Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Ktoré kryptomeny sú cenné papiere? Coinbase a Kraken to idú zistiť

Článok

otaznik
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Popredné americké spoločnosti zo sektora kryptomien Coinbase a Kraken sa dohodli na partnerstve za účelom aplikovať spoločný systém posudzovania toho, ktoré digitálne aktíva je možné považovať za cenné papiere a ktoré nie.

Kryptomeny, ktoré možno chápať ako cenné papiere, musia spĺňať omnoho prísnejšie regulačné pravidlá a nemožno ponúkať ich obchodovanie bez prísneho dohľadu regulátorov. Naopak tie, u ktorých to možno vylúčiť, by mali byť tohto regulačného tlaku očistené. Vyslovene to v tomto momente možno povedať len o Bitcoine, ktorý za cenný papier nepovažuje napríklad ani šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Jay Clayton. Naopak debaty o tom, či je cenným papierom kryptomena XRP, sú na dennom poriadku, hoci predstavitelia spoločnosti Ripple to vylučujú.

Rada, ktorá bude posudzovať kryptomeny, budú tvoriť ktorú budú tvoriť okrem zástupcov búrz CoinbaseKraken aj predstavitelia ďalších významných spoločnosti ako sú Circle, Bittrex, Genesis Global Trading, Grayscale Investments či Anchor Labs.

Každú kryptomenu by mali hodnotiť v rozsahu od 1 do 5 bodov. Najvyššie skóre znamená, že jednoznačne ide o cenný papier, ktorý nie je možné ponúkať, predávať alebo s ním obchodovať bez povolenia a dohľadu regulátora. Číslom 1 naozaj budú ohodnotené kryptomeny, ktoré v žiadnom prípade cennými papiermi nie sú – čiže napríklad Bitcoin.

Otázka, či daný token je alebo nie je cenným papierom, je podľa Briana Brooksa, ktorý je hlavným pravnukom Coinbase, jednou z najväčších neistôt v súvislosti s kryptomenami a dôvodom, prečo vzbudzujú obavy mnohých správcov aktív.

Mary Beth Bouchanova z Krakenu zas vyjadrila presvedčenie, že tento projekt bude pozitívne vnímaný zo strany SEC, ktorá zdá sa tiež nemá v tejto otázke ešte úplne jasno.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne