Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Michael Novogratz varuje pred výraznejšou korekciou cien kryptomien

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Šéf spoločnosti Galaxy Digital, ktorá v Kanade rozbehla svoje Bitcoin ETF a rovnaký produkt žiada schváliť aj v USA, Michael Novogratz, varoval, že trh s kryptomenami sa môže dočkať v dohľadnej dobe výraznejšieho vytriezvenia. K tomuto názoru ho prinútili najmä ťažko odôvodniteľné nárasty hodnôt niektorých altcoinov.

,,Vidím na trhu veľa podivných kryptomien ako sú Dogecoin, či dokonca aj XRP, ktoré sú v obrovskej miere poháňané retailovými investíciami, čo znamená, že na trhu začína byť veľké šialenstvo,” uviedol Novogratz v rozhovore pre MarketWatch. ,,Takéto niečo sa nikdy nekončí dobre a tak pravdepodobne v jednom okamihu dôjde k veľkému výplachu.”

Novogratz si taktiež myslí, že Bitcoin bol pri poslednom prekonaní ATH, ktoré sa udialo tento týždeň, poháňaný najmä špekuláciami spojenými so vstupom burzy Coinbase na burzu NASDAQ.  

Bitcoin bol 14. apríla, teda v deň, kedy Coinbase vstúpila na burzu, výrazne volatilný. Po vytvorení nového ATH tesne pod úrovňou 65 000 USD spadol na krátky moment až k hodnote 61 000 USD. Správanie na trhu naznačovalo, že mnohí investori špekulovali na túto udalosť a následne vyberali zisky na štýl “kúpiť špekuláciu, predať novinky” (buy the rumor, sell the news).

Mike Novogratz

Podľa Novogratza vstup Coinbase na burzu vyvolal mnoho eufórie, najmä u retailových investorov, a práve v takýchto obdobiach je trh ťažko kontrolovateľný. Po veľkom – prehnanom nadšení zväčša prichádza korekcia.

Joel Kruger, menový stratég spoločnosti LMAX Digital, priznáva, že v súvislosti s Coinbase došlo u skúsenejších investorov ku klasickej stratégii „sell-the-fact”, avšak pokiaľ ide o ďalší cenový vývoj Bitcoinu, zostáva pozitívne naladený. Domnieva sa, že aj prípadná korekcia Bitcoinu by bola len nevýrazná a že fundamenty hrajú v jeho prospech. Upozornil popri tom na skutočnosť, že podľa čerstvých údajov z úvodu týždňa celková inflácia v USA v marci vzrástla na 12-mesačné tempo 2,6%, čo posilňuje dôvody investorov zaujímať sa o aktíva typu Bitcoin či zlato.

,,Všetky tieto naratívy sú stále pravdivé a na vedľajšej koľaji je veľa peňazí, najmä v inštitucionálnom svete, ktoré sa ešte nezapojili,” uviedol pre Coindesk Alex Svanevik, generálny riaditeľ dátovej spoločnosti Nansen. ,,Nevidím preto dôvod pre veľkú korekciu”.

Jeff Ross, CEO Vailshire Capital Management, zas včera na Twitteri označil za kľúčový support Bitcoinu cenu okolo úrovne 61 250 dolárov. Domnieva sa, že súčasná cena je skvelou príležitosťou pre kúpu pred ďalším výstrelom Bitcoinu nahor.

Pokiaľ ide o Novogratza, aj on je nastavený z dlhodobého hľadiska býčie. Do roku 2024 predikuje cenu Bitcoinu na úrovni aspoň 500 000 dolárov. Varovné signály týkajúce sa najmä šialeného rastu niektorých altcoinov však netreba úplne prehliadať. Novogratz je známy tým, že hoci je veľkým fanúšikom Bitcoinu, snaží sa hovoriť o trhu objektívne a vyhýbať sa prehnaným predikciám.

Zdroj: coindesk.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne