Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptopeňaženka Facebooku je vraj pripravená na spustenie

Článok

Facebook
Pixabay.com

V roku 2019 prišiel Facebook s unáhleným oznámením, že v dohľadnej dobe spustí vlastnú kryptomenu s názvom Libra, ktorej hodnota bude viazaná na kôš rôznych aktív. Iniciatíva Facebooku však bola vzhľadom na jeho silu a riziká spojené s touto digitálnou menou potlačená regulátormi a svetovými vládami.

Facebook musel napokon od svojho plánu spustiť kryptomenu Libru v jej pôvodne navrhovanom formáte upustiť. Vlády a miestni regulátori mu totiž dali jasne najavo, že nová mena viazaná hodnotou na rôzne aktíva (zlato, akcie, dolár, euro, …) v rukách súkromného giganta, ktorý má viac než 3 miliardy aktívnych užívateľov, je bezprostrednou hrozbou pre svetovú ekonomickú stabilitu. Od projektu začali odstupovať kľúčoví partneri (Visa, Mastercard, Ebay, Stripe…) a Facebooku bolo jasné, že ambiciózny plán nemá šancu na úspech.

Najväčšia sociálna sieť na svete, pod ktorú okrem Facebooku spadá napríklad aj Instagram, však od plánu spustenia vlastnej kryptomeny úplne neustúpila. Upustilo sa však od jej základnej črty, aby šlo o menu viazanú na rôzne aktíva. Projekt sa premenoval z Libra na Diem, pričom Diem bude už len bežným stablecoinom viazaným na dolár, respektíve inú svetovú menu (1 Diem = 1 dolár).

Ambiciózna peňaženka je pripravená

Okrem samotnej kryptomeny získala nové pomenovanie aj peňaženka. Z pôvodného názvu Calibra sa premenovala na Novi. Nuž a teraz šéf celého kryptoprojektu Facebooku (ktorý má byť aj blízkym človekom CEO Facebooku Marka Zuckerberga) David Marcus zverejnil na portáli Medium novinky, podľa ktorých je už hotová a pripravená na spustenie.

David Marcus v článku s názvom “Dobré stablecoiny, protokol o peniazoch a digitálne peňaženky: Vzorec na opravu nášho rozbitého platobného systému” tvrdí, že peňaženka prináša jednotlivcom a podnikom po celom svete riešenie pre ľahký prevod peňazí, ktorý urobí revolúciu v starodávnom systéme finančným platieb.

Marcus uviedol, že peňaženka môže vyriešiť starosti 1,7 miliardy ľudí na našej planéte, ktorí stále nemajú prístup ku bankovým službám. Patrí medzi nich aj 62 miliónov Američanov.

,,U nás doma v USA je platobná infraštruktúra pravdepodobne najhoršia zo všetkých rozvinutých krajín na svete a stále viac zaostáva, kým Čína sa odhodlane a rýchlo ponáhľa budovať novú infraštruktúru, vďaka ktorej bude digitálny juan výzvou pre dolár v boji o hlavnú svetovú rezervnú menu,” upozornil.

Peňaženka Novi má v tomto boji pomôcť – nepriamo aj doláru – pretože prinesie technológiu zabezpečujúcu lacnejšie, rýchlejšie, bezpečnejšie, interoperabilné a programovateľné platby stablecoinom viazaným na americký dolár. ,,Sme vyzývateľom v platobnom priemysle a užívateľom, ktorí použijú peňaženku Novi, ponúkame bezplatné platby medzi ľuďmi na domácom aj medzinárodnom poli,” skonštatoval.

David Marcus taktiež poznamenal, že táto peňaženku by mala v budúcnosti podporovať aj NFT tokeny a smart kontrakty.

Dôležité je taktiež uviesť, že pri prácach na peňaženke Novi viedli s regulátormi “konštruktívne konzultácie”, čo naznačuje, že na rozdiel od projektu Libra by táto peňaženka a stablecoin Diem mohli dostať v USA reálnu šancu na existenciu.

Hoci podľa Markusa je peňaženka hotová a zároveň v článku uviedol, že je “nerozumné odkladať jej spustenie“, žiadny konkrétny dátum jej uvedenia na scénu zatiaľ nie je známy. Otázne je aj to, či sa peňaženka okamžite stane súčasťou rozhrania Facebooku či Instagramu, alebo pôjde o dlhodobejší postupný proces.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne