Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Máte Ethereum na HW peňaženke? Čo to pre vás znamená? Podporuje fork ETHPoW?

Článok

ethereum trezor ledger
Zdroj: Unsplash.com

S prechodom Ethereum (ETH) na Proof of Stake konsenzus sa mnohí pýtajú, ako k tomuto merge pristupujú tvorcovia kryptomenových hardvérových peňaženiek, čiže zariadení, ktoré sú považované za najbezpečnejšie úložisko kryptomien.

Portál Cointelegraph sa informoval u vydavateľov troch najväčších HW peňaženiek – firiem Ledger, SatoshiLabs (vydávateľ Trezoru) a Tangem, či sú Ethery na týchto peňaženkách v bezpečí aj po prechode Ethereum na Proof of Stake a čo majú títo užívatelia robiť, ak sa budú chcieť dostáť aj k očakávanému forku Ethereum s názvom ETHPoW, ktorý bude naďalej fungovať ako nezávislá kryptomena na Proof of Work konsenze.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Najlepšie je nič nerobiť

Prvým základným konštatovaním je, že ak chcú mať používatelia týchto peňaženiek Ethery naďalej v bezpečí, stačí nerobiť nič. Inak povedané nie je nutné robiť žiadne transakcie navyše – ak vlastníte napr. na HW peňaženke Trezor 0.1 ETH, budete ich tam mať aj po tom ako Ethereum prejde na nový konsenzus. To isté platí aj o peňaženkách Tangem či Ledger a je to vlastne skvelá ilustrácia skutočnosti, že kryptomenové peňaženky (bez ohľadu na to, či ide o softvérovú alebo HW peňaženku) v skutočnosti nikdy priamo žiadne kryptomeny nedržia (“nie sú v nich”)  – oni sú len “kľúčom“ k nim. Rozumej kryptomeny resp. vaše mince/aktíva/tokeny sú vždy na blockchaine a nikdy nie sú “fyzicky” viazané k danej peňaženke.

Fork ETHPoW zatiaľ nepodporia

Druhá otázka súvisí s podporou pre kryptomenu s názvom Ethereum Proof of Work (ETHPoW), čiže forku, ktorý by mal vzniknúť zhruba do 24 hodín od prechodu Ethereum na Proof of Stake a pokračovať v pôvodnej histórii reťazca Ethereum naďalej na Proof of Work konsenze. Tento fork vznikne ako alternatíva pre tých, ktorí nepodporujú myšlienku prechodu ETH na Proof of Stake a tiež ako špekulácia pre súčasných ťažiarov Ethereum, ktorí môžu pokračovať v ťažbe ETHPoW, keďže ich misia v prípade hlavného reťazca sa už definitívne skončila.

V prípade ETHPoW je nutné uviesť, že Ledger, Trezor ani Tangem zatiaľ priamu podporu ETHPoW skrz ich softvéry ako sú Trezor Suite či Ledger Live neprinesú. Časom sa to môže zmeniť, ale kým sa nepreukáže, že ETHPoW je projekt, ktorý má “seriózne” zázemie a že jeho podpora bude z užívateľského pohľadu bezpečná, tak tento fork priamo v softvéroch vydavateľov hardvérových peňaženiek nenájdete.

,,Trezor Suite nebude podporovať interakciu s proof-of-work coinami pred alebo po zlúčení, ale používatelia stále budú môcť použiť svoj Trezor s rozhraním tretej strany, ako je napríklad MetaMask a pripojiť sa tak k staršej verzii blockchainu,” uviedol k téme Josef Tětek zo Statoshi Labs, ambasádor HW peňaženky Trezor.

Nezmení to však to, že si musíte okamžite previesť Ethery na burzu, aby ste neprišli o vaše ETHPoW, ktoré vám bude prislúchať v pomere 1:1 k vami držaným Etherom. Ako naznačuje Josef Tětek k minciam ETHPoW sa bude možné dostať cez služby tretích strán, ako je napríklad MetaMask, ku ktorému sa pripojíte práve skrz váš Trezor či Ledger. Pri tomto konštatovaní opäť treba uviesť, že kryptomeny nie sú v žiadnych peňaženkách, ale na blockchaine, čo znamená, že ak máte na blockchaine napr. 0.1 ETH, tak tam ostanú a k 0.1 ETH pripadne po forku tak či onak aj 0.1 ETHPoW.

Pozor na podvodníkov

Dôležitá rada na záver – s prechodom ETH na Proof of Stake sa objavuje čoraz viac podvodníkov, ktorí vám budú tvrdiť opak s cieľom, aby vás doviedli k realizácii mylných transakcií v ich prospech. Preto si dávajte v čase prechodu ETH na PoS a aj v nasledujúcom období obzvlášť pozor, aby ste kvôli chamtivosti alebo pre nedostatok správnych informácii neurobili chybu, pri ktorej môžete o vaše mince prísť.

,,Podvodníci sú obzvlášť aktívni počas veľkých aktualizácii sieti. Nekomunikujte s nikým, kto tvrdí, že musieť urýchlene podniknúť kroky na ochranu vašich mincí,” dopĺňa Tětek.

Zdroj: Autor, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.