Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Mining: Zmení sa na Ethereum gas limit?

Článok

Ethereum
Ethereum

V posledných týždňoch prebieha medzi developermi a ťažiarmi Ethereum intenzívna debata, či dáva zmysel navýšenie gas limitu z 10 000 000 na 12 500 000.

Gas je jednotka, ktorá meria hodnotu výpočtového výkonu, ktorý je potrebný pre zaslanie transakcie či vykonanie inej operácie na blockchaine Ethereum. Ťažiari sa momentálne rozprávajú o tzv. Block gas limite, ktorý popredstavuje hraničný počet gasu, ktorý je možné utratiť za transakcie v jednom bloku.

Ako by sa táto zmena dotkla Ethereum?

Ak by sa zmena schválila, v teoretickom prípade by mohla priniesť zvýšenie kapacity siete a zníženie poplatkov pre jej používateľov. Spoločnosť Bitfly k tomu poskytla výpočty, podľa ktorých by Ethereum blockchhain bol ponovom schopný spracovať až 44 transakcií za sekundu namiesto súčasných 35 transakcií za sekundu. Tento potenciálny upgrade preto označila Bitfly ako dôležitý míľnik pre celú komunitu.

Na druhú stranu je však jasné, že zvýšenie gas lomitu ma aj mnoho nevýhod. Zvýšenie hranice block gas limitu môže priniesť ťažiarom predĺženie času na spracovanie každého bloku. To môže viesť k tzv. Uncle blokom. Tie vznikajú vtedy, keď dvaja rôzni ťažiari vygenerujú blok v rovnaký čas a iba jeden z nich sa pripojí k blockchainu, čo znamená, že ten druhý je vyťažený vzbytočne a iba stál úsilie ťažiarov.

Ťažba CryptoKingdom

Mimo to sa tým zvýši riziko DoS útokov, pri ktorých ide o to, že hackeri znefunkčnia sieť pre klasických užívateľov. Využívali by totiž transakcie, ktoré potrebujú nižšie množstvo gasu, ale vysoké množstvo ďalších zdrojov k tomu, aby tak útočili na nody. Ak by spracovanie transakcie trvalo 10-15 sekúnd, mohlo by taskýto útok nody úplne zastaviť, upozornil CTO spoločnosti 1inch Anton Bukov.

Bukov na druhú priznal, že je nutné, aby sa sieť prispôsobila komunite aj napriek tomu, že by tieto jednotlivé úpravy mohli spomaliť dlhodobý rast projektu. Inak Ethereum podľa neho stratí konkurenčnú výhodu nad ostatnými projektu a uživatelia jednoduchú premigrujú na výhodnejšie siete. Spomenul však, že je nutné tento limit zvyšovať konzervatívne a pomaly. V súčasnosti by podľa neho tento upgrade mohol viesť k tomu, že slabšie nody opustia sieť, čo spraví Ethereum o čosi centralizovanejšie.

Čo na to tím Ethereum?

Svoj názor na danú problematiku prezradil aj Peter Szilagiyi, jeden z hlavných vývojárov Ethereum, ktorý je razantne proti tejto možnosti. Na Twitteri sa vyjadril takto: ,,TL:DR: Ťažiarom na Ethereum je jedno, ako je na tom dlhodobé zdravie siete a nezaujímajú ich možné DoS útoky.”

Menej negatívne sa k hlasovaniu stavia spoluzakladateľ a najznámejšia tvár kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin. Ten sa k tejto téme najprv vyjadril zhruba 6 týždov dozadu, kedy bol jednoznačne proti. No nasledujúce týždne trochu poupravili jeho názor. ,,Posledných 6 týždňov plných vysokých poplatkov za transakcie dostalo komunitu pod tlak, takže im toto ich rozhodnutie nijako nevyčítam,” priznal.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.