Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Litecoin začne testovať MimbleWimble už v septembri

Článok

Litecoin
Litecoin

Prvý testnet implementácie MimbleWimble protokolu do Litecoinu (LTC) by sa mal realizovať už v septembri. Informoval o tom hlavný vývojár projektu David Burkett.

Burkett uviedol, že pri vývoji projektov takýchto veľkých rozmerov málokedy ide všetko podľa plánu, čím sa pokúsil obhájiť pomalšie tempo prác na tejto pre Litecoin významnej aktualizácii. Verí však, že dôsledná práca napokon povedie ku kvalitnejšiemu konečnému produktu.

MimbleWimble protokol bol prvýkrát navrhnutý v roku 2016, aby poskytol Bitcoinu výraznejšie prvky súkromia. Protokol je napríklad schopný odstrániť transakčné informácie, ktoré umožňujú firmám ako sú Chainalysis viazať transakcie ku konkrétnym jednotlivcom.

,,Fungibilita je jedným prvkom sound money, ktorý chýba v Bitcoine a Litecoine. Nakoľko teraz je debata týkajúca sa škálovania za nami, ďalším cieľom je vyriešenie fungibility a súkromia. Sústredím sa na to, aby som urobil litecoiny fungibilné pridaním súkromných transakcií,” uviedol zakladateľ Litecoinu Charlie Lee ešte v januári 2019. Zdá sa, že v druhej polovici roka 2020 by mohlo byť naplnenie týchto cieľov blízko.

Fungibilita je zjednodušene povedané o tom, aby si boli všetky existujúce litecoiny rovné a teda nebolo možné ich od seba odlíšiť. Potom je jedno, ktorý litecoin prijmete, pretože všetky budú mať rovnakú panenskú povesť. V súčasnosti to platiť nemusí.

Príkladom mincí, ktoré majú zlú povesť môžu byť napríklad bitcoiny, ktoré boli ukradnuté počas veľkého hacku burzy Bitfinex v roku 2016. Sú sledované a napríklad Twitter účet Whale Alert vždy upozorňuje, keď sa premiestnia na inú peňaženku. Takéto bitcoiny by ste teda určite nechceli kúpiť, pretože ak by ste ho následne poslali na burzu Bitfinex, alebo na inú burzu, ktorá sleduje tieto bitcoiny, mohli by vám ich zhabať. Rovnako tak by ste mohli mať problém pri ich predaji za fiatovú menu. Najhoršie je, že tieto bitcoiny tú budú navždy a je len otázkou na burzy a regulátorov, ako budú k nim v budúcnosti pristupovať a či ich budú považovať za rovné ostatným.

Riešenie MimbleWimble môže tento problém odstrániť, čo môže byť pre Litecoin, ktorý je postavený na rovnakých základoch ako Bitcoin, veľký pokrok. Zároveň je možné, že úspešná implementácia do Litecoinu môže byť len predvojom jeho následného použitia aj v samotnom Bitcoine, nakoľko Litecoin sa v minulosti ukázal aj ako akýsi testnet Bitcoinu.

Zdroj: cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne