Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kto urobil pre adopciu kryptomien v roku 2020 najviac?

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál Cointelegraph vo svojej rozsiahlej analýze zverejnil zoznam niekoľkých faktorov, ktoré mali v roku 2020 najzásadnejší vplyv na adopciu kryptomien a technológie blockchain.

PayPal

Hneď ako prvá bola uvedená spoločnosť PayPal, ktorá v poslednom kvartáli 2020 potvrdila, že oficiálne vstupuje do kryptosektora a umožní tak používanie kryptomien ako platobného prostriedku u viac než 26 miliónov jej obchodných partnerov. PayPal už v roku 2020 rozbehol svoje kryptoslužby v USA a na zvyšok sveta sa „chystá“ v úvode roku 2021. Firma umožňuje kúpu, predaj a používanie kryptomien na platby v rámci uzavretého ekosystému. Kryptomeny z PayPal teda nie je možné poslať na súkromnú peňaženku, čo je kritizovaný nedostatok. Napriek tomu táto firma výrazným spôsobom spopularizovala kryptomeny a zrejme tým nemalým spôsobom prispela k rastu celého trhu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

OCC – úrad kontrolóra meny

Dôležitý krok k adopcii kryptomien urobil podľa Cointelegraphu americký regulátor OCC – tzv. úrad  kontrolóra meny, na čele ktorého stoji Brian Brooks, bývalý vrcholový zamestnanec americkej zmenárne Coinbase. Tento úrad totiž povolil federálnym bankám ponúkať kryptomenové služby zákazníkom a emitentom stablecoinov umožnil otvoriť si u nich účty a spravovať tak aktíva, ktorými tieto stablecoiny kryjú. OCC sa  v roku 2020 stal regulátorom, ktorý v rámci americkej jurisdikcie zaujal voči kryptomenám najpozitívnejší prístup.

DOW Jones a S&P500

Dôležitý krok smerom k adopcii kryptomien spravil aj Wall Street. S&P Dow Jones Indices, ktorá stojí na čele mimoriadne rešpektovaného indexu S&P500, na základe ktorého vzniklo niekoľko mimoriadne populárnych ETF fondov obchodujúcich akcie najhodnotnejších firiem obchodovaných na amerických burzách, totiž oznámila, že v roku 2021 uverejní svoj nový index, ktorý bude sledovať kôs 500 najväčších kryptomien. Hoci počet sledovaných kryptomien pôsobí trochu šokujúco, toto rozhodnutie dôležitého Wall Street hráča orientovať sa viac na kryptomeny výrazne zarezonovalo aj v rámci mainstreamu.

Mike Novogratz

Dôležitú úlohu pri adopcii kryptomien podľa Cointelegraph urobil aj miliardár Michael Novogratz stojaci na čele firmy Galaxy Digital. Ten totiž bol údajne najväčším propagátorom Bitcoinu, keď ho mnohokrát vyzdvihoval v rámci diskusií v televíziách, obzvlášť na CNBC. Nogogratzovi vyšlo niekoľko cenových predikcii a stále opakuje, že Bitcoin má namierene k omnoho vyšším hodnotám. Zároveň sa zviditeľnil tým, že každému Američanovi odporučil, aby mal v Bitcoine aspoň 3% svojho investičného portfólia.

Dave Portoney

Svoju úlohu pri propagácii kryptomien mal zohrať aj zakladateľ Barstool Sports Dave Portoney, ktorý sa počas vypuknutia pandémie koronavírusu začal intenzívne venovať tradingu na akciovom trhu. Rýchlo sa dostal aj k Bitcoinu, na adresu ktorého mal viacero kontroverzných vyjadrení. Postupom času sa ukázalo, že mu začína rozumieť a viackrát ho aj vychválil. Hoci Portoney nepatrí medzi odborníkov na kryptomeny, zohral svoju úlohu vďaka tomu, že na ne výrazne upozorňoval, nuž a keďže ide o celebritu s obrovským dosahom (cez sociálne siete ho sledujú milióny ľudí), aj on vraj prispel k adopcii.

Indický najvyšší súd

Kryptomenám pomohlo aj tohtoročné rozhodnutie Indického najvyššieho súdu, ktorý zrušil nariadenie Indickej centrálnej banky z roku 2018, ktorá v tom čase prakticky postavila kryptomeny mimo zákon nariadením, že firmy v Indii s nimi nesmú pracovať. Kryptotrh druhej najľudnatejšej krajine sveta s vyše miliardou obyvateľov tak dostal nový impulz.

JP Morgan

Svoje zohral v kryptosektore aj bankový gigant JP Morgan, ktorého šéf Jamie Dimon v minulosti označoval Bitcoin za podvod či ponzi schému. Najmä v závere roka 2020 sa analytici JP Morgan začali vyjadrovať na adresu Bitcoinu veľmi pozitívne, čo taktiež prispieva k zmene sentimentu okolo tejto kryptomeny. Samozrejme špekulatívnou otázkou je, prečo to JP Morgan robí, nakoľko nie je známe, že táto banka by mala v Bitcoine nejakú akvizíciu.

Uniswap

Výrazný posun k adopcii kryptomien urobila aj decentralizovaná zmenáreň Uniswap, ktorej popularita mimoriadne rastie. V roku 2020 jej objemy prekonali americkú burzu Coinbase Pro a v decembri prekonala významný míľnik v podobe zobchodovania 50 miliárd dolárov. Uniswap dosiahol na poli decentralizovaného obchodovania kryptomien niečo, čo doposiaľ neexistovalo a zdá sa, že ide len o začiatok, hoci nie je zrejmé, či práve Uniswap bude v budúcnosti v tomto sektore lídrom.

Spencer Dinwiddie

Rastu popularity kryptomien mal podľa Cointelegraphu prispieť aj hráč NBA Spencer Dinwiddie, ktorý v roku 2020 oznámil, že chce kompletne tokenizovať svoju zmluvu v hodnote 34 miliónov dolárov. Jeho úmysel síce narazil na odpor samotnej NBA, no správy týkajúce sa tejto iniciatívy rezonovali v mnohých médiách vrátane tých športových.

Koronavírus

Posledným a možno aj najdôležitejším faktorom, ktorý prispel k rastu adopcie krypotmien, je podľa Cointelegraphu koronavírus. Skutočnosť, že mnoho ľudí vymenilo kancelárie za home office a všetko súvisiace s tým, že sa životný štýl ľudí musel viac digitalizovať, prispel k adopcii nových technológii. A tam patria aj kryptomeny. Mnoho analytikov verí, že nebyť koronavírusu, adopcia kryptomien by prebiehala pomalšie. Pandémia totiž poukázala na to, že technológie prinášajú inovatívne spôsoby, ako sa dá fungovať a pracovať. Zároveň oslabila svetovú ekonomiku, v dôsledku čoho museli centrálne banky pristúpiť k tlačeniu peňazí. Nuž a tie zas poukazujú na výhody Bitcoinu, ktorý má obmedzené množstvo a teda môže slúžiť ako hedge proti inflácii.

Čo iné?

Portál Cointelegraph vo svojom článku nespomenul investície do bitcoinu zo strany mnohých inštitúcii. My sa domnievame, že aj správy o nákupoch Microstrategy, Stone Ridge či Massmutual ovplyvnili adopciu kryptomien. Ak chcete vedieť viac o najväčších akvizíciách inštitúcii z roku 2020, pozrite si toto video:

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.