Informácie v mainstreame o tom, že súčasná “Bitcoin bublina“ je vôbec najväčšou bublinou v ekonomickej histórii, nie sú pravdivé. Média chybne informujú, že kryptomenová bublina prekonala aj tulipánovú mániu či rapídny rast ceny zlata.
Bank of America vo svojej štúdii sledovala najväčšie bubliny v cenách aktív v histórii, konkrétne Bitcoin, tulipány, Mississipi Company, spoločnosť South Sea, rast ceny zlata a prepad akcií na americkej burze v roku 1929, pričom záver jej štúdie bol, že Bitcoin je „najväčšou bublinou v histórii”. Toto tvrdenie 9. apríla zverejnil Bloomberg a citovali ho mnohé ďalšie média.
Oponuje mu však portál Cointelegraph, ktorý poukázal na viacero nepresností a označuje výsledok tejto štúdie za nepravdivý.
Bitcoin tento rok padol o viac než 65% v porovnaní s decembrovým ATH (all-time-high) na úrovni 20 tisíc dolárov, pričom v čase písania článku na Cointelegraph bola hodnota BTC pod 6900 USD (v súčasnosti je už nad 7500$).

Skutočnou pravdou však je, že ostatné spomínané bubliny zaznamenali 80 a viac percentné poklesy, ako napríklad aj DOT-COM bublina v roku 2002, ktorá v tejto štúdii nebola vôbec zohľadnená. Podľa údajov Investopedie či tvrdení ekonomického profesora UCLA Earla A. Thompsona prasknutie bubliny počas tulipánovej mánie v Holandsku v 17. storočí dokonca spôsobilo pád hodnoty tulipánov o 99 percent, čo je až o 34% viac ako v prípade posledného pádu Bitcoinu.
Bitcoin má taktiež oveľa väčšiu historickú volatilitu ako predchádzajúce spomínané bubliny. Od polovice júna 2011 do novembra 2001 klesla hodnota BTC z približne 32 dolárov na 2 doláre, čo predstavuje približne 94 percentný pokles cien. V apríli 2014 zas Bitcoin klesol o 83 percent a v novembri 2013 o 87 percent.
Zatiaľ čo porovnanie predchádzajúcich Bitcoin “bublín” so súčasnou korekciou nie je ani rovnomerným porovnaním kvôli rozdielu v trhovej kapitalizácii kryptotrhu, taktiež ide o to, že Bitcoin nie je porovnávaný s pohybmi fiatových mien, ale s bublinami fyzických komodít.
V priebehu už viacerých Bitcoin bublín média neustále informovali o tom, že táto kryptomena “konečne umiera”. Podľa spoločnosti 99Bitcoin „zomrel” BTC vraj už minimálne 278 krát, zatiaľ čo média informovali prvýkrát o konci Bitcoinu výraznejšie od januára do júna 2011 (3-krát), 5-krát od októbra do novembra 2013 a 46-krát od nového roku. V decembri 2017, kedy Bitcoin dosiahol svoje doterajšie maximum, sa tieto poplašné správy šírili tiež – údajne až 17 krát.
Bloomberg sa tiež zaoberal tým, prečo je Bitcoin náchylný na takéto správanie pričom poukazuje na nedostatok likvidity a skutočnosť, že prílev nováčikov viedol k jeho rastu. Uviedol však aj tretí pomerne zaujímavý dôvod a tým je, že je ťažké si proti Bitcoinu “vsadiť”.
Podobné tvrdenia boli aj o Amazone
Twitter užívateľka Heidi (@blockchainchick) poukázala na to, že Bitcoin nie je jediným „produktom”, ktorý je v priebehu svojej histórie odpisovaný a mnohí kritici v ňom nevidia žiadnu budúcnosť. Dôkazom toho je jej výber článkov z internetu, ktoré medzi rokmi 1999 až 2016 odpisovali spoločnosť Amazon a dnes už vieme, že nemali pravdu.
#HODL $BTC pic.twitter.com/ddOhH60qWy
— Heidi (@blockchainchick) 10. apríla 2018
Zaujímavý názor na Twitteri vyjadril aj Andy Hoffman, ktorý napísal: ,,Pre tých, ktorí nazývajú Bitcoin bublinou, mám otázku, či je 100 miliárd dolárov naozaj “bublinou”, ktorá oceňuje hodnotu najväčšieho transformačného finančného vynálezu v histórii? Umierajúci technický dinosaurus IBM má hodnotu 140 miliárd dolárov a zombie zvané AT&T má hodnotu 230 miliárd USD!”
For those calling #Bitcoin a „bubble,“ is $100 billion really a „bubble-like“ valuation for the most transformative financial invention in history? I mean, a dying tech dinosaur like IBM is $140 billion, and the anachronistic dead man walking AT&T is $230 billion!
— Andy Hoffman (#HODLBTC) (@Andy_Hoffman_CG) 9. apríla 2018
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
S tvrdením, že AT&T či IBM sú staré umierajúce spoločnosti samozrejme nemusíme súhlasiť, ale ide o zaujímavé prirovnanie toho, aký ešte môže mať Bitcoin a kryptomeny potenciál vzhľadom na revolučnú technológiu, ktorú so sebou prinášajú.
Populárnou sa na Twitteri stala aj myšlienka užívateľa Blockchainlife, ktorý si položil filozofickú otázku, či Bitcoin je naozaj bublina, alebo či skôr nejde o ihlu, ktorá ohrozuje skutočnú bublinu, v ktorej sú vlády, financie a bankovníctvo.
#Bitcoin is not a bubble, it’s the pin. pic.twitter.com/jqcIZRXQbG
— Blockchainlife (@Blockchainlife) 3. apríla 2018
Zdroj: Cointelegraph.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.