Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Mining difficulty klesne najvýraznejšie od júla 2021 – začínajú byť ťažiari BTC v problémoch?

Článok

bitcoin tazba
Zdroj: Unsplash.com

Pokles ceny bitcoinu (BTC) sa začína prejavovať aj na aktivite ťažiarov BTC – zdá sa, že niektorí svoje úsilie o ťažbu BTC pri súčasnej cene znižujú, čo sa prejavuje na klesajúcom hashrate.

Podľa aktuálnych odhadov portálu BTC.com sa mining difficulty, teda obťažnosť ťažby Bitcoinu, zníži pri najbližšej zmene, ktorá by sa mala udiať 25. mája okolo stredajšieho obeda, o -3,12%, čo bude najvýraznejšie zníženie tejto metriky od 18. júla 2021, kedy difficulty kleslo o 4,81%.

Čo je to mining difficulty?

Mmining difficulty je funkcia, ktorá zabezpečuje, aby bola inflácia bitcoinu nemenná. Upravuje totiž obťažnosť ťažby na základe aktuálneho hashrate, čiže vynaloženej výpočtovej sily na ťažbu BTC. Ak hashrate rastie, obťažnosť tiež, aby sa zachoval čas pre vyťaženie jedného bloku s 6.25 BTC na približne 10 minút a naopak ak hashrate klesá, obťažnosť tiež klesá, aby rovnako tak trvalo vyťaženie jedného bloku v priemere 10 minút. Bez existencie tejto funkcie by sa teda mohli bitcoiny ťažiť rýchlejšie alebo pomalšie ako bolo vopred plánované.

Skutočnosť, že mining difficulty teraz s drvivou pravdepodobnosťou výraznejšie klesne súvisí s tým, že ťažiari BTC znižujú hashrate – teda ťažia menej, než v období pred poslednou úpravou tejto metriky, teda pred 11. májom 2022, kedy sa difficulty upravila podľa priemerného hashrate na rekordnej úrovni 223.7 EH/s.

Súčasný hashrate BTC je však podľa dát blockchain.com „len” na úrovni 211 EH/s, čo znamená, že sa zatiaľ neudržal na doteraz dosiahnutých historických maximách.

Situácia vážna zatiaľ nie je, ťažiari BTC výraznejšie nepredávajú

Podľa dát MacroMicro platných k 21. máju stojí vyťaženie bitcoinu v súčasnosti priemerne 26 250 dolárov. Pre každého ťažiara je však tento náklad odlišný vzhľadom na jeho reálne podmienky, kde patrí predovšetkým cena energie, ktorú využíva pri ťažbe, či jeho náklady na infraštruktúru či personál. Inak povedané pre niektorých ťažiarov môže znamenať súčasná cena BTC už problém, pretože náklady začínajú prevyšovať zisky, kým pre iných môže byť stále veľmi atraktívna.

Ki Yong Ju, CEO analytickej platformy CryptoQuant, zatiaľ upokojuje situáciu a tvrdí, že trend ťažby BTC zostáva jednoznačný – upozornil popri tom na skutočnosť, že hoci Bitcoin od novembra 2021 klesol na cene o 56%, v rovnakom období hashrate narástol o ďalších 75%.

,,Trh zamrzol, ale fundamenty (základy) sú plné tepla z ťažobných zariadení,“ skonštatoval poukazujúc na to ,že v posledných mesiacoch bol zaznamenaný obdivuhodný rast záujmu o ťažbu BTC napriek zmeneným trhovým podmienkam a klesajúcej cene bitcoinu.

Pozitívne zatiaľ vyzerá aj pohľad na onchain metriku odlivov bitcoinov z adries bitcoinových ťažiarov. Pri pohľade na ňu totiž zatiaľ nebadať žiadnu paniku, keďže ťažiari k 23. máju (pondelku) odosielali bitcoiny zo svojich peňaženiek v najmenšej miere za posledný mesiac.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.