Výkonný predseda predstavenstva spoločnosti Ripple Chris Larsen si vie predstaviť, že Bitcoin prejde na Proof of stake konsenzus. Dokonca uviedol dôvody, prečo by veľkí ťažiari Bitcoinu mali zvažovať takúto možnosť.
Chris Larsen tvrdí, že ak by sa veľkí ťažiari Bitcoinu, ktorých spoločnosti sú kotované na burzách, rozhodli pre zmenu konsenzus Bitcoinu z Proof of Work na Proof of Stake, mohlo by to výrazne zvýšiť hodnotu ich akcii. Domnieva sa totiž, že Proof of Stake je ekologickejší konsenzus, čo by mohlo pomôcť získať pre nich lukratívne finančné stimuly.
,,Novým riešením medzi odborníkmi na klímu je, že kód Bitocinu je potrebné zmeniť na nízkoenergetický konsenzuálny algoritmus, aký používajú takmer všetky ostatné hlavné kryptomenové protokoly. Zatiaľ čo Bitcoin spotrebuje energiu približne 12 miliónov domácnosti v USA ročne, iné metódy by sa mohli dostať na hodnoty menej ako 100 domácnosti v rámci USA,” tvrdí Larsen.
Aj kryptomena Erthereum plánuje prechod na Proof of Stake konsenzus a to pravdepodobne už v roku 2022 (Ethereum Beacon Chain už beží na PoS pozn.red.). Keď sa tak definitívne stane, Bitcoin bude prakticky jedinou veľkou kryptomenou, ktorá bude bežať na Proof of Work konsenze. Ten vyžaduje aktívnu prácu ťažiarov, ktorí pri nej pália veľké množstvo energie, čo je častým terčom kritiky environmentalistov. Pri tejto problematike sa však častokrát zabúda na to, že viac než 50% zdrojov energie pri ťažbe BTC je produkovaných zo zelených zdrojov, pričom toto percento postupne narastá. Okrem toho Bitcoin je prirodzeným partnerom zelených elektrárni, ktorým môže priniesť ďalšie zisky, čo podporuje ich rozširovanie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Larsen si myslí, že Bitcoin by mohol zostať pri svojej súčasnej tokenomike, ktorej nastavenie je také, že posledné bitcoiny sa vyťažia približne v roku 2140, a to aj po prechode na Proof of stake konsenzus. Navrhuje, že najmenej rušivým riešením energetického problému Bitcoinu by bol „snapshot“ aktuálneho hashrate existujúcich veľkých ťažiarov, ktorí by potom boli odmeňovaní podobným spôsobom po prechode na PoS (len s tým, že by už nemuseli ťažiť).
,Existujúci ťažiari by jednoducho mali právo ona budúce odmeny za bitcoiny bez toho, aby museli míňať ďalšiu energiu alebo investovať do ťažobných zariadení,“ uviedol Larsen, ktorý doplnil, že takéto riešenie by poskytlo existujúcim veľkým ťažiarom “ďalšie ekonomické výhody” a “lukratívne zisky”.
Bitcoinoví maximalisti sa na názoroch Larsena pravdepodobne len veľmi dobre pobavili. Jeho návrh je pravdepodobne silne odtrhnutý od reality bitcoinovej komunity, ktorá tkvie na zachovaní bitcoinovej decentralizácie (navrhované kroky Larsena by dali moc do rúk pár veľkých hráčov). Myšlienka, že by sa celý étos Bitocinu zrazu zmenil kvôli tomu, že by tieto zmeny hrali v prospech pár ťažiarov, je úsmevná, no nereálna. Ktovie, možno zo strany Larsena skôr provokačná.
Zdroj: cointelegraph.com