohrať dôležitú úlohu aj v tejto oblasti, pričom využitie môže nájsť u projektov ako sú Beefy, Bakery, Pancake či v protokole CREAM. V čase písania tohto článku existuje už 9 600 takto tokenizovaných BTC.

Zároveň treba uviesť, že vlastné spôsoby, ako sa budú uzamykať bitcoiny v rámci smart kontrakt platforiem naznačujú aj ďalšie blockchainy – či už ide o Polkadot alebo Solana.

Čím viac bitcoinov sa takto uzamkne, tým bude menej bitcoinov reálne na predaj. Zníži sa tým ich ponuka, čo môže mať potenciálne pozitívny vplyv na rast ich hodnoty. Automaticky to však neznamená, že to tak určite bude.

Čo-to naznačil k tejto téme Aaron Wright na Twitteri. Uviedol, že aktuálne bolo wrappovaných len zhruba 0,6% existujúci ponuky Bitcoinov. Avšak rast tohto trendu je jadnoznačný. ,,Čo sa stane, keď to bude 10%?,“ spýtal sa.

Na záver by sme doplnili, že existujú teórie, podľa ktorých by problémy škálovania Bitcoinu a jeho drahých transakcií mohla riešiť práve jeho tokenizácia. Dennodenné platby bitcoinom by skrz takéto wrappované bitcoiny mohli prebiehať na iných blockchainoch, ktoré sú potenciálne rýchlejšie a lacnejšie a “tvrdé” platby by sa diali priamo na Bitcoine. Upozorňujeme však, že ide len o teóriu a takáto alternatíva má množstvo kritikov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: ATH Bitcoin vs. altcoiny, Čína opäť hajpuje BTC a kupuje ho aj mexický miliardár

Avatar

Článok

zo dňa

od

kryptonews piatok

Tradične v piatok prináša YouTube kanál Zaujalo ma prehľad TOP správ zo sveta kryptomien za posledných pár dní. Dočítať ste sa o nich mohli tradične aj na našej stránke Kryptonovinky.sk, ale ak vám niečo ušlo, v dnešnom videu sa dozviete aj o tom, že Bitcoin vytvoril nové ATH v kapitalizácii, že ťažiarom sa už darí tak ako pred májovým halvingom, či o tom, ako Čína hajpuje Bitcoin. Dozaista zaujímavou témou je aj kritika Bitcoinu v amerických médiách či informácia, podľa ktorej do BTC investoval už aj rešpektovaný mexický  miliardár. Neprehliadnite ani novinky o Ethereum 2.0 čí výsledky prieskumu o kryptomenách medzi miliónármi.

Čítať ďalej

Bitcoin

Až 10 kryptomien je lepších než Bitcoin, tvrdí čínsky CCID

Avatar

Článok

zo dňa

od

Čína CCID

Po dlhšej dobe uzrel svetlo sveta aktualizovaný rebríček najlepších kryptomien, ktorý zverejňuje Čínske ministerstvo priemyslu a technológie (CCID). Ani jeho najnovšie vydanie nemení nič na tom, že Bitcoin “podľa Číny” medzi najlepšie kryptomeny zďaleka nepatrí.

Kým Bitcoin atakuje svoje historické cenové maximá, o čom môže drvivá väčšina ostatných kryptomien len snívať, CCID si nemyslí, že Bitcoin je tou najlepšou kryptomenou. Dokonca sa nezmestil ani do prvej desiatky. V najnovšom vydaní rebríčka je totiž až na 11. priečke.

CCID tradične hodnotil kryptomeny podľa troch základných kritérií – technológie, aplikácie (použiteľnosti kryptomeny) a kreativity. Technológia kryptomeny má však najväčšiu váhu – celkové skóre totiž ovplyvňuje až zo 65%. Aplikácia kryptomeny má 20% váhu a kreativita 15%.

Prvé miesto opäť patrí kryptomene EOS, čo je v prípade tohto rebríčka absolútne bežné. EOS získal 104.5 bodu v kategórii technológie, pričom v tomto smere ho prekonal len tretí IOST. Viac bodov než IOST však získal v ostatných dvoch kategóriách. Na druhom mieste skončilo Ethereum, ktoré má vraj horšiu technológiu než EOS, no lepšie si vedie v aplikácii a kreativite.

Nasledovali štvrtý Tron, piaty Dash, šiesty BitShares, siedmy Cosmos, ôsme NEO, deviaty Stellar a desiaty GXCChain.

Celkové poradie môžete vidieť na priloženom obrázku:

Pokiaľ ide o Bitcoin, ten si oproti augustovému vydaniu polepšil o tri priečky, keď poskočil zo 14. pozície na 11. miesto. Oproti augustu z prvej desiatky vypadlo hneď niekoľko kryptomien – XRP, Bitcoin Cash, Litecoin, Cardano, Chainlink, Polkadot a Binance Coin.

My dopĺňame, že ratingy kryptomenám udeľuje aj americká ratingová agentúra Weiss Crypto. Tá sa však na kryptomeny pozerá zdá sa dosť odlišne. Najlepšou je podľa nej totiž Ethereum s malým náskokom pred Bitcoinom. Nasledujú XRP, Litecoin a Stellar. Podľa adopcie je najlepší Bitcoin nasledujúc Ethereum a Ripple a podľa technológie vedie Cardano pred Tezos a Cosmos.

Zdroj: dailyhodl.com

Čítať ďalej

Ethereum

Odloží sa Ethereum 2.0? Buterin odpovedal komunite, sľubuje veľký pokrok

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin

V čase písania tohto článku je naplnený plán, v rámci ktorého je nutné uzamknúť pred spustením novej generácie Ethereum 2.0 s označením “fáza 0” aspoň 524 288 ETH sotva z 20%. Hlavný predstaviteľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin však upokojuje komunitu a hovorí o úžasnej budúcnosti tohto projektu.

Pôvodný plán pre spustenie „Ethereum 2.0 fáza nula“ a s ním súvisiaceho stakingu bol nastavený tak, aby sa do 24. novembra uzamklo skrz depozitnú zmluvu minimálne 524 288 ETH a zapojilo sa aspoň 16 384 validátorov (do stakingu je možné zapojiť sa ak máte aspoň 32 ETH). Ak by sa podarilo tento cieľ naplniť, 1. decembra by sa spustila „fáza 0“ a teda staking. Teraz, keď je už takmer iste, že sa tento cieľ včas naplniť nepodarí je pravdepodobnosť odloženia na neskoršie mesiace obrovská, čo vyvoláva mnohé otázniky.

Prečo cieľ zlyháva?

Dôvody, prečo hodleri ETH zatiaľ nepristúpili k uzamknutiu svojich Etherov sú rôzne. Niektorí možno len čakajú na “deadline” a medzitým svoje Ethery aktívne používajú. Iní ich možno uzamknúť ani neplánujú, pretože chcú byť kedykoľvek pripravení s nimi manipulovať (na platby, predaj, v DeFi sektore…). Nuž a niektorí jednoducho možno len neveria vývojárom natoľko, aby toto “riziko” podstúpili. Všetky tieto dôvody majú základ v jednej dôležitej veci – uzamknutím mincí cez depozitný kontrakt strácajú majitelia týchto ETH možnosť s nimi manipulovať, až kým sa nedokončia ďalšie fázy Ethereum 2.0. A to je otázka nie mesiacov, ale rokov. Medzitým sa im síce budú uzamknuté Ethery vďaka stakingu “úročiť“, no fakt, že es nimi nemôžu narábať, je do značnej miery odradzujúci.

Buterin naznačil riešenie

Vitalik Buterin počas AMA na Reddite (rubrika, v rámci ktorej sú kladené respondentovi komunitné otázky) naznačil, že požadovaný limit uzamknutých Etherov a počtu validátorov môže byť pri počiatočnej fáze 0 napokon v prípade potreby aj znížený. Líder Ethereum, ktorý sám uzamkol 3 000 ETH, zároveň odpovedal na hypotetickú otázku, čo by sa s týmito kryptomenami stalo, ak by sa náhodou nová generácia Ethereum 2.0 nikdy nedokončila. V tom prípade by podľa neho došlo k hardforku, ktorý by ich uvoľnil a vrátil ich pôvodným majiteľom.

Vitalik zároveň komunitu ubezpečil, že ich práce na novom ekosystéme pokračujú rýchlym tempom. Prisľúbil, že nebude trvať dlho, kým si Ethereum bude užívať transakcie v rýchlosti 100 000 TPS, čiže 100 000 transakcii za sekundu. Pomalé transakcie sú jedným z najväčších problémov súčasného blockchainu Ethereum prvej generácie, ktorý je domovom pre väčšinu decentralizovaných projektov, no zlé škálovanie spôsobuje, že tieto projekty majú obmedzené možnosti rozvoja a adopcie pre pomalé a nákladne transakcie.

Zdroj: fxstreet.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin je blízko. Koľko ale strácajú na ATH altcoiny?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Altcoiny ATH

Tým, že Bitcoin tento týždeň prvýkrát od záveru roku 2017 prekonal cenu 18 tisíc dolárov, sa výrazne priblížil svojim rekordným hodnotám. V tomto článku sme sa však pozreli na to, ako sa darí v tomto smere ostatným kryptomenám.

Kým Bitcoin v čase písania tohto článku, kedy sa obchoduje okolo ceny 17 800 USD, delí od historického maxima (20 089 USD) zhruba 11,6%, ostatné altcoiny sú svojim rekordným hodnotám vzdialené omnoho výraznejšie.

Tieto altcoiny musíme v prvom rade rozdeliť do dvoch kategórii – na tie, ktoré sa obchodovali už koncom roka 2017, kedy vrcholil predchádzajúci bullrun a tie, ktoré nie. Aj vďaka tomu môžu byť tieto údaje trochu skreslené.

Napríklad bilancie Polkadot či Chainlink (-31,7% resp. -32,4%) nevyzerajú až tak katastrofálne, no ide o kryptomeny, ktoré nezažili najväčší bullrun na prelome rokov 2017 a 2018, kedy hodnoty altocinov, za ktorými bolo v tom čase minimum reálnej práce (a dá sa povedať len prísľuby o tom, čo dokážu v budúcnosti), naberali nereálne absurdne nadhodnotené ceny. Aj preto sa mnohé z nich dostali v onom období na hodnoty, ktoré sú im dnes na míle vzdialené a je možné, že ich už nikdy nezopakujú.

Druhé Ethereum, do ktorého sa vkladajú stále veľké nádeje, stráca aktuálne voči svojmu maximu 1421 dolárov až 66,7%. Možno sa to zdá byť mnoho, no v porovnaní s väčšinou altcoinov, ktoré zažili minulý bullrun, je to ešte výborná bilancia.

Príkladom toho je XRP, ktoré bolo v onom období jasnou trojkou na trhu a na krátky čas predbehlo aj Ethereum. Hodnota tejto kryptomeny, za ktorou stojí firma Ripple, je však aktuálne o 91% nižšie, než bol jej strop 3,29 USD.

O nie veľmi lepšie je na tom Litecoin, ktorý stráca na svoje ATH 80%. Podobne katastrofálne ako XRP sú na tom aj Bitcoin Cash (-93,8%), Cardano (-91,8%) či EOS (-88,7%).

Zaujímavou výnimkou v tomto smere je natívny token burzy Binance s názvom Binance Coin, ktorý existoval už v predchádzajúcom bullrune, no od maxím ho delí len 28,4%. Tento token si svoje ATH totiž mierne prekvapujúco vytvoril až začiatkom leta 2019 na rozdiel od drvivej väčšiny kryptomien, ktoré vznikli v roku 2017 a skôr. Binance Coin je silne centralizovaná kryptomena, ktorá má však svoje čaro v tom, že patrí najväčšej burze Binance a využíva sa okrem iného na znižovanie poplatkov za obchodovanie vo všetkých jej produktoch, ktorých je naozaj požehnane. Aj preto ju dodnes drží vo svojom portfóliu mnoho špekulantov.

Či sa podarí vyššie zmieňovaným kryptomenám niekedy napodobniť svoje doterajšie ATH naozaj nevedno. Niektoré z nich od roku 2017 toho veľa nepredviedli ani z pohľadu vývoja, u iných sa čaká na dokončenie sľubovaných vecí a je otázne, či a v akej kvalite ich dodajú.

Altcoiny, ak vôbec, budú pravdepodobne čerpať najmä z prílevu retailového kapitálu, ktorý súčasný rast hodnoty Bitcoinu nepoháňa. Neskúsení investori totiž môžu byť náchylnejší investovať do rizikovejších kryptomien s väčším potenciálom rastu, než do overeného no robustného Bitcoinu, ktorý ani keby naplnil tie najšialenejšie očakávania pravdepodobne nedokáže spraviť percentuálne také veľké zhodnotenie, ako rizikový neistý altcoin, ktorému sa môže vplyvom FOMO “zadariť”.

Čítať ďalej

Ethereum

DeFi potrebuje viac, než ponúkne Ethereum 2.0, tvrdí Bankman-Fried

Avatar

Článok

zo dňa

od

defi-bublina

Zakladateľ a generálny riaditeľ kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried si myslí, že Ethereum nie je schopné absorbovať budúci dopyt po decentralizovanom financovaní (DeFi) a to dokonca ani po prechode na novú generáciu Ethereum 2.0.

Bankman-Fried hovoril o tejto téme s Camilou Russo v rámci podcastu Defiant Podcast. Počas neho skonštatoval, že Ethereum v súčasnosti spomaľuje vývoj DeFi sektoru a pravdepodobne jediným spôsobom, ako tento problem vyriešiť, bude prechod na iné blockchainy.

Šéf burzy FTX poznamenal, že v hre je aj možnosť, že bude nutné vymyslieť pre DeFi niečo úplne nové a bodu, kedy sa budú musieť definitívne rozhodnúť, či budú pokračovať na Ethereum, alebo zvolia inú cestu, sa pravdepodobne nevyhnú. Zároveň uviedol, že v DeFi sektore sa stalo už niekoľkokrát, že sa vymyslel koncept, z ktorého bola komunita naozaj nadšená, no okamžite sa zistilo, že pre jeho funkčnosť by muselo Ethereum škálovať omnoho lepšie a tak v súčasnosti je jeho realizácia nereálna.

Bankman-Fried tvrdí, že z tohto dôvodu skúmali viac než 30 rôznych blockchainov, no ani jeden nesplnil ich požiadavky. Aj z toho dôvodu založili nový DeFi projekt s názvom Serum, ktorý je postavený na blockchaine Solana pre jeho rýchlosť a infraštruktúru.

DeFi podľa jeho názoru bude jedného dňa aktívne používať miliarda ľudí, čo znamená, že blockchainy budú musieť dramaticky zvýšiť svoje škálovacie možnosti. Domnieva sa, že stačiť nebude ani úspešne dokončenie generácie Ethereum 2.0, v súvislosti s ktorým sa hovorí o približne 100x až 1000x vyššej rýchlosti. ,,Nielen stokrát rýchlejšie než Ethereum, my potrebuje miliónkrát rýchlejší blockchain než Etheruem,” upozornil.

Problémy Ethereum sa príchodom DeFi éry zviditeľnili, pretože vyšší počet transakcií viedol k preťaženiu mempoolu a rastu transakčných poplatkov, ktoré sa dostali do dvojciferných čísel. To je pre rozvoj nového segmentu absurdne vysoký poplatok.

Opačný názor má riaditeľ DappRadar Jon Jordan, ktorý si myslí, že keď sa dokončí Ethereum 2.0, pre Defi sektor to bude skutočne víťazstvo, ktoré rozšíri jeho možnosti. Nám neostáva iné než dodať, že miliarda používateľov, o ktorej hovorí Bankman-Fried je zrejme ešte v nedohľadne a tak nezostáva nič iné než dúfať, že kým príde takáto masová adopcia, tak budú existovať riešenia, ktoré tento dopyt hravo zvládnu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Depozitný kontrakt Ethereum 2.0 zatiaľ naplnil len 10% potrebnej kapacity. Stihne to?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum

Už minulý týždeň sme informovali, že započal odpočet do spustenia novej éry Ethereum 2.0. Stalo sa tak spustením tzv. depozitnej zmluvy, ktorá umožňuje uzamknúť ETH zo súčasného Ethereum blockchainu na ETH 2.0.

Podmienkou pre spustenie „Ethereum 2.0 fázy 0” je, aby sa sedem dní pred 1. decembrom, teda do 24. novembra 2020, uzamklo skrz depozitnú zmluvu aspoň 524 288 ETH, čo je v čase písania tohto článku okolo 230 miliónov dolárov v ETH. V súčasnosti je však zatiaľ uzamknutých len okolo 53 000 ETH, teda približne 10% požadovanej hodnoty, čo naznačuje, že by sa tento cieľ nemuselo podariť splniť včas. Mierny optimizmus však vlieva skutočnosť, že každým dňom je uzamknutých viac ETH a teda tento proces má rastúci trend.

Problémom započatia stakingu na Ethereum 2.0 skrz depozitnú zmluvu je to, že vlastníci týchto ETH nevedia, kedy sa opäť k svojim peniazom dostanú. Výber ETH bude totiž možný až po spustení fázy 1, možno až fázy 2. Ich dokončenie sa odhaduje na roky, pričom tie optimistickejšie scenáre hovoria o roku 2022. Odhadované zhodnotenie stakingu sa popri tom odhaduje pod 10% (toto číslo však dopredu nikto nepozná).

Tyalor Monihan, ktorý je zakladateľom webu mycrypto.com realizoval na svojom Twitteri, kde má vyše 20 tisíc followerov, nezávislú anketu, v ktorej sa spýtal ľudí, či by vložili svoje peniaze na bankový účet, ak by im bolo sľúbené zhodnotenie 3 až 7 percent, avšak nemohli by sa dotknúť svojich peňazí minimálne 2 roky a možno aj viac. 48% ľudí odpovedalo nie a 36% uviedlo áno. Touto anketou chcel poukázať na to, že mnohí držitelia ETH pravdepodobne váhajú, či sa majú do stakingu zapojiť a či nebude lepšie počkať pre istotu na fázu 1 respektíve fázu 2.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-raketa

Bitcoin dosiahol tento týždeň najvyššiu cenu od 8. januára 2018 a viacero fundamentov naznačuje, že jeho rastový cyklus je len na začiatku. Pozornosť si  okrem neho tento týždeň pýtalo aj Ethereum či Cardano. Prinášame tradičný víkendový súhrn TOP správ posledných siedmich dni.

Bitcoin

Hoci cena Bitcoinu v posledných dňoch krásne rastie, skutočného bullrunu sme sa ešte prakticky ani nedočkali. Minimálne tak to tvrdí článok portálu Cointelegraph, ktorý vymenoval 5 dôvodov, ktoré naznačujú, že sme zatiaľ len v počiatočnej fáze celého rastového cyklu. Podradnosti sa dočítate v tomto článku.

Populárny DCA model (dolar-cost average) je podľa Warena Buffetta najlepšou voľbou, ktorú môžu v tomto období zvoliť investori v mladom veku. Hoci najslávnejší hodnotový investor známy aj pod prerývkou “Veštec z Omahy“ nie je fanúšikom Bitcoinu, tento prístup sa javí byť skvelou voľbou aj pri investovaní do doňho. Viac sa dozviete tu.

Firma Grayscale, ktorá je už teraz jednoznačne najväčším inštitucionálnym držiteľom bitcoinov, by mohla pri svojom tempe akumulácie BTC dosiahnuť už tento rok míľnik 500 000 BTC. Nuž a ak by v tomto tempe pokračovala aj v rok 2021, tak jeho koncom by mohla mať pod kontrolou až 5% celkovej ponuky bitcoinov. Viac sa dozviete tu.

Kým sa radujeme z rastu ceny, jeden ukazovateľ sa javí byť menej optimistický. V priebehu tohto týždňa sa totiž prudko prepadla mining difficulty (obťažnosť ťažby), ktorá súvisí s hashrate. Išlo dokonca o druhý najvýraznejší prepad tejto metriky za posledných 10 rokov. O tom prečo je to dôležité sa dočítate v tomto článku.

Podľa ratingovej agentúry Weiss Ratings je najlepšou kryptomenou Bitcoin. Cardano je zas top kryptomenou z pohľadu technológie, no zlyháva v adopcii a „trhovom momente”. Viac o aktuálnom podarí sa dočítate tu.

TIP: O raste ceny Bitcoinu a jej udržateľnosti, prepade mining difficulty sa viac dozviete aj v tomto videu:

Altcoiny

Významný okamih nastal u kryptomeny Ethereum. Spustenie jej novej generácie Ethereum 2.0, konkrétne “fázy 0“, sa totiž konečne blíži. Podrobnosti o oznámení depozitnej zmluvy, ktorá umožní staking a spustení odpočtu do zahájenia tohto procesu sa dočítate tu.

Cardano spustilo takzvaný Marlowe Payground, ktorý umožňuje aj vývojárom len s malými programátorskými skúsenosťami vytváranie smart kontraktov a to v rámci testovacej verzie pred spustením éry Goguen. Viac sa dočítate tu.

Charles Hoskinson, ktorý je hlavným predstaviteľom Cardano a zároveň lídrom firmy IOHK hovoril o ďalších plánoch Cardano, prechode na éru Goguen a tiež prezradil niekoľko dôležitých termínov. Podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Kryptomena XRP sa neteší očkovávanej adopcii bankami. O dôvodoch, prečo progres tohto projektu nie je taký veľký, ako očakávalo mnoho fanúšikov tejto kryptomeny, hovoril technologický riaditeľ firmy Ripple David Schwartz. Viac sa dočítate tu.

Na decentralizovanej burze Uniswap sa jednému z traderov “podarilo” zaplatiť poplatok 9500 dolárov (23 ETH) za realizáciu transakcie v hodnote 130 dolárov. Ako sa mohol vôbec tento omyl stať a prečo tvrdí, že si tým pokazil celý život, sa dozviete tu.

Mohlo by vás zaujímať

  • Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagerdeová vyzvala na verejnú diskusiu o možnej digitálnej verzii eura (CBDC). Viac informácii nájdete tu.
  • Spoločnosť PayPal, ktorá minulý týždeň potvrdila, že vstúpi do sektora kryptomien, odhalila svoje ďalšie plány v tomto sektore a taktiež potvrdila, že jej kryptoslužby už využíva približne 10% jej amerických zákazníkov.
  • Prehliadač Brave, v rámci ktorého je možné využívať aj natívny token Basic Attention Token (BAT), dosiahol ďalší významný míľnik v podobe 20 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Podrobnosti sa dozviete tu.
  • Známy bitcoinový býk Jack Dorsey si obhájil svoju pozíciu CEO spoločnosti Twitter, ktorú zakladal. Dorsey je taktiež zakladateľom a CEO firmy Square, ktorá nedávno nakúpila 50 000 BTC
  • Z burzy Binacne odišiel najväčší obnos Bitcoinov v jej histórii. Podrobnosti čítajte tu.
Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-