Medzinárodný menový fond (MMF) sa vo svojej čerstvej správe ku globálnej finančnej stabilite vyjadril v niekoľkých odsekoch aj ku kryptomenám.
MMF skonštatoval, že finančná stabilita bude pre nasledujúce obdobie závislá najmä od vplyvov pandémie koronavírusu a vývoja vojny na Ukrajine. Rýchle zmeny vo FinTech sektore a používanie kryptomien však podľa tejto organizácie taktiež zohrajú určitú úlohu v spleti výziev, ktorým čelí globálna ekonomika.
V utorňajšej správe MMF sa zmieňuje, že pandémia a vojna viedli k zrýchlenej “kryptoizolácii” na rozvíjajúcich sa trhoch v dôsledku zvyšujúceho sa špekulatívneho záujmu o kryptomeny počas pandémie a následnej snahy využiť ich pre vyhnutie sa sankciám (najmä v súvislosti s Ruskom). MMF však skonštatovala, že kryptomeny sa ukázali byť ako nástroj pre obchádzanie sankcii nepraktické. Rôzne mixery, decentralizované burzy a kryptomeny určené na ochranu súkromia síce podľa organizácie umožnili ich obchádzanie do určitej miery, no aj tieto spôsoby boli obmedzené celkovou likviditou kryptotrhu. MMF sa teda zhoduje s názorom Ministerstva financií USA a jeho šéfky Janet Yellenovej, že kryptomeny nezohrávajú v snahe Ruska obísť západné sankcie významnejšiu rolu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Správa medzi riziká spojené s kryptomenami zaradila snahu rozvíjajúcich krajín využívať prebytočnú energiu na ťažbu kryptomien, pričom zmienila, že takúto snahu eviduje aj zo strany krajín, na ktoré sú uvalené sankcie. Už dlhšie sa vie, že ťažbu Bitcoinu realizuje Irán, no a po ruskej invázii na Ukrajinu sa zdá sa prehlbuje záujem o ťažbu BTC aj zo strany ruskej federácie.
MMF zároveň tvrdí, že krajiny, ktoré sú pod sankciami, alebo sa obávajú, že môžu byť ich terčom, inklinujú viac ku kryptomenám a tiež k myšlienke, že by mohli byť ich novou rezervnou menou.
Všetky uvedené skutočnosti podľa MMF poukazujú na potrebu koordinovaného regulačného prístupu ku kryptomenám, aby bolo možné udržať efektívnu kontrolu kapitálových tokov. Fond si tiež myslí, že menej ľudí by inklinovalo ku kryptomenám, ak by súčasné neblockchainové platobné technológie boli modernejšie.
MMF v správe zároveň odporúča, aby sa regulátori sústredili najmä na sektor DeFi, teda decentralizovaného financovania a tiež na emitentov stablecoinov. Zvýšenú pozornosť si vyžadujú aj centralizované burzy a zvláštnej podpory by sa mali dočkať samoregulačné orgány.
Zdroj: cointelegraph.com