Dve popredné americké média – The Washington Post a Bloomberg uverejnili na svojich webových portáloch blogový príspevok s názvom ,,Metán je veľký klimatický problém, ktorý môže pomôcť vyriešiť Bitcoin.“ Poukazuje na ťažbu BTC, ktorá môže za určitých okolnosti prispieť k zásadnému zníženiu emisii CO2.
Kým mainstreamové média v drvivej väčšine píšu o ťažbe bitcoinu negatívne – inak povedané upozorňujú, že ťažba Bitcoinu, ktorá je spojená s relatívne vysokou spotrebou energie, prispieva k znečisťovaniu planéty a globálnemu otepľovaniu, zmieňovaný článok upozorňuje, že Bitcoin za určitých okolnosti môže byť naopak pro-ekologický.
Ide najmä o sprievodné využitie ťažby BTC u ropných spoločností, ktoré ako vedľajší produkt uvoľňujú zemný plyn. Z logistických dôvodov však nevedia tento plyn zachytiť a nikam prepraviť. Bežnou praxou preto je, že takýto plyn spaľujú (gas flaring), čo je pochopiteľne mimoriadne neekologické.
Metan je klimatický problém, který může vyřešit těžba bitcoinu. – Bloomberg https://t.co/pF0uV1uKl5
— Alex (@alexpilar) May 3, 2022
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Hrozivá štatistika
Podľa jedného ukazovateľa je spaľovanie plynu (gas flaring) zodpovedné za 1% celosvetovo vyprodukovaných atmosférických emisii oxidu uhličitého. ,,Ešte horšie je ale uvoľňovanie metánu. Ako uviedol Scientific American, zatiaľ čo CO2 pretrváva v atmosfére stáročia alebo dokonca tisícročia, metán zahrieva planétu na steroidoch jednu alebo dve dekády, kým sa nezmení na CO2,“ píše sa v zmieňovanom článku.
Na rad však prichádza spoločnosťou Crusoe Energy, startup, ktorý spája sily s významnými ťažiarmi ropy ako sú Exxon Mobil či ConocoPhillips. Táto spoločnosť nadbytočný plyn, ktorý vzniká pri ťažbe ropy spotrebováva priamo na mieste ťažby, čo znamená, že tento plyn nemusí byť spaľovaný. Pomocou mobilných dátových centier ho totiž konverzuje opäť na energiu, ktorú využíva na ťažbu bitcoinu. Crusoe Energy vybudoval už desiatky takýchto centier, ktoré sú umiestnené na ropných poliach, kde sa predtým plyn jednoducho spaľoval.
,,Ľudia sa dlho pokúšali vyriešiť gas flaring. Ale štandardné prístupy chemického inžinierstva ako je kompresia alebo skvapalňovanie nedávali žiadny ekonomický zmysel,“ povedal k téme výkonný riaditeľ Crusoe Energy Chase Lochmiller.
Využitie dátových centier pre ťažbu BTC ponúka kombináciu dvoch extrémne dôležitých faktov – okrem toho, že prispieva k znižovaniu emisii (podľa odhadov až o 60% v porovnaní so stavom, kedy by sa plyn jednoducho spálil), je tento postoj ekonomicky udržateľný. Ísť touto cestou je preto pre podnikateľské subjekty výhodné, čo je základný predpoklad, aby sa takýto koncept uchytil a nebol len prekážkou, ktorú sa budú snažiť ropné ťažobné spoločnosti obísť.
Crusoe Energy získal minulý mesiac v rámci ďalšieho kola financovania (Serie C) kapitál v sume 505 miliónov dolárov. Plánuje ich využiť na expanziu do ďalších oblastí – počíta sa s využitím dátových centier pre ťažbu BTC v Permskej panve (Texas), Argentíne, Ománe či v Abú Zabí.
https://twitter.com/bitcoinwale/status/1518861110857940993
Lochmiller v rozhovore pre Bloomberg TV doplnil priam šokujúcu informáciu – ak by sa im podarilo konvertovať všetkých 14 miliárd kubických stôp plynu, ktoré sa denne zapália ako vedľajší produkt pri ťažbe ropy, dokázali by pokryť 8-násobok súčasného bitcoinového hashrate popri tom, ako by výrazným spôsobom prispeli k zníženiu celosvetových emisií.
Zdroj: washingtonpost.com